Ana Sayfa Otomobil Ford Otosan, Birinci Yerli ve Elektrikli Kamyonunu Tanıttı

Ford Otosan, Birinci Yerli ve Elektrikli Kamyonunu Tanıttı

0
Ford Otosan, Birinci Yerli ve Elektrikli Kamyonunu Tanıttı

ABD merkezli araba devi Ford’un Türkiye ayağı olarak çalışmalarını sürdüren Ford Otosan, Hannover’da gerçekleştirilen Uluslararası Ticari Araç Fuarı (IAA) aktiflikleri kapsamında yeni kamyonunu tanıttı. Elektrikli motora sahip olan kamyon, Türkiye için de epeyce değerliydi. Çünkü bu ağır ticari araç, Türkiye’nin birinci yerli elektrikli kamyonu olarak tarihe geçti. Ford Otosan, aracın Türkiye’de geliştirildiğini ve yeniden Türkiye’de üretileceğini açıkladı. 

Otomobil sanayisindeki elektrik dönüşümünü benimseyen Ford, ticari araçları için de özel çalışmalar sürdürüyor. Hatta bundan bir müddet evvel de Türkiye’de üretilecek elektrik motorlu E-Transit Custom‘ın tanıtıldığından bahsetmiştik. Şimdiyse Ford Otosan, işleri bir adım daha ileriye götürmüş durumda. Çünkü Türkiye’nin birinci yerli elektrikli kamyonu, tüketiciye eşsiz bir tecrübe sunacak üzere görünüyor. Gelin daima birlikte bu kamyonun dizaynına ve teknik özelliklerine bakalım.

Karşınızda Ford Otosan’ın elektrikli kamyonu

Ford Otosan, Birinci Yerli Ve Elektrikli Kamyonunu Tanıttı - Yerli Portal

Ford Otosan tarafından yapılan açıklamaya nazaran yüzde 100 elektrikli kamyon, 300 kilometre menzil bedeline ve 500 beygir güce sahip. Ultra sessiz bir yapıya sahip olan 2,5 metrelik kabin genişliği kıymetiyle gelen kamyon, içten yanmalı versiyonları ile kıyaslandığında çok önemli manada yakıt tasarrufu sağlıyor. Öte yandan; bu kamyonun bakım masraflarının da hayli düşük olacağı belirtiliyor. Bunun nedeni, elektrik motorlu araçların genel manada daha az modüle sahip olması. Yani arabalardaki durum, yüzde 100 elektrikli kamyonlarda da kendini göstermiş durumda.

Ford’un 2040 vizyonunda kilit rol oynayacak

Ford’un yüzde 100 elektrikli ve Türkiye için elektrikli olan yeni kamyonu, şirket için kritik bir değer arz ediyor. O denli ki bu kamyon, şirketin 2040 yılı için hedeflediği sıfır emisyon vizyonunun önemli bir kesimi olacak. Bunun öncül bir modülü olarak; şirket 2030’a geldiğimizde sattığı her kamyonun yarısının elektrikli olmasını istiyor. İşte bugün tanıtılan kamyon, bu planın yere getirilmesini sağlayacak kilometre taşı olacak.

Ford Otosan, Birinci Yerli Ve Elektrikli Kamyonunu Tanıttı - Yerli Portal

*Temsili görsel.

Tanıtılan elektrikli kamyonla ilgili açıklamalarda bulunan isim, Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan oldu. Serhan Turfan, yaptığı açıklamalarda şu tabirlere yer verdi: Bugün lansmanını gerçekleştirdiğimiz elektrikli kamyonumuz ile sadece geleceğin ağır ticari sanayisine yönelik vizyonumuzu değil, tasarım ve teknoloji manasındaki başkan pozisyonumuzu da sizlerle paylaşıyoruz. Bugün yerli motor, şanzıman ve aks ile bir aracın tüm aktarma organlarını geliştiren ve üreten sayılı markalardan biriyiz. Generation F ismi altında başlattığımız sıfır emisyonlu, ilişkili ve otonom teknolojileri kapsayan dönüşüm için mevcut gücümüzden takviye ve ilham alarak ilerliyoruz. 2030’da Avrupa’daki satışlarımızın yarısının sıfır emisyonlu araçlardan sağlamayı 2040’ta tüm operasyonlarımızda portföyümüzün sıfır karbon emisyonlu araçlardan oluşmasını hedefliyoruz. Bu amacımıza ulaşmak için de bugün eser geliştirme ve mühendislik yetkinliklerimizin sonucu olan Ford Trucks’ın birinci elektrikli kamyonu ile karşınızdayız.

Ford’un birinci yerli ve elektrikli kamyonu ile ilgili çok daha ayrıntılı bir bilgi paylaşımı yapılmadı. Ancak Uluslararası Ticari Araç Fuarı 25 Eylül’e kadar devam edecek ve Ford Otosan da bu süreçte açıklamalarını sürdürecek. Kamyonla ilgili yeni bilgiler geldikçe, bunları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz

Ford Otosan, bu kamyonla Tesla Semi’ye rakip olacak!

Ford Otosan, yüzde 100 elektrikli kamyonu ile ABD’li araba üreticisi Tesla’ya da rakip olmuş oldu. Çünkü Tesla, bundan yıllar evvel tam otonom sürüş sistemine sahip olan yüzde 100 elektrikli kamyonu Semi’yi tanıttı. Fakat bu kamyon, bugün hala piyasaya sürülmüş durumda değil. Şayet Ford Otosan elini çabuk fiyat ve yüzde 100 elektrikli kamyonunu Semi‘den evvel piyasaya sürebilirse, bu kategoride alanında tek olabilir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz