Ana Sayfa Uzay James Webb, Birinci Kere Bir Ötegezegen Fotoğrafladı!

James Webb, Birinci Kere Bir Ötegezegen Fotoğrafladı!

0
James Webb, Birinci Kere Bir Ötegezegen Fotoğrafladı!

25 Aralık 2021’de uzaya gönderilen. bugüne kadarki en gelişmiş uzay teleskobu James Webb, bugün kendisi için bir prensip daha imza attı. Avrupa Uzay Ajansı, James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen birinci öte gezegen, yani Güneş Sistemimiz dışındaki gezegenin fotoğrafını paylaştı. Gezegenin Jüpiter’den 6-8 kat daha büyük kütleli olduğu açıklandı.

Paylaşılan bilgilere nazaran James Webb’in objektifine aldığı gezegenin ismi, “HIP 652426 b” idi. Gezegenin yaşı 15 – 20 milyon yıl olarak belirlendi. Yani gezegen, 4,5 milyar yaşındaki gezegenimize nazaran ziyadesiyle genç, hatta bebek durumunda. Gezegen, birinci kere “Spektro-Polarimetrik Yüksek Kontrastlı Ötegezegen Araştırması (SPHERE)” aracılığıyla 2017 yılında keşfedilmişti.

Karşınızda James Webb’in gözlemlediği birinci öte gezegen:

James Webb, Birinci Kere Bir Ötegezegen Fotoğrafladı! - Yerli Portal

  • Dört farklı filtre uygulanan öte gezegenin fotoğrafları. Tam boyutta görmek için buraya tıklayın. (2,1 MB)

Öte gezegenlerin gözlemlemesini yapmak, bu gezegenlerin içinde bulunduğu yıldız sistemindeki yıldızın parlaklığı nedeniyle ziyadesiyle şiddetli oluyor. Ancak bugün gözlemlendiği paylaşılan öte gezegen, kendi yıldızından Dünya’nın Güneş’e uzaklığına nazaran 100 kat daha uzak konumda bulunuyor. Bu da gezegenin James Webb tarafından rahatlıkla yıldızın parlaklığından ayırt edilmesini sağlıyor.

Avrupa Uzay Ajansı, öte gezegenin gaz yapıda olduğunu ve hiçbir kayalığa yer vermediğini paylaştı. Hasebiyle gezegenin yaşanabilir bir gezegen olmadığı belirtildi. Ajans, bilim insanlarının müşahedelerden elde edilen sonuçları tahlil etmeye devam ettiğini, bu mevzudaki bir araştırmanın hazırlanmakta olduğunu da açıkladı.

James Webb’in paylaştığı başka hoşluklara göz atmak için:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz