Ana Sayfa Sosyal Medya Elon Musk, “Paralı Mavi Tik” Uygulamasını Erteledi

Elon Musk, “Paralı Mavi Tik” Uygulamasını Erteledi

0
Elon Musk, “Paralı Mavi Tik” Uygulamasını Erteledi

Kısa bir mühlet evvel dünyanın en tanınan mikroblog platformu Twitter’ı satın alan milyarder iş insanı Elon Musk’ın aldığı radikal kararlardan bir tanesi, doğrulanmış hesap sistemini değiştirmek oldu. Mevzuyla ilgili açıklama yapan Musk, bir kullanıcının doğrulanmış hesaba sahip olabilmesi için aylık 8 dolar ödemeyi gözden çıkarması gerekiyordu.

Yapılan birinci açıklamalarda yeni devrin kısa mühlet içerisinde başlayacağı söz edilmişti. Hatta geçtiğimiz günler prestijiyle da bazı ülkelerde başladığı ortaya çıktı. Ancak gelen son haberler, paralı mavi tik periyodunun ertelendiğini gözler önüne seriyor. The New York Times’ın bahse aşina kaynaklara dayandırdığı argümana nazaran Twitter, bu karar için ABD’deki orta seçimleri beklemeye karar verdi. Pekala neden?

Twitter’ın seçimlere alet edilmemesi için bu türlü bir karar alındı

Elon Musk, &Quot;Paralı Mavi Tik&Quot; Uygulamasını Erteledi - Yerli Portal

The New York Times’ın tezine nazaran bu türlü bir karar alınmasının nedeni, Twitter’ın seçimlere alet edilmek istememesi. Elon Musk ve grubu, doğrulanmış hesapların kalkması nedeniyle oluşabilecek siyasi argümanların karmaşa ortamı oluşturmaması için bu türlü bir karar almış durumda. Böylece “paralı mavi tik” periyodu, 8 Kasım’dan sonra başlayacak.

Peki mavi tik alıp diğerini taklit eden hesaplara ne olacak?

Twitter’daki yeni devir, parası olan herkesin doğrulanmış hesap sahibi olabileceği manasına geliyor. Bu durumda önemli bir meseleyle karşı karşıyayız. Arka niyetli kullanıcılar, para verip öbür bir kişinin taklidini yapmaya çalışabilir. İşte bu büyük sorun ile ilgili de kıymetli bir gelişme yaşandı. Politika değişikliğine giden Twitter takımı, arka niyetli kullanıcılara ne olacağını da açıklamış oldu.

Elon Musk, &Quot;Paralı Mavi Tik&Quot; Uygulamasını Erteledi - Yerli Portal

Twitter’ın yeni siyasetine nazaran kullanıcılar, profillerinden sorumlu olacaklar. Twitter mühendisleri, profillerde baş karıştırıcı bir durum tespit ettiklerinde, profilde düzenleme yapılmasını isteyecekler. Aksiyon almayan kullanıcının hesabı askıya alınacak. Kullanıcılar, kimlik yahut pasaport üzere resmi dokümanlarla kimlik doğrulaması yapıp, hesaplarını yine aktifleştirebilecekler. Şayet Twitter’ın moderasyon takımı verilen evrakların doğruluğundan kuşku ederse hesabı kalıcı olarak banlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz