Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram ve Facebook’un iOS Sürümünde Zımnilik Skandalı!

Instagram ve Facebook’un iOS Sürümünde Zımnilik Skandalı!

0
Instagram ve Facebook’un iOS Sürümünde Zımnilik Skandalı!

Meta’ya ilişkin olan ve dünyanın en tanınan toplumsal medya ağları ortasında yer alan Facebook ve Instagram, büyük bir skandal ile karşı karşıya üzere görünüyor. Felix Krause isimli bir yazılımcı tarafından yapılan tahlillere nazaran Instagram ve Facebook’un iOS’taki taşınabilir uygulamaları, kullanıcıların gezinti datalarını kimsenin haberi olmadan izleyebiliyor. 

Facebook ve Instagram’ın iOS sürümü, uygulamaya entegre edilmiş bir internet tarayıcısı kullanıyor. Kullanıcılar, bu platformlardaki temaslara tıkladıkları vakit da bu tarayıcıyı kullanıyorlar. İşin skandal boyutu da tam olarak bu tarayıcıda bâtın. Krause, “Meta Pixel” isimli bir izleme JavaScript kodunun tarayıcı içerisinde gömülü olduğunu tespit etti. Bu kod, Meta’nın kullanıcı yahut girilen web sitesinin müsaadesi olmadan kullanıcının takip edilmesine yol açıyordu.

Dokunduğunuz butona kadar yaptığınız her şey takip ediliyor!

Instagram Ve Facebook'Un Ios Sürümünde Zımnilik Skandalı! - Yerli Portal

Yapılan incelemelere nazaran Instagram ve Facebook’un iOS sürümünde yer alan tarayıcı, kullanıcının yaptığı her şeyi takip ediyor. Bu bağlamda; dokunulan butonlar, seçilen metinler, harici kaynaklarda tıklanan ilişkiler, alınan ekran imgeleri, girilen adresler, şifreler, kredi kartı bilgileri ve otomatik doldurulan formlar üzere aklınıza gelebilecek her şey, Meta tarafından hiçbir kısıtlama olmadan izlenebiliyordu.

Felix Krause tarafından ortaya atılan tezlerin çok önemli olduğunu söylemek gerek. Şayet yapılan tahlil doğruysa, Meta’nın kullanıcı verisini “çaldığını” söyleyebiliriz. Bu durum, dünyanın her yerinde bir hata. Ayrıyeten Apple’ın zımnilik siyasetlerine da alışılmamış. Yani Instagram ve Facebook uygulamalarının App Store’dan kaldırılması gerekiyor. Bu sıkıntı, önümüzdeki günlerin bir numaralı gündem unsuru olacak üzere görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz