Ana Sayfa Otomobil Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri

0
Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri

Her ülkenin yahut bölgenin polis arabası tıpkı olmayabilir. Çabucak her ülkede birden fazla polis arabası mevcut. Hatta ABD üzere eyaletlere ayrılan bölgelerde, farklı eyaletlere özel araçlar kullanılabiliyor. Lakin kimi ülkeler, polis otomobillerini adeta birer gösteriş aracına dönüştürmüş durumda.

Need for Speed üzere oyunlarda hepimiz aracımızı polis otomobiline çevirmeyi en az bir sefer denemişizdir. Birazdan göreceğiniz otomobiller ise adeta hayallerimizi gerçeğe dönüştürmüş durumda. Üstelik bu araçlar, rastgele bir oyundan değil; şahsen hayatın içinden gerçek polis otomobilleri. Gelin, ülkelerin lokal polisleri tarafından kullanılan birbirinden hoş otomobillere birlikte bakalım. 

ABD polisi, birçoğumuzun hayalini gerçekleştirerek Ford Mustang GT’ye biniyor.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Ford’un uzun yıllardır ürettiği en karizmatik serilerden biri olan Mustang, ABD’de polis teşkilatı tarafından kullanılan bir modele sahip. Polis teşkilatı tarafından kullanılan Ford Mustang GT, kaputunun altında hepimizin beklediği üzere devasa bir güç barındırıyor. 

4 saniye üzere kısa bir müddette 0’dan 100 km/s’e ulaşan Mustang GT, 825 beygir gücünde V8 motora sahip. Alışılmış ki sahip olduğu bu güç sayesinde de ülke genelinde kullanılan pek çok arabayı çok rahat bir formda yakalayabiliyor. 

Karizmatikliğin otomobil hali Chevrolet Camaro SS ise Dubai polisinin bindiği efsane otomobillerden sadece biri.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Arabalardan hoşlanmayan insanların bile bir Camaro’ya “Hayır” diyemeyeceği kesin. Dubai’de polisseniz ise en makus ihtimalle bir Camaro sahibisinizdir. En makûs ihtimal diyoruz çünkü Dubai’de harika araba kullanımı hem polis hem sivil halk arasında epeyce yaygın. 

Camaro SS, 455 beygir gücündeki V8 motoruyla 4 saniye üzere kısa bir müddette 0’dan 100’e tam 4.3 saniyede ulaşabiliyor. Yeniden de bu, ülke genelindeki pek çok muhteşem arabaya kıyasla ortalama bir güç diyebiliriz. 

Dubai polisi bir de v12 motorlu bu Lamborghini Aventador’a sahip.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Dubai’deki lüks araba tutkusundan biraz öncede bahsetmiştik. Lamborghini Aventador da yeniden polis teşkilatı tarafından kullanılan lüks otomobillerden biri. V12 motoruyla yaklaşık 2.9 saniyede 0’dan 100’e ulaşan polis arabası tıpkı vakitte 700 beygir gücüne sahip.

Lamborghini Aventador ve Camaro SS’in yanı sıra ülke genelinde polis arabası olarak kullanılan başka araçlar; Mercedes-Benz SLS AMG, Bentley Continental GT, Bugatti Veyron, McLaren MP4-12C ve Audi R8.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başşehri Abu Dabi, Lykan Hypersport polis otomobiliyle adeta gösteri yapıyor. 

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Dubai’nin yanı sıra Abu Dabi polis teşkilatı da birçok lüks arabaya sahip. Bunlar içinde en dikkat çekeni ise elbet ki bir polis ciddiyetiyle sokaklarda uzunluk gösteren Lykan Hypersport. 

Görünümünün yanı sıra sahip olduğu güçle de ciddiyetini koruyan araç, tam 770 beygir gücüne sahip motoruyla 2.8 saniyede 0’dan 100’e ulaşabiliyor. Yani gerçek manada asfaltı ağlatabiliyor.

Avustralya’da ise Mercedes’ten ödünç alınan bir GLE Coupe var.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Mercedes tarafından polis teşkilatına ödünç olarak verilen GLE Coupe, dışarıdan pek göstermiyor olsa da epeyce güçlü bir araç. Tam bir aile arabası üzere görünen GLE Coupe’nin kaputunun altında 577 beygir gücünde bir V8 motor bulunuyor.

Sürüş takviyesi ve engebeli yollara karşı üstün performansıyla da sokaklarda devriye gezmeyi oldukça kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Üstelik bu polis arabası, ülke için güzel bir emele daha hizmet ederek yol güvenliğini artırmaya yönelik bir kampanyanın modülü oldu.

Portekiz’in en havalı polis otomobillerinden biri ise Audi R8. 

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Portekiz’de polis grupları tarafından kullanılan Audi R8, hem dizaynıyla hem de gücüyle adeta göz dolduruyor.  

540 beygir gücündeki V10 motora sahip olmasının yanı sıra 4 saniyeden kısa bir müddette 0’dan 100’e ulaşabiliyor. Yani bir hatalıyı kovalamak için bulunmaz nimet. 

Japonya’nın polis arabası olarak kullandığı Nissan GT-R R35 sizce de çok havalı değil mi? 

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Japonya’da kullanılan birinci havalı polis arabası R35 de değil; Nissan’ın bir alt modeli olan R34, ülkede yıllarca devriye gezmiş bir öteki polis otomobiliydi. Bu yeni canavar ise yaklaşık 3 yıldır R34’ün yerini almış durumda. 

R-35’in polis arabası olarak kullanılması için yapılan güçlendirmeyle de 0’dan 100’e 3 saniyenin altında bir müddette çıkması sağlanmış. Yaklaşık 570 beygir gücüne sahip motoruyla da gündelik olarak kullanılan birçok otomobilden 2-3 kat daha güçlü. 

Böyle polis arabası mı olur? İngiltere yapmış, Ariel Atom bir polis arabası olmuş.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Dışarıdan bakıldığında garip göründüğünün farkındayız lakin İngiltere’nin bir Ariel Atom’u polis otomobiline dönüştürmesinin enteresan bir nedeni var. Trafikte motosikletli kullanıcı sayısı artınca Ariel Atom, sürat sonlarına uyulması gerektiğiyle ilgili bir bilinçlendirme kampanyası olarak kullanılmaya başladı. 

Hem şov maksatlı hem hizmet maksatlı kullanılıyor olsa da Ariel Atom, sürmesi epeyce güç bir araç. Bir go-kart arabası üzere görünse de toplam 230 beygir gücüne sahip. Üstelik ülke genelinde de büyük bir ilgi görüyor. 

İngiltere’nin bir öteki göz bebeği ise Lotus Evora.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

İngiltere polis teşkilatına ilişkin olan bu otomobil başlarda ‘para israfı’ olarak görülüp hayli reaksiyon çekmişti. Lakin daha sonrasında olayın aslı teşkilat tarafından açıklandı. Lotus Evora, Lotus’un İngiltere şubesi tarafından polis teşkilatına ödünç olarak verilen bir armağan. Kısa bir mühlet içinde de Lotus’un aracını teşkilattan geri istediğini görebiliriz. 

Yine de bu ödünç verilmiş ‘küçük’ armağanın göz korkutucu olduğunu söylememiz gerekiyor. Lotus Evora, 280 beygir gücündeki motoru v6 motoruyla yaklaşık 290 km/sa hıza ulaşabiliyor. Yani peşinizden gelmesini isteyeceğiniz en son polis otomobillerinden biri olabilir. Polis teşkilatı ise bu aracı şu anda sadece topluma açık etkinliklerde güvenlik konusunda halkı bilinçlendirmek ve iştiraki artırmak hedefiyle kullanılıyor. 

İsviçre ise elektrikli Hyundai Kona ile daha etraf dostu bir polis arabası tercih ediyor.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Küresel ısınmanın güzelden güzele kendini göstermeye başladığı şu günlerde elektirikli araçlara olan talep de oldukça artmış durumda. Durum bu türlü olunca da devletler de kamu araçlarında elektrikliye yönelmeye başladı.  

Ülkemizde de bu durumun örneklerini görmeye başladık. Lakin İsviçre, polis otomobillerinde elektrikli tercih eden birinci ülkelerden biri oldu. Hyundai Kona, her ne kadar elektrikli olsa da güç olarak da hayli başarılı. 484 km’lik sürüş menziline sahip araç 0’dan 100’e 9.9 saniyede ulaşabiliyor. 

Lamborghini’nin efsaneleşen modeli Huracan, İtalya’da bir polis arabası… 

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Böyle bir arabayı sokakta devriye gezerken düşünemiyor olsak da bu durum Lamborghini Huracan’ın bir polis otomobiline dönüştürüldüğü gerçeğini değiştirmiyor. İtalyan polis teşkilatı, bu araçtan evvel yine Lamborghini’nin bir modeli olan Gallardo’ya sahipti.

Gallardo ile misal biçimde Huracan’da da V10 motor kullanılmış. Lakin iki model ortasında yapılan küçük değişiklikler de mevcut. Olağan ki Huracan daha yeni bir model olduğu için Gallardo’dan bir tık daha güçlü olduğunu söylememiz mümkün. 0’dan 100 km’ye yaklaşık 3.2 saniyede çıkan Huracan, en canavar polis otomobillerinden biri.

Almanya’nın Brabus CLS Rocket V12 S’i ise tam manasıyla bir canavar!

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Yollarda görmeye alışık olmadığımız bir öbür polis arabası ise Almanya polisi tarafından faal olarak kullanılan Brabus, V12 motoruyla bu listemizdeki en güçlü polis otomobillerinden biri.

Aracın V12 motorunun tam 730 beygir gücünde olmasının yanı sıra azami sürat limiti ise 362 km/s. Yolda bu otomobille müsabakanız halinde aracı incelemek için sonlu vaktiniz olacaktır. Zira 0’dan 100’e 3.9 saniye üzere kısa bir mühlet içinde çıkabiliyor.

Bu minik polis otomobiliyle şüphelileri yakalamak biraz güç olabilir lakin Yunan polisi Citroen Ami’yi fonksiyonel olarak kullanıyor.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Küçük polis otomobillerinin artılarını ve eksilerini tartışabiliriz. Lakin Yunanistan’ın meşhur dar sokaklarında Citroen Ami’nin polis takımlarına çok yardımı dokunduğu kesin.

Chalki Adası genelinde ziyadesiyle kullanılan Ami, bölgede araç kullanımının yaygın olmaması hasebiyle polis gruplarının her yere daha rahat ulaşmasını sağlıyor. 70 kilometrelik menzili de bunun için epey kâfi olarak görülüyor. Alışılmış ki polis takımlarının bir şüpheliyi gözaltına aldığı senaryoda nasıl bir imajla karşılaşılacağını iddia ediyorsunuzdur. Citroen Ami, bu mevzuda küçük boyutuyla pek de fonksiyonel olmasa gerek.

Listemizin Porsche kontenjanını ise 911 Carrera ile Avusturya tamamlıyor. 

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Porsche’un en sevilen modellerinden biri olan 911 Carrera’yı Avusturya’da devriye gezerken görebilirsiniz. Havalı ve sevimli imajının altında ise hayli güçlü bir motor bulunuyor. 

Aracın yol tutuşu ve yüksek performansıyla polislere keyifli anlar yaşattığı kesin. Olağan bu kadarla da kalmıyor tıpkı vakitte 4.6 saniyede 0’dan 100’e ulaşmasıyla ve 420 beygir gücündeki motoruyla da polislere büyük bir kolaylık sağlıyor. 

Ferrari’yi ikonik kırmızısı dışında bir renkle görmek garip gelse de evet, İtalya Ferrari’yi bir polis otomobiline çevirmiş.

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Yine İtalya’da görebileceğiniz tahminen de en hoş polis arabası olan Ferrari 458, adeta bir canavar gibi görünüyor. İmajının yanı sıra motoru da tam bir canavar. Fakat İtalya, bu aracı daha çok etkinliklerde adeta uzunluk gösterisi yapmak için kulanıyor.

Aracın V8 motoru, toplam 570 beygir gücüne sahip olmakla birlikte aracın sürüşünü keyifli hale getirecek yarı otomatik 7 ileri vites bulunuyor.

Bonus: Pek bilinmese de ülkemizdeki Yunus polislerin de Hyundai Tucson’u var. 

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Bonus 2: Ülkemizde en yaygın gördüğümüz polis arabası tahminen de Ford Tourneo Connect. 

Farklı Ülkelerdeki Birbirinden Şahane Polis Otomobilleri - Yerli Portal

Kaynaklar: Motor1, HotCars, FinancesOnline, TopGear

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz