Ana Sayfa Mobil iOS 16’nın Sevilen ve Sevilmeyen Özellikleri

iOS 16’nın Sevilen ve Sevilmeyen Özellikleri

0
iOS 16’nın Sevilen ve Sevilmeyen Özellikleri

Her yıl olduğu üzere bu yıl da Apple, yeni iPhone modelleriyle birlikte işletim sistemi iOS’un yeni sürümünü tanıttı. iOS 16 olarak isimlendirilen yeni iOS ile birlikte; sürümü destekleyen telefonlara birçok farklı özellik geldi. Kullanıcıların merakla beklediği iOS 16’nın yavaş yavaş iPhone’lara yüklenmesiyle birlikte güncellemeyle gelen bazı özellikler kullanıcı nezdinde sevilirken kimi özelliklerse sevilmedi. 

Bizlerde iOS 16’ya yapılan kullanıcı yorumlarından yola çıkarak yeni sürüme eklenen özelliklerin sevilen ve sevilmeyen taraflarından kelam ettik.

İlk evvel gelen özelliklere bir göz atalım:

Kilit ekranları daha fazla özelleştirilebiliyor.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

iOS 16’yla bir arada estetik olarak göze çarpan birinci özelliklerden biri kilit ekranındaki özelleştirmeler. Yeni güncellemeyle bir arada kilit ekranları daha renkli hale getirildi. Kullanıcıların istedikleri fontu ve rengi kullanması, araç takkımlarını eklemesi ve derinlik efektli duvar kağıtlarıyla saat kadranını birleştirebilemeleri eski iOS sürümüne göre daha fazla çeşitlilik sunuyor.

Çeviri kısmına Türkçe takviyesi geldi.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

iOS 16’yla bir arada çeviri kısmına Türkçe lisan takviyesi eklendi. Artık kullanıcılar çeviri uygulaması üzerinden çevirlerini ek bir uygulamaya gereksinim duymadan çevirebiliyor ve Safari üzerinden ziyaret ettikleri yabancı internet sayfalarını Türkçe’ye çevirerek okuyabiliyor.

Fotoğrafın içinden nesne kopyalanabiliyor.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

iOS 16 ile birlikte galeride bulunan bir fotoğrafın içindeki nesneye basılı tutarak o nesne kopyalanabiliyor. Evvelce 3. parti uygulamalarla yapılan bu süreç için artık 3. parti uygulama indirilmesine gerek yok. Bu özellik çok fazla görselden kopyalama yapan kullanıcılar için tasarlanmış.

Daha kapsamlı bir hava durumu uygulaması sunuluyor. 

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Hava durumu uygulaması iOS 16’da daha kapsamlı bilgileri kullanıcılarla buluşturuyor. Güncellemeyle bir arada kullanıcılar artık hava durumu uygulamasında saatlik hava sıcajklığı ve ve birkaç havayla ilgili bilgi dışında daha fazla bilgiye sahip olabiliyor. Bu özellik şuurlu hava durumu uygulaması kullanıcılarının ilgisini çekecek nitelikte.

Klavye geri bildirim titreşimleri eklendi.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Klavye üzerinde tuşlara basınca gelen titreşimler Android’in en sevilen özelliklerindendi ve iOS kullanıcıları tarafından isteniyordu. iOS 16 güncellemesiyle bir arada bu özellikte kullanıcılarla buluşturuldu. Kullanıcılar artık klavye ile bir şeyler yazarken titreşimlerle geri bildirimler alabiliyor.

Galeri uygulamasına yinelenen fotoğraflar özelliği eklendi.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Kullanıcılar bazen bir fotoğrafı tarayıcıdan ya da uygulamalar üzerinden indirirken birden fazla kere kaydedebiliyor veya uygulamaların otomatik yaptığı indirmeler buna sebep olabiliyor. iOS 16’yla birlikte galeri uygulamasına kullanıcıları bu sıkıntıdan kurtarabilecek ve telefonlarının hafızasının gereksiz yere dolmasından kurtarabilecek yeni bir özellik eklendi. Yinelenen fotoğraflar özelliğiyle birlikte tıpkı fotoğraflar çok rahat bir formda farkedilebiliyor ve silinebiliyor.

Pil yüzdesi artık gösteriliyor.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Pil yüzdesi çentikli iPhone modelleriyle bir arada kaybolan lakin kullanıcılar tarafından çok sevilen bir özellikti. Yeni iOS sürümüyle birlikte pil yüzdesi tekrardan kullanıcılarla buluşturuldu. Ayarlardan açıldığı taktirde artık iPhone kullanıcıları pil yüzdesini görmek için bildirim çubuğunu yukardan aşağıya çekmesi gerekmiyor.

Mailler geri alınabiliyor.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Bazı mail uygulamalarının e-postaları geri gönderdikten sonra geriye çekmeyi desteklemesi üzere artık iOS 16 ile birlikte iPhone Mail uygulaması da destekliyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde artık kazara gönderdikleri e-postaları belli bir mühlet içinde geriye çekip taslaklara aktarabiliyor.

Bildirimler kilit ekranının görünmesi için aşağıya alındı.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Apple’ın aktardığı bilgiye nazaran bildirimlerin aşağıya alınmasının temel sebebi kullanıcıların kişiselleştirdikleri kilit ekranlarını daha net görmesi. iOS 16’da bildirimlerin aşağıya alınmasıyla birlikte kullanıcılar kilit ekranlarını daha net görebiliyor ve bildirimlere bakmak için parmaklarını üste götürmek zorunda kalmıyor. 

Şimdi gelelim iOS 16’nın beğenilen ve beğenilmeyen taraflarına.

Ios 16'Nın Sevilen Ve Sevilmeyen Özellikleri - Yerli Portal

Kullanıcıların birinci şikayetine baktığımız zaman Android kullanıcılarının yıllardır kullandığu kimi özelliklerin bu kadar geç iOS’e gelmesi istikametinde. 

Kilit ekranı: Kilit ekranındaki özelleştirmelerin birden fazla benimsenmiş üzere görünüyor. Eleştirilerse araç ekiplerinin ve ferdileştirme özelliklerinin daha fazla olmas tarafında.

Türkçe Çeviri: Türkçe lisan dayanağının gelmesiyse kullanıcıları şad eden bir öbür özellik. Bu özellik hakkında şikayayetlerse birtakım OS 16’lı telefonlarda olmaması hakkında. Bu sorunu çözmek için Türkçe lisan paketinin indirilmesi gerekiyor.

Obje kopyalama: Fotoğrafın içinden nesne kopyalanması kullanıcıların beğenisini kazanmış üzere. Hakkında tek şikayetse birtakım fotoğraflarda stabil çalışmaması. Özellik vakitle daha da güzelleşecektir.

Yeni hava durumu: Eklenen ekstra ayrıntılar ilgi çekmiş üzere görünüyor. Kullanıcıların kimilerine birinci başta gereksiz üzere gelse de UV indeksi ve nem oranı üzere özellikler günlük hayatı kolaylaştıracak nitelikte.

Klavye geri bildirimi: Klavye uygulamasına Android’de olduğu üzere titreşim özelliği getirilmesi iOS kullanıcılarının yıllardır istediği bir özellikti. Firma nihayet kullanıcıların geri dönüşlerinden yola çıkarak bu özelliği ekledi. Tek şikayet geç gelmesi üzere görünüyor.

Yinelenen fotoğraflar:Kullanıcıların işini kolaylaştıracak hoş bir özellik. Tepkilerse olumlu tarafta. Kullanıcılar artık hafızasında gereksiz yer kaplayan birebir fotoğraflardan tek tuşla kurtulabiliyor. Bu durum da onların telefon hafızalarına müspet olarak yansıyor.

Pil yüzdesi: Çentikli telefonların gelmesiyle yüzdenin kaldırılmasından beri iOS kullanıcılarının en çok istediği özellik yüzdenin geri gelmesi olabilir. Kullanıcılar birinci başta mutlu olsa da %20’ye gelinceye kadar pil yüzdesinin simgenin dolu görünmesinden şikayetçi. 

Mail geri alma: Maili geri alma da kullanıcıları sevindiren özelliklerin ortasında. Bu özellik daha evvel Gmail üzere mail uygulamalarında kullanılabiliyordu. Geçte olsa iPhone kendi mail uygulaması bu özelliğe kavuştu.

Bildirimlerin alta alınması: Kullanıcıların kullanım alışkanlıklarını değiştirecek bir özellik. Bir küme kullanıcı bu yeni tasarımı beğense de öteki bir küme beğenmemiş üzere görünüyor. Apple’ın kilit ekranını öne çıkarmak için yaptığı dizayna bakalım kullanıcılar alışabilecek mi?

Peki ya siz yeni iOS 16 özelliklerinden hangilerini sevdiniz ve sevmediniz? Yeni iOS hakkında ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz