Ana Sayfa Yazılım Google Maps, şahsileştirilmiş yer keşfini AI ile geliştiriyor

Google Maps, şahsileştirilmiş yer keşfini AI ile geliştiriyor

0
Google Maps, şahsileştirilmiş yer keşfini AI ile geliştiriyor

Google Haritalar, kullanıcıların makul muhtaçlıklarını doğal lisanda söz ederek yerleri keşfetmelerini sağlayan üretici yapay zeka takviyeli yeni bir özellik üzerinde testler yapıyor. Lakin bu özellik şu anda yalnızca ABD’deki makul “Yerel Rehberler” kümesine sunuluyor, bu da şimdilik erişilebilirliğini sınırlıyor.

Bu seçilmiş küme, özel gereksinimlerine uygun formda ve günlük lisanda tabir edilmiş formda, yapay zeka dayanaklı yer keşfinin gücünü deneyimleyebilir.

Google Haritalar‘ın Üretici Yapay Zekası, kullanıcıların tercihlerini, örneğin çeşitli diyet kısıtlamaları olan bir motel araması üzere, Google Haritalar uygulamasında doğal lisan kullanarak ifade etmelerine imkan tanır. Yapay zeka daha sonra Google’ın geniş yerler veritabanını tahlil eder ve şahsileştirilmiş tekliflerle birlikte fotoğraflar, puanlar ve yorumlar sunar. Kullanıcılar, birinci sorgularını tekrar formüle etmeye gerek kalmadan takip soruları sorarak aramalarını daha da daraltabilir.

Google’a nazaran sistem, “ihtiyaçlarınız ne kadar özel, niş yahut geniş olursa olsun” çalışacak formda tasarlanmıştır. Şirket, kullanıcıların “SF’de vintage havası olan yerler” üzere yalnızca soru sormalarını gerektiren San Francisco’daki ikinci el dükkanlarını arama örneğini paylaştı.

Google Maps, şahsileştirilmiş yer keşfini AI ile geliştiriyor

Arama sonuçları, giyim mağazaları, vinil dükkanları ve bit pazarları üzere kategorilere ayrılmış biçimde sunulur. Her kategori, kullanıcıların makul bir yeri neden ilgi alımlı bulabileceklerini anlamalarına yardımcı olacak fotoğraf slayt şovları ve inceleme özetlerini içerir.

Google, bunun kapalı bir beta programı olduğunu ve daha geniş bir yayın öncesinde Mahallî Rehberlerden geri bildirim toplamayı amaçladığını vurguluyor. Şirket, bu geri bildirimin özelliği şekillendirmeye ve kullanıcı muhtaçlıklarını tesirli bir biçimde karşılamasını sağlamaya yardımcı olacağını belirtiyor.

Şu anki erişilebilirlik sonlu olsa da, Google Haritalar’a üretici yapay zekanın entegrasyonu, bilhassa yeni kent ve ülkeleri keşfeden gezginler için faydalı bir özellik üzere görünüyor. İyileştirildikten ve daha geniş bir kitleye sunulduktan sonra, kullanıcıların etraflarını keşfetme biçimini ve saklı hazineleri bulmalarını geliştireceğini düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz