Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek

Instagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek

0
Instagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek

Instagram, geçtiğimiz devirde tartışma yaratacak bir karar alıp dizaynını değiştireceğini açıklamıştı. Daha sonra gelen reaksiyonlar üzerine bu değişim iptal edilmişti. Bu hafta yapılan Ask Me Anything etkinliğinde, firmanın CEO’su Adam Mosseri, Instagram’ın ekstra uzun 9:16 ölçekli görselleri test etmeye başlayacağını açıkladı.

Mosseri, yaptığı açıklamada “Uzun (boyutlu) görüntüleriniz var fakat Instagram’da uzun fotoğraflarınız olamıyor. Biz de ikisini de eşit olarak değerlendirdiğimizden emin olmak istedik.” tabirini kullandı. Şu anda Instagram’da yer alan görseller ekranın tamamını kaplayacak halde olamıyor.

9:16 ölçekli fotoğraflar geliyor

Instagram Yakında Tam Ekran Fotoğrafları Test Edecek - Yerli Portal

Şu anda Instagram, dikey ölçekli olarak en fazla 4:5 ölçekli bir biçimde fotoğraf paylaşmaya müsaade veriyor. Daha büyük ölçekli bir görsel kelam konusu olduğunda ise görseli, uygun formata nazaran kırpmamız gerekiyor. Yeni gelecek bilhassa daha uzun ve ince görseller paylaşılabilecek.

Bu formattaki görseller, çoğu akıllı telefonun ekranını tek başına ekranı kaplayabilecek büyüklükte olacak. Bu durum birtakım kullanıcıların güzeline gidecek olsa da platformu kullanan bireyler için bir ölçü baş karıştırıcı olabilir.

En son Instagram TikTok gibisi tam ekran görselleri test ettiğinde özellikle fotoğrafçılardan ağır tenkit almıştı. Bu tenkitlerin temelinde ise uzun ince görseller çekmek için garip açıların kullanılmasının gerekmesi ve fotoğrafın üzerine gelen yazılar nedeniyle de görsellerin bozulması gösteriliyordu.

Instagram yeni özelliği bir ya da iki hafta içinde test etmeye başlayacak. Bu sefer yeni görsel ölçeği zarurî olmayacak. Yani isteyenler eski formatta da fotoğraflar paylaşabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz