Ana Sayfa Popüler Bilim İnkalar Çocukları Sakinleştirmek İçin Kokain Veriyormuş

İnkalar Çocukları Sakinleştirmek İçin Kokain Veriyormuş

0
İnkalar Çocukları Sakinleştirmek İçin Kokain Veriyormuş

Güney Amerika’nın batı kıyısında yaşayan ve tarihin en büyük medeniyetleri ortasında yer alan İnka medeniyetinde ritüel olarak insan, özellikle de çocuk kurban edilmesi (capacocha) yaygın bir ritüeldi. Çocukların kurban edilmesi, kraliyet ailesinin yeni bir bebeğinin olması yahut bir savaş zaferi üzere büyük olayları kutlamak için gerçekleştiriliyordu.

Bugünse İnka Medeniyeti hakkında enteresan bir keşif açıklandı. Journal of Archaeological Science’da yayımlanan yeni araştırmada bilim insanları, ritüel olarak kurban edilen çocuklara kurban edilmeden evvel kokain verildiğini ortaya koydu. Araştırmada 500 yıldan uzun bir mühlet evvel ritüel sırasında yakılan altı ve yedi yaşlarındaki iki çocuğun toksikolojik tahlili yapıldı.

Kaygılarını azaltmak için uyuşturucu veriliyordu

İnkalar Çocukları Sakinleştirmek İçin Kokain Veriyormuş - Yerli Portal

  • İnka’nın meşhur ‘Plomo Mumyası’nın replikası.

Çocuk mumyaların tırnak ve saçlarından alınan örneklerde araştırmacılar, kurban edilecek olanların son haftalarında koka yapraklarını çiğnediklerini ve ’ayahuasca’ isimli bir içecek ile sarhoş olduklarını keşfetti. Bunun, içeceğin yapıldığı bitki olan Banisteriopsis caapi’de bulunan antidepresan özelliklerini “kurbanların telaş ve depresif durumlarını azaltmak” için kullanıldığından şüphelenildiği açıklandı.

2013 yılında PNAS mecmuasında yayımlanan bir öbür araştırma da 13 yaşındaki bir İnka kızının diyetinin tahliline yer vermişti. Bu tahlilde de çocuğun kurban edilmeden evvel koka ve alkol tüketmeye başladığı ortaya konmuştu. Çocukların bu usullerle kurbana daha ‘hazırlıklı’ olmasının sağlandığı düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz