Ana Sayfa Donanım Her Yıl Milyonlarca Depolama Aygıtı Yok Ediliyor

Her Yıl Milyonlarca Depolama Aygıtı Yok Ediliyor

0
Her Yıl Milyonlarca Depolama Aygıtı Yok Ediliyor

Depolama ünitesi denince aklınıza birinci olarak ne geliyor? Muhtemelen USB’ler, HDD’ler yahut SSD’ler değil mi? Financial Times’ın ortaya çıkardığı yeni bir bilgiye nazaran teknoloji şirketleri, her yıl bu depolama ünitelerini yok ediyorlar.

Üstelik bunu, bu üniteleri geri dönüştürebilme imkanları varken yapıyorlar. Pekala neden teknoloji şirketleri, her yıl milyonlarca depolama ünitesini yok ediyorlar? Gelin olayın ayrıntılarına daima bir arada göz atalım.

Teknoloji şirketleri neden depolama ünitelerini yok ediyorlar?

Her Yıl Milyonlarca Depolama Aygıtı Yok Ediliyor - Yerli Portal

Amazon, Microsoft ve Google üzere teknoloji şirketleri, depolama donanımlarını her dört yahut beş yılda bir yenilerler. Buna bir de bankalar, polis departmanları ve devlet kurumları dahil olunca her yıl yaklaşık on milyonlarca depolama aygıtı yok ediliyor. Bunun nedeni ise aslında çok kolay: Ufacık bile olsa bir datanın sızma ihtimali ve bunun yasal sonuçları.

Daha geçtiğimi ay ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi, ABD’li bir yatırım bankası olan Morgan Stanley’e binlerce sabit diski açık artırmaya çıkardığı ve milyonlarca müşterinin datalarını ifşa ettiği için 35 milyon dolar para cezası verdi. Sızıntı nedeniyle rastgele bir müşterinin ziyan gördüğüne dair bir belirti olmasa da birçok şirket, bilhassa de bulut hizmetleri işletenler katiyetle emsal bir durumu yaşamak istemiyor.

Bu yüzden depolama üniteleri geri dönüştürülmüyor, bunun yerine yenileniyor. Kimileriniz geri dönüştürmenin etraf için daha düzgün olacağını düşünebilir, ki haklı düşünmüş olursunuz. Lakin maalesef devlet kurumları ve teknoloji şirketleri karbon ayak izine yahut etrafa değil işin yasal boyutuna odaklanmış durumda. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz