Ana Sayfa Oyun Google, Bulut Oyun Hizmeti Stadia’yı Kapatıyor

Google, Bulut Oyun Hizmeti Stadia’yı Kapatıyor

0
Google, Bulut Oyun Hizmeti Stadia’yı Kapatıyor

Teknoloji devi Google, 2019 yılında oyun dünyasında ihtilal yaratacağı belirtilen bulut oyun sistemi Stadia’yı tanıttı. Fakat bugün gelen haberler, Xbox Cloud Gaming, GeForce Now üzere hizmetlerin en büyük rakibi olan servis için yolun sonunun geldiğini gösterdi.

Google, bugün paylaştığı bir gönderiyle bünyesinde birçok oyunu bulunduran ve 4K çözünürlük üzere birçok özelliği kullanıcılarına sunan Stadia hizmetini kapatacağını duyurdu. Farklı kıtalardan toplam 23 ülkede faaliyet gösteren oyun hizmeti, Türkiye’ye ise şimdi gelmemişti. Gelen yeni açıklama da hiçbir vakit hizmeti deneyimleyemeyeceğimizi gösterdi.

Kullanıcılara iade yapılacak

Google, Bulut Oyun Hizmeti Stadia'Yı Kapatıyor - Yerli Portal

Stadia yöneticisi Phil Harrisson tarafından yapılan paylaşımda, müşterilerin yaptığı satın alımlar ile ilgili de sözler yer aldı. Buna nazaran alınan Stadia Store üzerinden alınan tüm oyunlar ve eklentilerin karşılığı, Google Store’dan alınan donanımlarınkiler de dahil olmak üzere kullanıcılara iade edilecek. Google ayrıyeten Stadia Pro aboneliğine sahip kullanıcılara ise rastgele bir iade yapılmayacağını söz etti.

Hâlihazırda bulunan kullanıcılar, şu an Stadia’ya dahil olan oyunları 18 Ocak 2023 tarihine kadar oynayacak. İadeler de ocak ayının ortasına kadar tamamlanmış olacak. Öte yandan Stadia kapsamındaki tüm oyun ön siparişlerinin de bugünden itibaren kapatıldığını eklemek gerek.

İptal kararı, farklı olarak Google’ın hizmete yeni özellikler eklemesinden kısa bir müddet sonra geldi. Şirket, geçtiğimiz haftalarda Pro aboneleri için 1440p kalite seçeneğini sunmuştu. Buna ek olarak ağustos ayında kullanıcıların arkadaşlarıyla ekranlarını paylaşmasını sağlayan bir özellik tanıtılmıştı.

Stadia, kâfi ilgiyi görmemesi nedeniyle kapatılıyor

Google, Bulut Oyun Hizmeti Stadia'Yı Kapatıyor - Yerli Portal

Stadia Genel Müdürü Phil Harrison’ın açıklamalarına nazaran bulut oyun hizmetinin kapatılmasının gerisindeki ana sebep, yeteri kadar ilgi görmemesi: “Birkaç yıl evvel oyun hizmeti Stadia’yı piyasaya sürdük. Hizmet, tüketicilere yönelik güçlü bir teknoloji temeli üzerine inşa edilmiş olsa da kullanıcılarda beklediğimiz ilgiyi göremediğimiz için Stadia’yı sonlandırmaya başlamak için sıkıntı bir karar aldık.2021 yılında yayınlanan bir rapor da hizmetin kullanıcı sayısının hedeflenenden ‘yüz binlerce az’ olduğunu göstermişti.

Bunların yanı sıra karar, Google’ın Stadia’ya oyun geliştirmesi için kurduğu stüdyoların kapatmasından yaklaşık 19 ay sonra geldi. Şirket, 2021’deki bu kararının gerisindeki sebebin finans ve vakit olduğunu belirtmiş, AAA oyun geliştirmenin zorluğuna dikkat çekmişti.  

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz