Ana Sayfa Popüler Bilim Hamamböceklerine Yüksek Teknolojili Tahlil: Lazer Tareti

Hamamböceklerine Yüksek Teknolojili Tahlil: Lazer Tareti

0
Hamamböceklerine Yüksek Teknolojili Tahlil: Lazer Tareti

Hiç kimse meskeninde bir böcek bulmak istemez, bulduğunda da böcekten kurtulmak ister. Bunu yerimizden kalkmamak, böceği mümkünse görmeden uzaklaştırmak ise herkesin hayali. Heriot-Watt Üniversitesi’nden Ildar Rakhmatulin’in geliştirdiği bir model sayesinde bu hayallerimiz geri dönüyor. 

Geçtiğimiz hafta Oriental Insects isimli mecmuada yayımlanan makalede Rakhmatulin ve çalışma arkadaşları, makine görüşü, lazer ve makine öğrenmesi kullanarak yaptıkları çalışmada meskenlerdeki hamamböceklerini amaç aldı. Çalışmadaki küçük lazer tareti, 1.2 metre aralığa kadar olan hamamböceklerini tespit edip ortadan kaldırabiliyor. 

Böceklere lazerlerle savaş açmak

Hamamböceklerine Yüksek Teknolojili Tahlil: Lazer Tareti - Yerli Portal

Aslında bu çalışma, geçmişteki çalışmaların da bir devamı. Daha evvel de Raspberry Pi ve lazerin kullanıldığı bir çalışmada sivrisinekler havada avlanmıştı. Bu çalışmada ise daha isabetli biçimde böcekleri görebilecek bir bilgisayar tercih ediliyor. Rakhmatulin, yaptığı açıklamada derin öğrenme ile daha isabetli formda böcekleri bulabilmek için Jetson Nano kullandığını belirtiyor. 

Hamamböceklerinin pozisyonu tespit ediliyor.

Hamamböceklerine Yüksek Teknolojili Tahlil: Lazer Tareti - Yerli Portal

Kurulan sistemde Jetson Nano, iki kameradan gelen imajları kullanarak hamamböceklerinin pozisyonunu tespit ediyor. Kameralardan gelen manzaralar, elektrik akımını yönlendiren galvanometreye iletiliyor. Böylelikle lazerin istikameti maksada nazaran değiştirilebiliyor. 

Araştırmada bu sistemin üç farklı güç seviyesinde kullanıldığı tabir edildi. Düşük güç düzeyinde lazerlerin tesiri nedeniyle hamamböcekleri kaçışıyor. Böylelikle böceklerin belirli bir noktaya toplanması sağlanabiliyor. Daha yüksek düzeylerde ise hamamböceklerinin tesirli bir formda etkisiz hale getirildiği tabir edildi. 

Rakhmatulin birebir vakitte kullandığı sistemin bilgilerini ve suram bilgilerini de paylaştı. Böylelikle öteki şahıslar de isterlerse sistemi kurabilecek. Öte yandan bu sistemi kurarken dikkatli olmak gerekiyor. Yanlış bir ayar istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz