Ana Sayfa internet FBI, GTA 6 Sızıntılarının Peşine Düştü

FBI, GTA 6 Sızıntılarının Peşine Düştü

0
FBI, GTA 6 Sızıntılarının Peşine Düştü

Geçtiğimiz hafta sonu oyun tarihinin en değerli sızıntılarından birisi meydana geldi. Rockstar Games’in hala geliştirmekte olduğu yeni GTA oyunundan oynanış videoları sızdırıldı. Ama bu olay, tüm dünyada siber güvenlik konusunda da sorun olduğunu tekrar ortaya koydu.

Son olarak Uber ve Rockstar sızıntılarıyla birlikte bugün son derece değerli yeni bir gelişme daha yaşandı. Uber, paylaştığı açıklamasında Rockstar sızıntısından da kendilerini hackleyen meşhur ‘Lapsus$’ hacker kümesinin sorumlu olabileceğini gösteren sözlere yer verdi. Bununla birlikte değerli bir ayrıntıya da yer verildi.

FBI, hacker kümesine karşı harekete geçti:

Fbi, Gta 6 Sızıntılarının Peşine Düştü - Yerli Portal

  • Uber’in paylaştığı açıklamadan.

Uber tarafından paylaşılan açıklamaya nazaran kendilerini hackleyen hacker, Rockstar Games’in hacklenmesinden de sorumlu tutuluyor. Üstelik bu hackerın Lapsus$ kümesine üye olduğu bildirildi.  Bu şu anda katılığı olmayan bir bilgi olsa da, FBI’ın hacker kümesine karşı harekete geçmiş olduğu şu sözlerle bildirildi:

“Hafta sonu, tıpkı kümenin görüntü oyunu imalcisi Rockstar Games’i ihlal ettiğine dair raporlar da var. Bu bahiste FBI ve ABD Adalet Bakanlığı ile yakın uyum içindeyiz ve uğraşlarını desteklemeye devam edeceğiz.”

Lapsus$ hacker kümesi nedir? Önderi yalnızca 16 yaşında bir genç!

Fbi, Gta 6 Sızıntılarının Peşine Düştü - Yerli Portal

Lapsus$, son aylarda isminden ziyadesiyle kelam ettirmeyi başardı. Küme, bugüne kadar aşağıdaki siber cürümlerden sorumlu tutuldu:

  • NVIDIA’nın kaynak kodlarının sızdırılması, çalışan bilgilerinin ele geçirilmesi.
  • Microsoft’un 37 GB boyutunda kaynak kodlarının sızdırılması.
  • Samsung şirket bilgilerinin ve Galaxy telefonların kaynak kodlarının sızdırılması.
  • Ubisoft’ta şirket içi siber güvenlik hadisesi.
  • Cisco’dan 55 GB bilgi çalınması.
  • Globant’tan 70 GB bilgi çalınması.
  • T-Mobile sistemlerine erişim.

Tüm bu dev sızıntılara yol açan hacker kümesi, bir özelliğiyle daha da ön plana çıkıyor: On milyonlarca dolar ziyana yol açan kümenin başkanının yalnızca 16 yaşında olan bir genç olduğu düşünülüyor. Londra polisi, rakip hackerlardan elde edilen bilgilerle yaşları 16- 21 ortasında değişen toplam 7 genci tutuklamıştı. 16 yaşındaki gencin hakikaten de önder olup olmadığı bilgisi paylaşılmamıştı.

Tüm bunların yanında çocuğun babası, o devir BBC’ye konuşarak çocuğunun kendisine hackerlık ve hacklemek konusunda hiçbir bilgi sunmadığını, ancak bilgisayarlar konusunda hayli yeterli olduğunu ve bilgisayarda fazla vakit geçirdiğini aktarmıştı. Paylaşılan öbür bilgiler ortasında çocuğun otistik olduğu ve Londra’da özel bir okulda eğitim gördüğü de yer alıyordu. Hacker, internette çoklukla ‘White’ ya da ‘Breachbase’ takma isimleriyle anılıyor.

Geçtiğimiz aylarda gündeme gelen hack olayları:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz