Ana Sayfa internet Google, En Tanınan Deepfake Araçlarından Birini Yasakladı!

Google, En Tanınan Deepfake Araçlarından Birini Yasakladı!

0
Google, En Tanınan Deepfake Araçlarından Birini Yasakladı!

Google Research grubunun 2017 yılında hayata geçirdiği Colaboratory projesi, herkesin tarayıcı üzerinden Python yazılım lisanında kod yazmasını ve çalıştırmasını sağlıyor. Bilhassa makine tahsili, eğitim ve bilgi tahlili için kullanılan platform, bugünse Google’ın deepfake’lere olan tepkisini gösteren bir haberle gündeme geldi.

Son yıllarda yapay zeka araştırmacılarının meskeni haline dönüşen Google Colaboratory, bugüne kadar içeriklerinde pek de sınırlayıcı olmasa da bir hududa imza attı. Platformda yer alan deepfake oluşturucusu DeepFaceLab’a yasak getirildi. Aracı kullanmaya çalışan herkes, Google’ın bir ihtarıyla karşılaştı:

DeepFaceLab, Google Colab’da yasaklandı:

Google, En Tanınan Deepfake Araçlarından Birini Yasakladı! - Yerli Portal

“İzin verilmeyen bir kod yürütüyor olabilirsiniz ve bu, gelecekte Colab’ı kullanma kabiliyetinizi sınırlayabilir. Lütfen SSS’mizde belirtilen yasaklanmış aksiyonlara dikkat edin.”

DeepFaceLab, günümüzde deepfake içerikler üretmek isteyenlerin tercih ettiği en tanınan araçlardan biriydi. Google’ın bu aracı Colab’tan kaldırmasıyla aslında sessiz gelen bir değişikliğe dayanıyordu. Google, geçtiğimiz iki haftalık mühlet içinde Colab’ın kullanım kaidelerini sessiz bir formda değiştirerek deepfake oluşturucu araçları yasaklamıştı.

DeepFaceLab, hala Github üzerinde yayında olsa da Google Colab’dan kalkması büyük bir açığın da ortaya çıkmasına neden olacak. Google Colab, Python kodlarını direkt Google’ın araçlarından çalıştırabiliyordu. Yani deepfake için gereken grafik gücü, Google tarafından fiyatsız olarak sağlanıyordu. Lakin aracın Colab’tan kalkmasıyla birlikte aracı artık sırf güçlü bir grafik kartına sahip olanlar çalıştırabilecek. Birebir biçimde aracın etik nedenler ötürü kaldırıldığı düşünülse de bir yandan da yapay zekâ ve öğrencilerin eğitimi üzere alanların da olumsuz etkilenebileceği düşünülüyor.

DeepFaceLab’in kullanıldığı bir örneği:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz