Ana Sayfa Otomobil Kendi Kendini Onaran Otomobil Kaplaması Geliştirildi!

Kendi Kendini Onaran Otomobil Kaplaması Geliştirildi!

0
Kendi Kendini Onaran Otomobil Kaplaması Geliştirildi!

Otomobil sahiplerinin en büyük sorunu, hiç elbet çiziklerdir. Pek çok araç sahibi, bu beladan korunabilmek için özel paklık gereci ve seramik kaplama üzere yollara başvuruyor. Lakin ne kadar dikkat edilirse edilsin, ne yazık ki çiziklerin önüne geçilemiyor. Lakin artık çizikleri tarihe gömecek bir gelişme yaşandı.

Kore Kimyasal Teknoloji Araştırma Enstitüsü (KRICT) bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanları, kendi kendini onarabilen bir kaplama geliştirdiler. Bu kaplama, sadece 30 dakikalık güneş ışığında kendi kendini onarabiliyor. Şayet bu materyal yaygınlaşır ise otomobil çizikleri tamamen yok olabilir.

Işık şiddeti arttıkça tamirat mühleti kısalıyor!

Kendi Kendini Onaran Otomobil Kaplaması Geliştirildi! - Yerli Portal

Koreli bilim insanları, bu kaplama için akrilik poliol bazlı bir polimer ağı kullandılar. Polimer ağı, bir uyarana reaksiyon olarak parçalanabilen ve daha sonra orijinal haline dönebilen bir yapıya sahipti. Bu polimer ağını fototermal boya ile birleştiren bilim insanları, böylece kendi kendini onaran kaplama geliştirmeyi başarmış oldular. Uzmanlar, güneş ışığını mercek ile yansıttığımızda yahut harici ışık kaynağı kullandığımızda, tamir müddetinin 30 saniyeye kadar düşebileceğini söylüyorlar.

Geliştirilen kaplama gerecinin çok kıymetli avantajları var. Bu avantajlardan birincisi, fototermal boya ile ısının kendi kendine emiliyor oluşu. Yani tamir maliyeti düşüyor. Üstelik tekraren kullanılabiliyor. Kaplamanın en kıymetli özelliği ise şeffaf oluşu. Yani arabanın rengi her ne olursa olsun, bu kaplama gereci ile otomobilin kendi kendini onarması mümkün…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz