Ana Sayfa Mobil iPhone 14’ün Uydu Kontağı Android’de Neden Yok?

iPhone 14’ün Uydu Kontağı Android’de Neden Yok?

0
iPhone 14’ün Uydu Kontağı Android’de Neden Yok?

8 Eylül’de yeni iPhone 14 serisini tanıtan Apple, bu yeni seriyle birlikte bilhassa giriş modellerinde fizikî olarak büyük bir değişikliğe yer vermedi. Ancak aygıtların ilişki özelliklerinde akıllı telefon dünyasında yeni bir sayfa açan özellikler yer aldı. Apple, ABD’de iPhone 14’leri SIM kart girişi olmadan satışa çıkardı, bununla birlikte uydudan acil durum irtibat sistemini hayata soktu.

Kullanıcıların internet ve hücresel temasa sahip olmadığı durumlarda acil bağlantılarını gerçekleştirebilecekleri bu yeni teknoloji, kasım ayında ABD ve Kanada’da hizmete sunulacak. Apple, bu hizmeti sağlayan donanımı tanıtım gününde resmen açıklamamış olsa da o bilgi, bu hafta sonu paylaşıldı.

iPhone 14’ün uydu ilişkisi dayanağına sahip olmasını sağlayan şey ne?

Iphone 14'Ün Uydu Kontağı Android'De Neden Yok? - Yerli Portal

Reuters’ın haberine nazaran; iPhone 14 serisinde uydu üzerinden irtibatı sağlayan donanım, Qualcomm’un X65 modemi oldu. İşin garip yanı, bu modemin günümüzde pek çok üst seviye Android telefonda da yer alıyor olmasıydı. Pekala uydu temasını özelliğini Apple’ın sunup Android üreticilerinin sunmamasının sebebi ne?

Bu sorunun yanıtı, Reuters’a açıklama yapan Apple tarafından kısmen verildi. Apple, paylaştığı açıklamasında Qualcomm X65 modemiyle birlikte birebir vakitte kendi radyo frekansı bileşenlerini ve yazılımını da geliştirdiğini paylaştı. Bunun yanı sıra Apple, uydu özelliğini kullanabilmek için Globalstar tarafından yönetilen uydu altyapısı için de mutabakat yaptı.

Qualcomm’un X65 modemi, 5G kontağın yanı sıra “band n53” ismi verilen frekansı da destekliyor. Kelam konusu bant da Globalstar tarafından yönetiliyor. Bu bant takviyesi sayesinde iPhone telefonlar, gökyüzündeki uydular ile irtibat halinde kalabiliyor.

Peki, Android’e de tıpkı özellik gelecek mi?

Iphone 14'Ün Uydu Kontağı Android'De Neden Yok? - Yerli Portal

Apple, yeni iPhone 14 serisini tanıtmadan birkaç gün evvel Google tarafından değerli bir açıklama gelmişti. Android Kıdemli Lider Yardımcısı Hiroshi Lockheimer, bir sonraki Android sürümünün, yani Android 14’ün yerleşik uydu takviyesine sahip olacağını açıklamıştı. Bu sayede Android aygıtlarda uydu teması dayanağının önü açılacak, yapılması gereken öbür eklemeler ise üreticiler tarafından karşılanacak. Yani evet, uydu temasını çok yakında Android aygıtlarda da görmeye başlayabiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz