Ana Sayfa Sektörel Google’dan Apple’a Elma Yemeli Bildiri

Google’dan Apple’a Elma Yemeli Bildiri

0
Google’dan Apple’a Elma Yemeli Bildiri

Android telefon ve Apple telefon kullanıcıları ortasında yıllardır süren hengame, birebir vakitte her iki şirket tarafından da vakit zaman gündeme getiriliyor. Bilhassa Apple’ın iPhone kullanıcılarına karşısındaki kişinin Android telefon kullandığını söylemek için geliştirdiği özellikler, aslında uzun vakittir da Google’ın reaksiyonunu çekiyor.

Bugün ise Google çok daha büyük ve tezli bir yola giderek direkt tüm toplumsal medya kanallarından Apple’a bir davette bulundu. Google’ın daveti, Android’den iPhone’lara gönderilen iletilerin yeşil ve görüntülerin bulanık olması hakkındaydı. Şirket, yaptığı paylaşımlardan birinde Apple’a sözün tam manasıyla ‘yağdırdı’.

“90’lı yılların teknolojisini bırakın, çağdaş teknolojiye geçin”:

Google'Dan Apple'A Elma Yemeli Bildiri - Yerli Portal

Google, hem internet sitesi hem de toplumsal medyada yaptığı paylaşımlarda Apple’ı halen SMS ve MMS teknolojilerine takılı kalmakla suçladı. Bu teknolojilerin 90’lı yıllarda çıktığını söyleyen şirket, Apple’a günümüz standardı ‘Rich Communication Services (RCS)’ teknolojisine geçmesini söyledi. Şirket, bunun sırf iMessage’daki ‘yeşil/mavi ileti ayrımını’ gidermeyeceğini, tıpkı vakitte çapraz mesajlaşmadaki uçtan uca şifreleme ve daha pek çok yaygın sorunu gidereceğini tabir etti.

Mesajlaşma insanları bir ortaya getirmeli, ayırmamalı diyen Google, insanların hangi telefonu kullandığının fark etmemesi ve her şeyin olduğu üzere çalışması gerektiğini savundu. Şirketin toplumsal medyada yaptığı paylaşımlar ise şu formdaydı:

“Grup sohbetinde yeşil balon mu mavi balon mu tartışması yaptıysanız elinizi kaldırın. Arkadaşlarla iletileşmek karmaşık olmamalı. Bu yüzden Apple’ın ‘Mesajı Alma’ vakti geldi.”

“Yeşil balon vs. mavi balon. Neden bu türlü bir şey var? Şöyle ki, Apple SMS ve MMS kullanıyor. Hani hatırlarsınız, 90’lardan kalan teknoloji. Müşterileri Apple küresi dışında öbür biriyle irtibat kurmaya kalktığında onları düşük çözünürlüklü görüntüye, şifresizliğe ve ‘okundu’ bilgisizliğine sınırlayan teknoloji. Bu *****!

Şimdi şunu anlayalım, RCS ya da Rich Communication Services, taşınabilir dünyanın birçok tarafından kabul gören çağdaş standart, Apple hariç. RCS, iMessage’ın yapabileceği her şeyi yapabiliyor, Apple aygıtları dışında. Apple, Android bildirilerinde SMS’in yerine RCS’i kabul edebilir ve bu Apple aygıtlarıyla mesajlaşmayı hiç etkilemez. Sonra da bunu [bulanık video] geçmişte bırakır.

Kimse hangi telefonu kullandığını bilmemeli. Her şey olduğu üzere çalışmalı. Apple, yalnızca Farklı Düşünmek (Apple’ın sloganı Think Different’a gönderme) ve kendi müşterilerinin tecrübesini düşürmeyi durdurmak zorunda.

Dolayısıyla Android arkadaşlarınızı ‘grup sohbetini mahvetmekle’ suçlamayı bırakın. Bunun için ‘zeka küplerini’ suçlayabilirsiniz. (Ardından elmayı ısırıyor).”

Peki Apple, Google’ın talebine yanıt verir mi? Pek de ihtimal dahilinde gözükmüyor..

Google'Dan Apple'A Elma Yemeli Bildiri - Yerli Portal

Apple ve Google ortasındaki iMessage hengamesi aslında uzunca bir müddettir devam ediyor. Google, geçmişte de halka açık bir halde Google’ı iMessage’da Android ve Apple aygıtlar ortasında ayrım yapmakla suçlamış ve Apple kullanıcılarının dayanağını istemişti. Öte yandan Apple, yakın vakitte iMessage’ı pek de değiştirmekten yana olmadığını göstermişti.

Şirket, Nisan 2021’de yalnızca Apple’a özel olan ve kullanıcılarını gerçek manada bir çatı altına koyan iMessage’ı Android’e getirmenin kendisine ziyan vereceğini paylaşmıştı. Bu da Apple’ın aslında iMessage’da Androidçileri dışlamaya ve ‘farklı’ göstermeye devam etmek istediğini göstermişti.

Tabii Apple’ın en büyük kıymetlerinden birisi de aslında kullanıcılarını ‘özel hissettirmek’ idi. Apple’ın bu mevzuda en ‘başarılı’ olduğu iMessage’da işlerin değişmesi de aslında temelde bu yüzden pek de mümkün gözükmüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz