Ana Sayfa Uzay Jüpiter’in İki Yeni İmajı Paylaşıldı

Jüpiter’in İki Yeni İmajı Paylaşıldı

0
Jüpiter’in İki Yeni İmajı Paylaşıldı

NASA, 2011 yılında Güneş Sistemimizin en büyük gezegenini incelemek üzere Jüpiter’e bir uzay aracı gönderdi. Beş yıllık uzun bir seyahatten sonra gaz devi gezegene ulaşan Juno, o günden bu yana Jüpiter hakkında pek çok şey öğreten sayısız bilgi ve imaj gönderdi. 

Görevine hâlâ devam eden Juno, geçtiğimiz haftalarda yeni bilgiler ve manzaralar iletti. Uzay araştırmaları yürüten bir bilim insanı olan Björn Jónsson, gelen bir manzarayı düzenleyerek iki yeni Jüpiter görseli oluşturdu. 

Jüpiter, Juno kadar yaklaşıp bakabilseydik işte bu türlü görünecekti;

Jüpiter'In İki Yeni İmajı Paylaşıldı - Yerli Portal

Jónsson, Juno’nun 5 Temmuz tarihinde yakaladığı bir manzara üzerinde kimi düzenlemeler yaparak üstteki görselleri ortaya çıkardı.

  • Görsellerden solda olan, bir insan Jüpiter’e Juno kadar yakın olursa ve o bakış açısından bakarsa göreceği versiyon. Kelam konusu imgeyi Juno, Jüpiter’den 5.300 km uzaktayken çekmişti.
  • Sağdaki görselde ise Jónsson, manzara üzerinde birtakım kontrast ve doygunluk düzenlemeleri yaptı. Bu düzenlemeler de Jüptier hakkında elde edilen datalara nazaran yapıldı. Görselde Jónsson, Jüpiter’in atmosfer yapısını öne çıkardı.

İkinci görseldeki renk farklılıkları bize Jüpiter’in atmosferinin farklı kısımlarının kimyasal bileşimindeki değişiklikleri gösteriyor. Tıpkı vakitte gezegenin bulutlarında oluşan güçlü fırtınaların yapısını da ortaya koyuyor.

Juno’nun vazifesinin aslında 2021’de sona ermesi planlanıyordu lakin uzay aracı bize Jüpiter’den haberler göndermeye devam ediyor. Juno’dan gelen imajlar ve bilgiler bir web sitesinde herkese açık biçimde paylaşılıyor. Dilerseniz en şimdiki görsellere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz