Ana Sayfa Otomobil Honda’dan Elektrikli Arabalar Hakkında Üzen Açıklama

Honda’dan Elektrikli Arabalar Hakkında Üzen Açıklama

0
Honda’dan Elektrikli Arabalar Hakkında Üzen Açıklama

Elektrikli araba ihtilali her ne kadar büyük bir heyecanla karşılansa da elbette bu ihtilalin hızlanmasını sağlayacak en büyük faktör araçların fiyatları. Gelişen teknolojiyle birlikte elektrikli arabaların fiyatları, paralel segmentlerdeki içten yanmalı araçlarla çabucak hemen aynı olmaya başladı.

Özellikle üst düzey araçlarda (Porsche Taycan ve BMW i4 gibi) bu durum görülebilirken, giriş düzeyindeyse hala birebir paralellik yakalanamadı. Pekala bu durumun kaynağı neydi? İşte bu sorunun karşılığı, yakın vakitte Honda ABD İş ve Satış Lider Yardımcısı Dave Gardner tarafından verildi.

Fiyatlar, yeni batarya teknolojisiyle ucuzlayacak:

Honda'Dan Elektrikli Arabalar Hakkında Üzen Açıklama - Yerli Portal

Gardner, bu sorunun karşılığını kullanılmakta olan mevcut batarya teknolojisi üzerinden verdi. Honda olarak lityum iyon bataryaların uzun soluklu bir tahlil olduğuna inanmadıklarını belirten Gardner, “Katı hal bataryalar bizim için oyunun kurallarını değiştirecek.” tabirlerini kullandı. Şimdi geliştirilmekte olan bu teknoloji, tıpkı vakitte bilhassa giriş segmentteki elektrikli arabalarda fiyatların aşağı çekilmesini sağlayacak. 

Fakat katı hal bataryalara kavuşmamız pek de yakın bir vakitte olmayacak:

Öte yandan Gardner, katı hal bataryalara kavuşmamızın halen ufukta olmadığını da açıkladı. Hasebiyle bu açıklama, elektrikli araç fiyatlarının yakın bir vakitte hiçbir vakit içten yanmalı araçlar kadar ucuz olmayacağının göstergesi oldu. Tüm bunların dışında dünya, zati halihazırda büyük bir krizin eşiğinde bulunuyor:

Özetle; akıllı telefon, dizüstü bilgisayar üzere eserlerde de yer alan lityum iyon bataryalar, -Honda’ya göre- elektrikli araba fiyatlarının içten yanmalı arabalar kadar düşük düzeye gelememesinin en kıymetli nedenlerinden biri ve katı hal bataryalar ticari kullanıma erişene kadar bu durumun değişmesi pek mümkün görünmüyor.

Katı hal batarya nedir?

Günümüzde kullanılmakta olan lityum iyon piller, çoğunlukla sıvı ya da polimer jel elektrolitlere sahiptir. Katı hal bataryalar ise isminden da anlayabileceğiniz üzere katı elektrolitlere sahiptir. Katı hal bataryaların keşfi 1800’lü yıllara kadar gitse de şimdi ticari kullanıma el verişli bir güç yoğunluğu sağlanamadığından ticari kullanımı da mümkün olmadı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz