Ana Sayfa Donanım Intel Arc A310 Tanıtıldı: İşte Özellikleri

Intel Arc A310 Tanıtıldı: İşte Özellikleri

0
Intel Arc A310 Tanıtıldı: İşte Özellikleri

Dünyanın en tanınan yarı iletken üreticileri ortasında yer alan Intel, bundan bir mühlet evvel yaptığı bir açıklamayla harici ekran kartı dalına giriş yaptığını açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra da şirketin ekran kartlarıyla tanışmaya başladık. Hatta birkaç gün evvel de üst seviye oyunculara hitap eden Arc A770 isimli ekran kartının özellikleri ve fiyatı açıklandı. Intel, artık ise giriş düzey bir ekran kartı ile karşımıza çıktı.

Intel’in giriş düzey ekran kartı Arc A310 olarak isimlendiriliyor ve hayli mütevazı özelliklere sahip. O denli ki bu ekran kartını kullanarak bir oyun oynamanız pek de mümkün değil. Lakin harici ekran kartı olmayan bir bilgisayara sahipseniz ve meskeninizde sinema izlemek istiyorsanız, bu ekran kartını tercih edebilirisiniz. Gelin daima birlikte Intel Arc A310’un teknik özelliklerine yakından bakalım.

6 çekirdekli ekran kartı, 4 GB bellek kıymeti sunuyor

Intel Arc A310 Tanıtıldı: İşte Özellikleri - Yerli Portal

Intel Arc A310, 75 watt güç tüketim pahasına sahip bir ekran kartı. 6 çekirdekli bir yapıya sahip olan model, 4 GB GDDR6 bellek sunuyor. 2000 MHz’de çalışan ekran kartının tahminen de en farklı özelliği ise DisplayPort 2.0’yi destekliyor oluşu. En yeni ve performansı Arc A310’dan çok daha yüksek olan ekran kartlarının bile DisplayPort 2.0 takviyesi sunmadığını düşünecek olursak, bu modelin rakiplerinden öne çıkacağını söyleyebiliriz.

AV1, H.264 ve H.265 kod çözme dayanakları sunan ekran kartı, HDMI kablo ile 4096 x 2160 piksele kadar çözünürlük takviyesi sunuyor. DisplayPort 2.0 işin içine girdiğinde ise 7680 x 4320 piksele uzanan çözünürlük kıymetleri ile karşılaşıyoruz. Alabileceğiniz en yüksek tazeleme oranı bedeli ise 60 Hz

Intel’in internet sitesini incelediğimizde, bu ekran kartı için rastgele bir fiyat açıklaması olmadığına şahitlik ediyoruz. Lakin Temmuz 2022’de Intel ekran kartları ile ilgili bir sızıntı yaşanmış ve bu ekran kartlarının fiyatlarının belli olduğu sav edilmişti. Şayet kelam konusu tez gerçek ise Intel Arc A310, 99 dolar civarında fiyatlanacak. Bu fiyatın bu ekran kartı için ideal olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz