Ana Sayfa Mobil iPhone 14 Çıkış Tarihi Şimdiden Ertelenmiş Olabilir

iPhone 14 Çıkış Tarihi Şimdiden Ertelenmiş Olabilir

0
iPhone 14 Çıkış Tarihi Şimdiden Ertelenmiş Olabilir

Apple’ın neredeyse bütün eserleri bildiğiniz üzere Asya ülkelerinde üretilmekte. Bu Asya ülkelerinden en kıymetlisi de Tayvan çünkü Apple orada çiplerini üretiyor. Lakin Çin Halk Cumhuriyeti, bu hususta ne iPhone 14 için hazırlanan Apple ile ne de Tayvan ile hemfikir değil.

Çin’in beyanına nazaran Tayvan, Çin topraklarına ilişkin bir yer. Yani farklı bir yer olarak lanse edilemez. Doğal ki Tayvan da bunu kabul etmiyor. Bu durumda Apple, Çin ve Tayvan’ı birbirine düşürerek ortada kalmış oldu.

Bunun sonucunda iPhone 14’lerin çıkış tarihi, daha çıkmadan ertelenmiş olabilir

Iphone 14 Çıkış Tarihi Şimdiden Ertelenmiş Olabilir - Yerli Portal

Çin Halk Cumhuriyeti, birçok ABD’li teknoloji devinin çiplerini sipariş verdiği Taiwan Semiconductor Manufacturing Corp. (TSMC) şirketinin ürettiği eserlerdeki ‘Made in Taiwan’ (Tayvan’da üretildi) etiketini kabul etmiyor. Bunun yerine Çin, eserlerdeki etiketin ‘Made in Taiwan, China’ (Tayvan, Çin’de üretildi) ya da ‘Chinese Taipai’ halinde olmasını istiyor.

Apple, Tayvan merkezli tedarikçilerine ikazda bulundu. Nedeni ise Çin’in Tayvan’daki tedarikçiler tarafından Microsoft ve Apple üzere ABD firmaları için kimi eserler üreten Suzhou Çin’deki Pegatron fabrikasına gönderilen gereçlerin sevkiyatını durdurması.

Bu gönderiler Çin Halk Cumhuriyeti’nde gümrük tarafından bekletiliyor ve daha evvel bahsettiğimiz ‘Tayvan’da Üretildi’ ibaresi varsa gönderim iptal ediliyor. Şayet etiket Çin’in istediği üzereyse teslimata müsaade veriliyor.

Çin’in bir ‘okul zorbası’ üzere davranarak Tayvan’ın aslında kime ilişkin olduğunu gösterme eforlarından dolayı TSMC’deki üretim yavaşlayacağından ötürü Apple’ın iPhone 14’leri şimdiden ertelenmiş olabilir. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz