Ana Sayfa Popüler Bilim Her Karaciğerin Ortalama 3 Yaşında Olduğu Keşfedildi

Her Karaciğerin Ortalama 3 Yaşında Olduğu Keşfedildi

0
Her Karaciğerin Ortalama 3 Yaşında Olduğu Keşfedildi

Kendi bedenimiz üzerinde daha fazla bilgiye sahip olmak için araştırmalar tüm süratiyle sürerken bilim insanları, yeni ve şaşırtan bir keşfe imza attı. Cell Systems’de yayımlanan yeni araştırma, bir insanın ne kadar yaşlı olduğu fark etmeksizin karaciğerinin yaklaşık 3 yaşında olduğunu ortaya koydu. Araştırmada 20 – 84 yaş aralığındaki 50 bireyin biyopsi örnekleri incelendi.

Vücudumuz yaşlandıkça hücrelerin yenileme ve tamir suratları da vakitle azalıyorken yeni araştırma, bunun karaciğerdeki ‘hepatosit’ isimli hücreler için geçerli olmadığını gösterdi. Karaciğer hücrelerinin manasında güçlü olanlarının başka karaciğer hücreleriyle karşılaştırılması, hücre yenilenmesinde değerli farklılıkları ortaya çıkardı.

DNA’sı güçlü olan hücreler 10 yıla kadar yaşayabiliyor:

Her Karaciğerin Ortalama 3 Yaşında Olduğu Keşfedildi - Yerli Portal

Buna nazaran tipik hücreler yılda yaklaşık bir defa yenilenirken, DNA manasında varlıklı olan hücrelerin karaciğerde on yıl kadar yaşayabildiği gözlemlendi. Başka hücrelerin yenilenme suratı yaşlandıkça düşerken, DNA’sı güçlü hücrelerin bu özelliğinin bizi ziyanlı mutasyonlar biriktirmekten koruyan korucu bir mekanizma olabileceği öne sürüldü.

Yapılan keşif, karaciğerimizin nasıl çalıştığı konusuna ışık tutan biyolojik düzeneklere dair yeni ve kıymetli bir keşif olma özelliği taşıyor. Gelecekte kendimizi hastalıktan korumak için organları tanımamızın ehemmiyeti yüksek olurken bilim insanları, bir başka yandan da kalp üzere öbür organlarda da hücrelerin ne kadar süratli yenilendiğini incelemeye devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz