Ana Sayfa internet Fotoğrafların İçinde Gezeceğiniz 3 Boyutlu GIF Geliştirildi

Fotoğrafların İçinde Gezeceğiniz 3 Boyutlu GIF Geliştirildi

0
Fotoğrafların İçinde Gezeceğiniz 3 Boyutlu GIF Geliştirildi

1987 yılında CompuServe isimli şirket tarafından hayatımıza entegre edilen hareketli fotoğraf formatı GIF, internet dünyasında günümüzde de büyük bir tesire sahip. Bugünse Looking Glass isimli bir şirket, GIF kadar büyük bir tesire sahip olabilecek yeni bir görsel format tanıttı. Yeni görsel formatıyla 3 boyutlu holografik görseller oluşturmak ve paylaşmak son derece kolaylaşacak.

Looking Glass tarafından paylaşılan ayrıntılara nazaran yeni görsel formatı, özel efektler, oyunlardan ekran manzaraları, üç boyutlu modeller, portre fotoğraflar ve natürel ki NFT’ler üzere pek çok görsel gereci iki boyutlu bir ekranda üç boyutlu deneyimlemenizi sağlayacak. Üstelik tüm bu görseller, direkt internet standartlarıyla oluşturulmuş olacak. Yani görseller, tarayıcınızda rastgele bir ekstra eklentiye ya da özel yazılım kullanımına gerek duyulmadan görüntülenebilecek.

3 boyutlu holografik görsel örnekleri:

‘Blocks’ ismi verilen yeni görsel cinsiyle birlikte bu yazı içindeki fotoğrafların tamamını PC’de olanlar fare imlecini, mobilde parmağını görselin üzerinde oynatarak 3 boyutlu olarak deneyimleyebiliyorsunuz. Bunun dışında görsellerin sanal gerçeklik gözlüğü üzerinden tarayıcıya girerek açılmasıyla tüm görseller, direkt sanal bir odaya da aktarılabilecek.

Tüm bu üç boyutluluk algısı, elbette görselin tarayıcı üzerinde renderlanması sayesinde oluşmuyor. Şayet görseller üzerinde farenizi çok yavaş bir biçimde hareket ettirirseniz, tıpkı GIF’lerdeki üzere görsellerin farklı farklı karelerden oluştuğunu görebilirsiniz. Her bir Block, en fazla 100 adet sahnenin renderlamasından oluşuyor. Bunlar birleştirildiğindeyse üstteki görseller meydana geliyor.

Eksi yanı da yok değil:

Tabii bu yeni görsel formatının bir eksisi de bulunmuyor değil. 100’den fazla 3 boyutlu sahnenin render’ı demek, aslında bir yandan da 100’den fazla fotoğrafın tek fotoğrafta bulunduğu manasına geliyor. Bu da her bir fotoğrafın kalitesine nazaran 2– 50 MB ortasında boyuta sahip olmasına neden oluyor. Dolayısı ile yeni görsel formatı, en azından şu anki haliyle internet standartlarının hayli üzerinde boyutlara sahip. Bu nedenle kısa vadede Instagram, Twitter üzere platformlarda standartlaşması pe kde mümkün değil. Ayrıyeten teknoloji yeni olduğundan önemli optimizasyon problemleri da görülebiliyor. Kimi kullanıcılar görselleri hareket ettirirken ‘kastığını’ söz ederken kimileri son derece akıcı bir biçimde deneyimleyebiliyorlar. Burada kullanılan aygıtlar ve web tarayıcısı tecrübesi belirleyen en büyük faktör üzere görünüyor.

Blocks’u bugüne kadar gördüğümüz tüm holografik görsellerden ayıran en değerli etmense görsellerin bir HTML konteyneri içinde yaşaması ve direkt tek bir ilişkiyle paylaşılabilmesi. Örneğin üstte yer alan çikolata görselini, “https://host.glass/view?shortcode=634” irtibatını göndererek herkesin bu görseli görmesini sağlayabilir ya da internet sayfalarına ekleyebilirsiniz.

Şirket, yeni teknolojisi için bir pilot program başlattı ve bu program kapsamında Blender, Unity ve Unreal Engine üzerinde rastgele bir tasarım yapan ve programa kaydolan her sanatkarın görselini birer Block’a çevirme imkânı sundu. Şirket, ilerleyen vakitlerde takviye verilen programların sayısını artıracağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz