Ana Sayfa Yaşam Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor?

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor?

0
Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor?

Bir hobiye sahip olmak stres düzeyimizi azaltıyor, gelişimimizi etkin tutmamıza yardım ediyor ve kaliteli bir hayat sürmemizi sağlıyor… Psikolojimiz üzerinde değerli tesiri olan bu aktiviteler, ne yazık ki birer ‘lüks’ üzere görülüyor. Üstelik hem vakit hem de para açısından.

Çünkü pek çoklarımız günün büyük kısmında çalışıyor; kalan kısmında da ya yolda ya da toplumsal medyada oluyoruz. Haliyle hobilerden mevzu açılınca, gereksiz ve değersiz bir husus başlığı masaya yatırılmış üzere oluyor. Bunun ehemmiyetini kavrayamadığımız üzere, kavradığımız ve bir hobi edinmeye karar verdiğimizdeyse karşımıza farklı bir sorun çıkıyor: para.

Müzik, fotoğraf, fotoğrafçılık ya da bahçecilik… Türkiye’de hobi edinmek kıymetli ve ‘lüks’

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Bireysel ilgi alanlarımıza nazaran değişmekle birlikte, çok farklı deneyimler sunan hobiler var. Fotoğraf çekmek, müzikle uğraşmak, fotoğraf yapmak, cam boyamak ya da bahçe işleriyle uğraşmak sizin için hakikat hobi olabilir.

Fakat hobi seçerken ne yazık ki ‘acaba benim için en yanlışsız, keyifli ve yararlı hobi ne olurdu?’ değil ‘gitar çalsam kaça patlar, cam boyamak çok masraflı, tenis oynamak istiyorum lakin ona para mı dayanır’ demek zorunda kalıyoruz. Pekala nitekim de bir hobi edinmek için ne kadar para ödememiz gerekiyor? Farklı seçenekler üzerinden bu soruya birlikte karşılık arayalım.

‘Ben gitar çalmak istiyorum, daima hayalimdi’ diyenlerdenseniz, sizin için bu hayalinizi gerçekleştirmek biraz değerliye patlayacak

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Gitar çalmak istiyorsanız önünüzde tekrar birkaç seçenek oluyor; klasik, akustik, elektro ya da bas gitar seçebilirsiniz. Gözden çıkarmanız gereken para da emsal formda değişiyor.

 • Klasik gitarlar için fiyatlar 1200 TL düzeyinde başlıyor.
 • Akustik gitarlar için fiyatlar 1500 – 2000 TL düzeyinde başlıyor.
 • Elektro gitarlar için fiyatlar 3000 TL düzeyinde başlıyor.
 • Bas gitarlar için fiyatlar 4000 TL düzeyinde başlıyor.

Tabii ki iş gitar alınca bitmiyor. Gitarların tellerinin makul aralıklarla değişmesi gerekiyor. Amatör bir kişi için bu müddet kabaca 6 ay diyebiliriz lakin kopma üzere durumlarda daha erken de değişmesi gerekebiliyor.

 • Klasik ve akustik gitar telleri, kalitesine nazaran değişmekle birlikte ortalama 120 – 130 TL seviyesinde
 • Elektro gitar telleri, yeniden kalitesine nazaran değişmekle birlikte ortalama 130 – 150 TL seviyesinde
 • Bas gitar tellerinde ise 400 – 600 TL ortasında bir fiyat ödemeniz gerekiyor.

Ders almayıp görüntü izleyerek öğrenmek isteseniz bile, tek başına gitar maliyeti bile bu aktiviteyi kıymetli bir hobi haline dönüştürüyor. Üstelik gitarınızın bakımı için almanız gereken yağlardan, başlangıçta kendiniz halledemeyeceğiniz için gitar teli değiştirtme üzere ufak tefek masraflardan, elektronik ya da bas gitar seçtiyseniz almanız gereken amfinin masrafından bahsetmedik bile…

Fotoğraf çekelim o vakit, o da mı kıymetli?

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Evet değerli. ‘Benim elimde telefon var, onla fotoğraf çekerim’ de diyebilirsiniz. Natürel şayet elinizdeki telefon nitekim eli yüzü düzgün fotoğraflar çekmenize imkan sağlayacak; ortalama 15 bin TL bedelinde bir telefonunuz varsa. Ancak biz ‘ucuza kaçmadan’ değerlendirelim ve fotoğrafçılık için yapmanız gereken masrafa telefon ile değil, fotoğraf makinesi ve başka ekipmanlar üzerinden bakalım.

Başlangıç düzeyinde;

 • Aynasız ve kompakt bir fotoğraf makinesi için ortalama fiyat 10 bin TL seviyesinde
 • DSLR fotoğraf makineleri için ortalama fiyat 7 bin TL seviyesinde

Tabii ki makineyi almakla iş bitmiyor. Kendinizi geliştirmek istediğiniz fotoğrafçılık alanına nazaran lensler almanız, tripod üzere aksesuarlar edinmeniz gerekiyor. Bunların her biri de farklı bir masraf kalemi…

İlla ki ucuz bir şeyler vardır, seramik falan yapıp boyasak?

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Seramik yapma ve boyama da kulağa hayli keyifli gelen bir aktivite. Lakin onun da gereci de masrafı da bol. Pekala neler gerekiyor, kaç para lazım?

 • Öncelikle seramik hamuruna gereksiniminiz var ve varsayım edeceğiniz üzere bu hamurdan daima almanız gerekiyor. Ortalama fiyat ise 500 gr. için ortalama 20 TL (farklı renkte killer için fiyatlar değişiyor)
 • Seramik şekillendirmek için almanız gereken el aleti setleri ortalama 200 TL’den başlıyor
 • Seramik boyası da yeniden daima yenilemeniz gereken bir gereksinim ve ortalama 75 – 100 TL seviyesinden başlayan çok renkli setler mevcut.

Temel düzeyde seramik hobiniz için ne kadar sık yaptığınıza nazaran değişmekle birlikte her ay nizamlı masraf yapmanız gerekiyor… İktisadın geldiği noktayı düşünecek olursak, her ay bir hobiye daima para yatırmak çok da kolay değil.

Dijital çizimler çok hoşuma gidiyor, keşke ben de kendimi bu alanda geliştirebilsem diyorsanız;

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Dijital çizim yapmanın sunduğu özgürlük ve pratikte ‘kolaylık’ üzere görünen kimi avantajları sizi cezbetmiş ve bir ‘dijital sanatçı’ olmaya karar vermiş olabilirsiniz. Pekala neye gereksiniminiz var ve bu kaça patlayacak?

 • Bilgisayarınız varsa ve dijital çizim yapmak istiyorsanız, almak isteyeceğiniz birinci eser bir çizim tableti olacak. Bu tabletler için ortalama 1000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.
 • Ya da direkt kendinize direkt bir tablet alabilirsiniz. Alışılmış bu seçenekle birlikte fiyat da fırlıyor.

Piyano çalmak isteyenler de olabilir alışılmış ki

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Piyano çalmak için gereksiniminiz olan tek şey piyano. Lakin iddia edeceğiniz üzere o da hiç ucuz değil.

 • Başlangıç düzeyinde dijital bir piyano için şu ortalar ortalama 10 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

3D yazıcılar ile baskı yapmak da keyifli olsa gerek

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Son yıllarda artan ilgiyle birlikte keyifli hobiler ortasına 3D yazıcılar ile baskı yapmak da girdi. Lakin natürel bu da oldukça kıymetli bir hobi.

 • 3D yazıcıların fiyatları 4 bin TL seviyesinde başlıyor ve çok daha yüksek fiyatlara kadar çıkıyor.

Tabii ki 3D yazıcılar için de öbür tüm hobilerde olduğu üzere pek çok ekstra materyal gerekiyor.

Bisiklet süreyim, hem spor da olur desek…

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Bisiklet sürmek çok keyifli, çok yararlı ve çok da eğlenceli. Ancak ne yazık ki bisiklet ve ekipman fiyatları için tıpkı şeyi söylemek mümkün değil.

 • Aşırı profesyonel bir bisiklete gerek yok, kent içi kullanıma uygun bir şey bana kâfi deseniz bile ortalama 3 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Tabii ki güvenliğiniz için kask üzere ekipmanları da kesinlikle edinmeniz gerekiyor ve onlar da başka birer masraf olarak karşımıza çıkıyor.

‘Yıldızları izlesem, gezegenlerin pozisyonunu takip etsem ne hoş olurdu’

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Teleskop ile gökyüzünü gözlemlemek kulağa heyecan verici ve çok keyifli geliyor. Ama randıman alabileceğiniz düzeyde bir teleskop almak o kadar da eğlenceli değil. Üstelik başlangıç düzeyi olarak geçen ve 1.500 – 2 bin TL düzeyinde gezen teleskopların performansları maalesef çok da uygun değil.

 • Bunu da göz önünde bulundurarak optik kalitesi bakımından sizi yarı yolda bırakmayacak düzeyde teleskoplar için ortalama 4 bin TL ödemeniz gerekiyor.

Oyun oynayabiliriz herhalde…

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Oyun oynamak geniş bir kitlenin sevdiği hobiler ortasında. Lakin olağan bir müddettir bilgisayar ve konsol fiyatlarının geldiği nokta yüzünden maalesef pek çoğumuz oynayamıyoruz. Güç bela yeni oyunları oynatabilecek düzeyde bir bilgisayar ya da bir konsol alabilsek de, oyun fiyatları o kadar yüksek ki o bile tek başına bir sorun…

 • Size oyun oynatabilecek, en yeni oyunları olmasa da yüzünüzü güldürecek bir bilgisayar 15 bin TL düzeyinde dolaşıyor.
 • PS5 ve Xbox Series X üzere aktüel bir konsol için de ortalama 12 – 15 bin TL arasında bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor.
 • Oyun fiyatlarına baktığımızdaysa bilgisayar ve konsol ortasında fiyat farkları olmakla birlikte genel olarak yeni bir oyun için 500 – 700 TL düzeyinde bir para gerekiyor.

‘Tamam, biz en düzgünü kitap okuyalım; hem kültürlenir, bir şeyler öğreniriz’

Hangi Hobiyi Edinmek Kaç Liraya Mâl Oluyor? - Yerli Portal

Ülkecek daima birinci sıraya yazdığımız hobimiz, kitap okumak. Ama kitap fiyatları da artık hayli yükselmiş durumda. Her şeyin fiyatının yükseldiği bir devirde bu şaşırtan olmasa da, şayet böyle giderse yakında kitaba erişmek bile güç olacak.

Peki kaide mı bir hobi?

Evet kitap almak yerine kütüphaneye gidebiliriz. Evet, çizimi dijital yapmak yerine elimize kalem alıp kağıda çizebiliriz. Evet, 3D baskı yapmasak da olur. Bisiklete binmesek de olur. Seramik boyamasak da olur. Yıldızları gece herkes uyurken gözlerimizi kısıp bakarsak biraz görebiliriz. Fotoğraf çekmeyelim. Gitar çalmayalım. Piyano öğrenmeyelim.

Uyanalım. İşe ya da okula gidelim. Akşam konutumuza gelelim. Yemek yiyelim. Televizyona bakalım. Uyuyalım. Bunu 365 gün x tüm ömrümüz boyunca yapalım. Şikayet etmeyelim, talepte bulunmayalım. İsteklerimiz olmasın. Vaktimizin dolmasını öylece beklerken, neyse ki aç değiliz diyerek bu ‘eşsiz mirası’ jenerasyonlar boyunca aktaralım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz