Ana Sayfa Donanım Jüpiter’de Dev Bir Sıcak Hava Dalgası Keşefdildi

Jüpiter’de Dev Bir Sıcak Hava Dalgası Keşefdildi

0
Jüpiter’de Dev Bir Sıcak Hava Dalgası Keşefdildi

Yay burçları dikkat, bu hafta midenizde yanma sorunları yaşayabilirsiniz, çünkü yönetici gezegeniniz Jüpiter’de büyük bir sıcak hava dalgası görülüyor. Bu sıcak hava dalgasının kapladığı alan, Dünya’nın hacminin 10 katından daha büyük. 

130 bin kilometre genişliğe sahip bu dev sıcak hava dalgası, yaklaşık 700 derece sıcaklığa sahip -ki ortalama bir ağaç kütüğü 600 derecede yanar, mutfaklardaki ateşler 300 dereceyi genelde bulmaz. Gezegenin kuzey kutbundan yayılan sıcak hava dalgasının hareket suratı da saniyede 2400 metreyi (saatte 86400 km) bulabiliyor. 

Sıcak hava dalgasının Jüpiter’in sırrını ortaya çıkarması umuluyor

Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni olan gaz devi Jüpiter, aslında modellerde ve teorilerde iddia edilenden çok daha sıcak bir gezegen. Bilim beşerlerine nazaran direkt Güneş rüzgarları ile oluşan Jüpiter auroraları, gezegenin beklenenden sıcak olmasının en kıymetli sebeplerinden biri olabilir. 

Japonya Uzay Havacılık Keşif Ajansı (JAXA)’dan astronom James O’Donoghue, “Geçtiğimiz yıl Jüpiter’in üst atmosferine dair baskın sıcaklık kaynaklarını belirleyebildiğimiz birinci görselleri ürettik” derken, bu haritalar sayesinde Jüpiter’in kutup ışıklarının yüksek sıcaklıkları açıklayabileceğini ortaya koyabildiklerini söyledi. 

Normalde Jüpiter, Güneş’e dünyadan kabaca beş kat daha uzak ve bizim alabildiğimiz Güneş radyasyonunun sırf %4’ünü alabiliyor. Bu nedenle gaz devinin ortalama sıcaklığının -73 derece olması gerekirken, Jüpiter 420 derece ile adeta alev alev yanıyor. Bu da gezegende bilmediğimiz bir şeyler olduğunu gösteriyor.

Dünya’dakinin tersine Jüpiter daima olarak kutup ışıklarına sahip. Çünkü bizim gezegenimizde bu yapıların tek kaynağı uzaydan gelen Güneş Rüzgarları fakat Jüpiter’de durum daha farklı. Gaz devi, uydusu Io’dan gelen parçacıklar nedeniyle daima kutup ışıklarına sahip. Io, Güneş Sistemi içindeki en volkanik yapı ve daima olarak sülfürik gazları Jüpiter atmosferine fırlatıyor. Bu durum da gezegenin ısısını daima olarak arttırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz