Ana Sayfa Popüler Bilim Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri

0
Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri

Günlük yaşantımızda kullanmamıza karşın, aslında ne olduğunu bilmediğimiz onlarca fazla kavram bulunuyor. Bunlardan bir tanesi ise Hipotez kavramı. Bir öteki ismiyle, varsayım olarak bildiğimiz hipotez nedir, ne işe yarar üzere soruları merak eden kullanıcılarımız için tüm ayrıntılarıyla birlikte Hipotez kavramını ele aldık.

Bir araştırmada, yapacağınız deneyde yahut gözlemlerinizde doğruya ulaşmanızda hayli büyük bir rol oynayan hipotez, sizi en gerçek formda yönlendiriyor. Şayet bir araştırma yapacaksanız, birinci adımınızın bir hipotez kurmak olduğunu biliyor olmalısınız. Zira şayet sıkı araştırmacı birisiyseniz, hipotezin ne kadar tesirli bir kavram olduğunu düzgün biliyorsunuzdur. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, bu kadar değerli olan hipotez nedir, ne işe fayda, hipotez örnekleri nelerdir üzere merak edilen soruları sizler için yanıtlayalım.

İçindekiler

Hipotez nedir?
Hipotez ne işe fayda?
Hipotez cinsleri nelerdir?
Basit hipotez
Karmaşık hipotez
Yönlü hipotez
Yönsüz hipotez
Boş hipotez
İlişkisel ve gündelik hipotez
Bir hipotez nasıl olmalı?
Hipotez örnekleri

İlk olarak, hipotez nedir?

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

İlk olarak, hipotezin ne olduğunu öğrenmekle başlayalım. Bir öbür ismiyle varsayım olarak bildiğimiz hipotez, birtakım delillere dayanılarak ortaya çıkan fikirlere verilen isimdir. Hipotez, aslında yapılacak olan bir araştırmanın birinci adımı olarakta bilinir. Evvel varsayımlar ile başlayan araştırmaların birinci adımına, hipotez ismi verilir. Farklı değişkenleri bir ortaya toplayan hipotez, ekseriyetle birkaç kanı üzerinden yapılır. Hipotez’in birden fazla çeşiti bulunuyor. Kolay, karmaşık, istikametli, istikametsiz, boş, ilgiye dayalı olmak üzere toplamda 6 hipotez çeşiti bulunuyor ve bu çeşitlerden her birinin kendilerine nazaran manaları bulunuyor.

Hipotez sözü aslında Latince dilinden gelmektedir. Latincede “önermek” manasına sahip bu söz, aslında hipotithenai olarak bilinmektedir. Tıpkı Türkçe’de olduğu üzere, Latince lisanında de varsayım, önerme üzere manalara sahip. Bir hipotez kurmak istiyorsanız, karşınıza iki türlü değişken çıkacaktır. Bunlardan bir tanesi bağımlı, bir başkası ise bağımsız değişkenlerdir.

Hipotez ne işe fayda?

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

Hipotezin asıl vazifesi, başlatacağınız bir araştırmanın, gözlemin yahut deneyin ileride mümkün kılınmasına dayanak sağlamaktır. Şayet sıklıkla araştırma yahut deney yapıyorsanız, aslında hipotezi sıklıkla kuruyorsunuz. Yapılan araştırma, müşahede yahut deneyin birinci adımlarından bir tanesi de katiyetle hipotez olmalıdır. Zira, bir öteki ismiyle varsayım olan hipotez, müşahedelerin doğrulanmasında epey büyük rol oynayan kavramlardan bir tanesi. Araştırmalarınızında yanlışsız istikamette ilerlemesini sağlayan hipotez, epeyce kıymetli bir kavramdır.

Peki hipotez çeşitleri nelerdir?

Basit hipotez

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

Hipotez örneklerinden birincisi, en kolay mantığa sahip olan ve isminden da anlaşılacağı üzere basit hipotez. Bu hipotez tipi, bağımlı değişken ve bağımsız değişken ortasındaki bağlantıyı ve bağlılığı gösteriyor. Mesela “arabayı daha sakin kullanırsan, yakıt tüketimin daha da azalır” örneğine bakalım. Burada, arabayı daha sakin kullanmak bağımsız bir değişken olurken, otomobilin yakıt tüketiminin azalması ise bağımlı değişken oluyor.

Karmaşık hipotez

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

Karmaşık hipotez, bir evvelki hipotez tipine nazaran emsal bir hipotez tipidir. Karmaşık hipotez, iki ve üstü bağımsız değişken ile iki ve üstü bağımlı değişkenin ortasındaki bağlılığı ve bağlantıyı gösteriyor. Karmaşık hipotez tipine örnek verecek olursak, üstteki örneği şöyle güçlendirebiliriz: “Arabayı daha sakin ve düşük evrede kullanırsan, yakıt tüketimin daha azalır ve otomobilin motor ömrü çok daha uzun olur.” Mesela, bu örnekteki “arabayı daha sakin ve düşük bölümde kullanırsan” sözü bağımsız değişken olurken, “yakıt tüketimin daha azalır ve otomobilin motor ömrü çok daha uzun olur” ise bağımlı değişken olarak ayrıştırılabilir.

Yönlü hipotez

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

Yönlü hipotez, öteki hipotez çeşitlerine nazaran daha çok istikametleri ve tesirleri gösteriyor. Yapılan bir tespitin, nasıl sonuçlar elde edebileceğini söyleyen yönlü hipotez, değişkenler ortasındaki ilgi tabiatını kestirim edebilir. Taraflı hipotez için bir örnek vermemiz gerekirse, “beş yıllık bir müddet boyunca uygun yüyecekleri yiyen dört yaşındaki çocuklar, uygun bir yemek yiyemeyen çocuklardan daha yüksek IQ düzeylerine sahiptir.” cümlesini kullanabiliriz. Gördüğünüz üzere, tesir ve yararlarını açık ve net bir formda söylüyor.

Yönsüz hipotez

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

Eğer hiçbir teoriye sahip değilseniz ve buna karşın bir hipotez kuruyorsanız, yönsüz hipotez çeşidine giriyorsunuz. Hipotez alakasının tarafını şimdi kestirim etmeden, iki değişken ortasındaki ilginin var olduğunu bildiren bu hipotez çeşidi, taraflı hipotez tipinin tam aykırısı olarakta bilinir.

Boş hipotez

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

Gelelim HO sembolü ile gösterilen, alışılmamış bir tabire sahip olan boş hipoteze. Bağımlı ve bağımsız değişkenler ortasında hiçbir bağlantı bulunmuyorsa, bu hipotez çeşidine boş hipotez deniliyor. Boş hipotez, öbür hipotezlere nazaran olumsuz bir söz olarak bilinir.

İlişkisel ve gündelik hipotez

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

Hipotez tiplerinin en sonuncusu olan ilişkisel hipotez, değişkenlerden bir adedinde değişiklik olduğunda ve bu değişiklikten başka değişkenler etkilendiğinde ortaya çıkıyor. Bu hipotez çeşidi, neden-sonuç bağlantısını ortaya çıkarmaktadır.

Peki bir hipotez nasıl olmalı?

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

Hipotez kurmak için, birinci evvel değişkenleriniz olması gerekiyor. Yaptığınız hipotezin test edilebilir olması gerekiyor. İsterseniz test edilemeyen hipotez örnekleri de ortaya çıkarabilirsiniz. Çoğunlukla araştırmacılar, yapacakları deneyin nasıl gerçekleşeceğini öğrenmek için hipotez usulüne başvururlar. Araştırdığınız hususa odaklanarak, farklı değişkenler ile hipotezlerinizi desteklemeniz gerekir. Hipotezinizin anlaşılabilir, sınanabilir ve bilimsel gerçeklere uygun olması gerekir.

Hipotez örnekleri:

Hipotez Nedir, Ne İşe Fayda? Hipotez Örnekleri - Yerli Portal

  • Basit hipotez: Her gün şekerli içeceklerin tüketilmesi, obeziteye yol açar.
  • Boş hipotez: Tüm zambakların birebir sayıda yaprakları vardır
  • Yönlü hipotez: Bir kişi 7 saat uyursa, az uyuduğu için daha az yorgunluk hissedecektir.
  • Karmaşık hipotez: Arabayı daha sakin ve düşük dönemde kullanırsan, yakıt tüketimin daha azalır ve otomobilin motor ömrü çok daha uzun olur
  • Yönsüz hipotez: A yolu ile B yolunun uzaklığı tamamiyle aynıdır

Hipotez cinslerine üstteki örnekleri net bir formda verebiliriz. Hipotez tipleri, temelde birbirlerine benziyor olsalar bile her birinin farklı metodu bulunuyor. Şayet yapacağınız müşahedede, araştırmada yahut deneyde bir hipotez kurmak istiyorsanız, üstteki hipotez yollarını hayli güzel biliyor olmanız gerekir.

Sizler için hipotez nedir, hipotez ne işe fayda, hipotez türleri üzere merak edilen soruları yanıtladık. Hipotez, yapacağımız araştırmalarda daha gerçek bir formda yönlendirilmemizi, daha net sonuçlara varmamızı sağlıyorken, yapılan gözlemlerde ve deneylerde de sıklıkla kullanılıyor. Sizler daha evvel hipotez idaresi kullandınız mı? Kullandıysanız tecrübelerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz