Ana Sayfa Otomobil Kaliforniya’da Tesla, Aldatıcı Reklam Yapmakla Suçlandı

Kaliforniya’da Tesla, Aldatıcı Reklam Yapmakla Suçlandı

0
Kaliforniya’da Tesla, Aldatıcı Reklam Yapmakla Suçlandı

ABD’de ehliyet almak, araç ruhsatı çıkarmak üzere süreçlerden sorumlu olan Department of Motor Vehicles (DMV – Motorlu Taşıt İdaresi), Elon Musk’ın tanınan elektrikli araba firması Tesla’nın otonom sürüş teknolojileri konusunda aldatıcı reklam yaptığı istikametinde savlarda bulundu. Bu savlar üzerine bir de firma hakkında hata duyurusunda bulunuldu.

Yapılan mahkeme müracaatında Tesla’nın otopilot ve otonom sürüş teknolojilerini olduklarından dahsa gelişmiş olarak gösterdiğinin belirtildiği bildiriliyor. The Los Angeles Times’ın haberine nazaran firma, bu şikayetin sonucunda önemli yaptırımlarla yüzleşmek durumunda kalabilir.

Tesla satışları yasaklanabilir

Kaliforniya'Da Tesla, Aldatıcı Reklam Yapmakla Suçlandı - Yerli Portal

DMV’nin yaptığı müracaata nazaran firma, “Gerçeklere dayanmayan, yanlışsız olmayan yahut yanlış yönlendiren açıklamalar yapmak yahut yaymakla” suçlanıyor. Bu şikayet, 28 Temmuz tarihinde yasal mercilere gönderildi.

DMV ayrıyeten Tesla arabalarının şu anda asla otonom araçlar olarak hareket edemediklerini ve bu halde hareket de edemeyeceklerini söyledi. Öte yandan Tesla cephesi ise bu müracaat ile ilgili olarak gelen yorum taleplerini karşılıksız bıraktı.

Tesla’nın internet sitesinden baktığımızda aracın otomatik pilotununtamamen otonom sürüş yeterliliğine sahip olduğu” belirtiliyor. Burada yazılanlara nazaran tek yapılması gereken şey araca binmek ve aracın gitmesi istenilen yeri söylemek. Hatta hiçbir şey söylemediğiniz durumda da aracınız takviminize nazaran olmanız gerektiğini düşündüğü yere yanlışsız bizatihi harekete geçiyor.

Gelen haberlere nazaran Kaliforniya’da yetkili makamların Tesla aleyhinde bir karar almaları durumunda firma çok önemli yaptırımlarla karşı karşıya gelebilir. Bu yaptırımların ortasında en çok dikkat çekenler ise Tesla’nın araç üretmek için aldığı lisansın iptal edilmesi ve eyalette araç satışının yasaklanması oldu. Şu ana kadar Tesla arabalar, otonom sürüş modundayken toplam 273 kazaya karıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz