Ana Sayfa Sektörel Harddisk Satışları Bir Defa Daha Düştü: HDD’lerin Sonu mu?

Harddisk Satışları Bir Defa Daha Düştü: HDD’lerin Sonu mu?

0
Harddisk Satışları Bir Defa Daha Düştü: HDD’lerin Sonu mu?

Bir vakitler bilgisayarların temel bileşenlerinden biri olarak kabul edilen harddiskler günümüzde eski popülerliğinden hayli uzakta. Bu durum satılan harddisk sayılarına da yansıyor. Kullanıcılar SSD’lere ya da öteki flash tahlillerine yöneldikçe de bu durumun tesiri artacak üzere gözüküyor.

Trendfocus’un raporlarına nazaran bu yılın ikinci çeyreğinde harddisk satışları 45 milyon üniteye düşmüş durumda. Bu da yıl bazında baktığımız vakit yüzde 33 üzere bir düşüşe tekabül ediyor. 2010 yılında ise yıllık harddisk sevkiatı 650 milyon, çeyrek başına düşen ortalama sevkiyat ölçüsü 162 milyon idi.

Harddisklerin sonu disket üzere mi olacak?

Harddisk Satışları Bir Defa Daha Düştü: Hdd'Lerin Sonu Mu? - Yerli Portal

Şirketlerden gelen üretimde kullanılacak harddisk talebi bu çeyrekte 2,5 milyon birime kadar düştü. Bu durumun temel nedeni ise üreticilerin hali hazırda ellerinde bulunan eserleri kullanması olarak gösteriliyor. Öteki modüllerin üretimlerinde yaşanan aksaklıklar da harddisk pazarını olumsuz tarafta etkiliyor.

Tüketici tarafında ise durum daha da karışık durumda. 3,5 inçlik masaüstü harddisklerinin sevkiyatı yüzde 30’dan fazla düşerek 13 milyon ünite civarına geriledi. Trendfocus ayrıyeten güvenlik, ferdî bilgisayar ve perakende satıştan gelen talebin de önemli formda zayıfladığını söz etti.

En büyük düşüş ise 2,5 inçlik harddiskler alanında oldu. Bu alandaki düşüş yüzde 40’ı bulurken sevkiyat ölçüsü da 11 milyona kadar inmiş durumda. Bu durumun açıklaması ise hayli kolay, neredeyse tüm dizüstü bilgisayar üreticileri artık tercihlerini flash tabanlı depolama ünitelerinden yana kullanıyor.

Geçtiğimiz yıl boş disk alanları kullanılarak madenlenen Chia adlı kriptopara sayesinde harddisklere gelen talepteki azalmanın biraz da olsa önüne geçilmişti. Bu yıl o çeşit bir dayanak de olmayınca harddisk satışlarındaki düşüş daha da bariz halde göze çarptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz