Ana Sayfa Otomobil Elektrikli Otomobillerin Daha Süratli Kalkış Yapmasının Sebebi

Elektrikli Otomobillerin Daha Süratli Kalkış Yapmasının Sebebi

0
Elektrikli Otomobillerin Daha Süratli Kalkış Yapmasının Sebebi

Her ne kadar ülkemizde yaygınlaşması için hala birkaç yılı olsa da elektrikli arabalar piyasada yer edinmeye devam ediyor. İçten yanmalı motorlara nazaran pek çok avantajları olan elektrikli otomobiller, şu an için tüm dünyanın gelecekteki amacı olarak görünüyor.

Elektrikli araçların içten yanmalı motora sahip araçlara nazaran 0-100 km/sa’ya çok daha süratli çıktığını görmüşsünüzdür? Pekala bunun sebebi ne? Elektrikli araçlar, içten yanmalı araçlara nazaran daha güçlü bir motora mı sahip? Haydi gelin elektrikli araçların olağan araçlara nazaran neden daha çabuk hızlandığına bakalım.

Elektrikli otomobiller, içten yanmalı motora sahip araçlara nazaran neden daha süratli kalkıyor?

Elektrikli arabaların içten yanmalı motora sahip arabalara nazaran daha güzel ve berbat yaptığı şeyler var. Bu yeterli istikametler ortasında en kıymetli ayrıntı ise elektrikli araçların anlık tork gücü olarak gösterilebilir. İçten yanmalı motorlar, gücü tekerleklere aktarmak için şanzıman başta olmak için pek çok transfer organı kullanmak zorunda. 

Elektrikli Otomobillerin Daha Süratli Kalkış Yapmasının Sebebi - Yerli Portal

Elektrikli araçlarda ise elektrik motorundan gelen güç direkt tekerleklere aktarılıyor. Bu da elektrikli arabanın bilhassa birinci kalkış sırasında çok büyük bir avantaj sağlamasını mümkün kılıyor.

Fosil yakıtlarla çalışan otomobillerde gaz pedalına bastığınızda gücün aktarılması gerekir. 

İster manuel isterse de otomatik şanzıman olsun tüm içten yanmalı motorlar gücü aktarmak için pek çok iletim organı kullanır. Gaza bastığınızda içten yanmalı motor 1. viteste arabayı kaldırır. Makul bir sürate ulaşınca vites yükseltilir ve bu formda devam eder. Bu kullanım, aracın daha az yakıt ve motor periyodu ile çok daha yüksek suratlara çıkmasını sağlar. 

İçten yanmalı motorların torku daha yüksek bölümlerde ortaya çıkar. 

İçten yanmalı motorlara sahip otomobillerin da çok yüksek torkları olabilir ancak bu tork gücü, otomobilin birinci kalkışında gelmez. Bu tork genelde daha yüksek zamanlarda ortaya çıkar ve otomobil bu sayede çok yüksek suratlara ulaşabilir. Ayrıyeten içten yanmalı motorlar çalışırken kayıp da verirler. Bu kayıp ısı ve ses olarak çıkar. Yani bir akaryakıtın gücünün tamamı tekerleklere aktarılamaz.

Elektrikli otomobillerde ise bu durum çok daha eksiksiz çalışıyor. Bataryadan gelen güç direkt motora aktarılıyor ve motorlar da gücü tıpkı biçimde tekerleklere iletiyor. Bu da elektrikli otomobilin tüm torkunu daha birinci saniyede vermesini sağlıyor. Elektrikli otomobillerde gördüğümüz 0-100 km/sa kalkışlarındaki o şaşırtan suratın sebebi de aslında bu.

Peki hangileri daha süratli: Elektrikli mi, içten yanmalı arabalar mi?

Kalkışta çok bariz bir formda elektrikli otomobillerin üstün olduğunu gördük. Lakin bu üstünlük sadece birinci kalkış sırasında geçerli. Elektrikli motora sahip arabalar azamî suratına çok çabuk ulaşıyor olsa da o azamî sürat içten yanmalı motorlara sahip arabalar karşısında yetersiz kalıyor. 

Özellikle V8 gibisi bir motora sahip spor arabaya karşı üst seviye bir elektrikli arabayı kıyaslarsak elektrikli otomobil muhtemelen birinci kalkış sırasında süratlice öne atılırdı. Lakin bu avantaj çok sürmeden içten yanmalı motora sahip araba elektrikli arabası geçerek süratlice ondan uzaklaşırdı. Zira elektrikli otomobiller her ne kadar yüksek tork kıymetleriyle süratli kalkış yapsalar da bu ivmelenme, içten yanmalı motorlar gibi uzun vadeli devam etmiyor.

İçten yanmalı motorlar şanzıman sistemi sayesinde elektrikli motorlara nazaran daha yavaş kalksa da her viteste daha da fazla hızlanıp güç transferi sağlayabildikleri için elektrikli araçları çarçabuk geçebiliyorlar.

Elektrikli araçlar her geçen gün yenileniyor.

Elektrikli Otomobillerin Daha Süratli Kalkış Yapmasının Sebebi - Yerli Portal

Geçtiğimiz gün Togg’un yaptığı lansmanla da gördüğümüz üzere elektrikli otomobillerin kalkışı çok başarılı. Fakat bu muvaffakiyet, elektrikli araçların geneline baktığımızda çok yüksek suratlara çıkmayı mümkün kılmıyor. Bunun için şirketler elbette yeni adımlar atıyorlar ve gelecekte daha yüksek suratlara çıkan elektrikli otomobilleri karşımıza çıkaracaklardır.

Elektrikli otomobiller daha fazla tekerlek aşınmasına neden olabilir.

Elektrikli Otomobillerin Daha Süratli Kalkış Yapmasının Sebebi - Yerli Portal

Elektrikli arabaların ani kalkış yapabilmesi içimizi kıpır kıpır ediyor olsa da bu kalkış, tekerleklere de ziyan vermiş oluyor. Tüm torku birden tekerleğe aktaran elektrik motorları bunu yaparken tekerleklerin daha süratli aşınmasına neden oluyor.

Bugün sizlere elektrikli otomobillerin içten yanmalı motora sahip otomobillere nazaran neden daha süratli kalktığını açıkladık. Bu şekil içeriklerin devamının gelmesini istiyorsanız bizlere yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

  • Kaynaklar: Jerry, Motorandwheels, Car and Driver, How Stuff Works

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz