Ana Sayfa internet KEP Adresi Ne Demek, Nasıl KEP Adresi Alınır?

KEP Adresi Ne Demek, Nasıl KEP Adresi Alınır?

0
KEP Adresi Ne Demek, Nasıl KEP Adresi Alınır?

Günümüz teknoloji dünyasında artık pek çok süreci kağıt ve kalem kullanmadan dijital ortamda gerçekleştiriyoruz. Lakin bu tıp dijital evraklar her vakit resmi bir hukuksal kanıt niteliği taşımıyor zira üzerinde çarçabuk değişiklik yapılabiliyor. E-posta üzere dijital dokümanlarınızın resmi kanıt niteliği taşımasını istiyorsanız KEP yani kayıtlı elektronik posta adresi kullanmalı ve e-postalarınızı bu adres üzerinden alıp göndermelisiniz.

Herkesin kesinlikle bir KEP adresine sahip olmasına gerek yok. Lakin bilhassa sık sık resmi süreçler nedeniyle dijital doküman paylaşımı yapıyorsanız bunları KEP adresiniz üzerinden göndermek ileride oluşacak hukuksal meselelere karşı elinizde geçerli bir doküman olmasını sağlayacaktır. Bireyler, hukukî bireyler ve kamu kurumları KEP adresi alabiliyor. Gelin KEP adresi ne demek, KEP adresi nasıl alınır gibi merak edilen soruları tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

KEP adresi ne demek, ne işe fayda, nasıl KEP adresi alınır?

KEP adresi nedir?
KEP adresi ne işe fayda, ne için kullanılır?
KEP adresi nasıl alınır?
KEP adresi için hangi dokümanlar gerekli?
KEP adresi örnekleri:
KEP adresini kimler kullanmak zorunda?
KEP adresine nasıl girilir?

Kep Adresi Ne Demek, Nasıl Kep Adresi Alınır? - Yerli Portal

KEP adresi nedir?

KEP adresi yani kayıtlı elektronik posta adresi, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü PTT tarafından geliştirilmiş olan bir e-posta sistemidir. KEP sistemi de tıpkı bildiğimiz e-posta sistemi üzere çalışır. Ancak KEP adresi üzerinden alınan ve gönderilen e-postalar memleketler arası standartlar çerçevesinde kaydedilip saklandığı için resmi evrak niteliği taşırlar. E-posta sisteminin resmi hali demek mümkün.

KEP adresi ne işe fayda, ne için kullanılır?

Şöyle düşünelim, sıradan bir vatandaş olarak bir kamu kurumuna ya da hukuksal bireye bir e-posta gönderiyorsunuz. Bir vakit sonra bu e-postayı göndermediğiniz ya da yanlış gönderdiğiniz argümanıyla bir sorun yaşadınız. Gönderdiğiniz e-postayı silmiş bile olabilirsiniz ancak diyelim silmediniz ve delil olarak sundunuz. Bu delil resmi olarak kabul edilmeyebilir zira üzerinde oynanma yapılıp yapılmadığının anlaşılması oldukça zordur.

İşte bu noktada devreye kayıtlı elektronik posta sistemi giriyor. Birebir sorunu yaşadığınızı fakat bu sefer e-postayı KEP adresiniz üzerinden gönderdiğinizi düşünelim. Silinme üzere bir durum yok zira gönderilen e-posta KEP sunucularında saklanıyor. PTT tarafından milletlerarası standartlara uygun olarak saklandığı için de resmi bir hukuksal evrak niteliği taşıyor. İşte bu kadar kolay.

KEP adresi nasıl alınır?

Kep Adresi Ne Demek, Nasıl Kep Adresi Alınır? - Yerli Portal

Buradaki ilişki üzerinden ulaşabileceğiniz PTT KEP online internet sayfasında karşınıza üç farklı kayıt seçeneği çıkacak. KEP Ön Müracaat, KEP Online Kayıt ve Kapalı KEP Hesabının Açılması. Daha evvel bir KEP adresi aldıysanız ve daha sonra kullanmadığınız için kapattıysanız Kapalı KEP Hesabının Açılması seçeneği üzerinden adresi tekrar faal hale getirebilirsiniz.

KEP Ön Müracaat seçeneği genel olarak en sık kullanılan alandır zira sadece istenilen bilgileri girersiniz ve daha sonra gerekli dokümanları alarak en yakın PTT şubesine gidip KEP adresinizi alırsınız. KEP Ön Müracaat seçeneğinde isim bilgisi, adres bilgisi, irtibat bilgisi ve gibisi bilgileri girerek KEP adresinizi belirliyorsunuz. Fakat bunun sadece bir ön müracaat olduğunu unutmayın.

KEP adresi almak için ikinci seçenek olan KEP Online Kayıt için taşınabilir imza ya da elektronik imza kullanmanız gerekiyor. Yani ön müracaatta PTT şubesine giderek yaptığınız onay sürecini bu sayfada taşınabilir ya da elektronik imza ile yapıyorsunuz. KEP Online Kayıt işlemi kesin bir müracaattır bu nedenle dikkatli olmalısınız. Gerekli ödemeleri yaptıktan sonra aldığınız KEP adresini çabucak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu noktada hangi müracaat seçeneğini tercih edeceğiniz size kalmış. Lakin KEP Online Kayıt için mobil imza ya da elektronik imza gerektiğini düşünürsek bu dijital imza cinslerinden birine sahip değilseniz bu seçeneği eleyebilirsiniz. KEP Ön Müracaat seçeneği birinci günden beri kullanımda ve problemsiz çalışıyor. Bu nedenle bu seçenek üzerinden ön müracaat yaparak daha sonra gerekli evraklarla en yakın PTT şubesine de gidebilirsiniz.

KEP adresi için hangi dokümanlar gerekli?

Online müracaat yaptıysanız rastgele bir evrak gerekmiyor fakat sırf ön müracaat yaptıysanız KEP adresi almak için birtakım dokümanlar paylaşmalısınız. Ön müracaat sonrası KEP adresi alacak şahsa nazaran değişen evrakları toplayarak en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekiyor. Ayrıntılarını buradaki ilişki üzerinden öğrenebileceğiniz KEP adresi için gerekli dokümanlardan kimileri şu halde;

 • Gerçek bireyler için;
  • KEP adresi ön müracaat formu
  • Üzerinde TC kimlik numarası ve fotoğraf olan kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport
 • Tüzel şahıslar için;
  • KEP adresi ön müracaat formu
  • Tüzel kişinin ticaret sicil tasdiknamesinin aslı
  • Noter onaylı imza sirküleri çıktısı
  • Başvuru yapana ilişkin üzerinde TC kimlik numarası ve fotoğraf olan kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport
  • Başvuru vekil tarafından yapılıyorsa hukuksal kişi yetkilendirme belgesi
 • Kamu kurumları için;
  • KEP adresi ön müracaat formu
  • Başvuru yapana ilişkin üzerinde TC kimlik numarası ve fotoğraf olan kimlik kartı, ehliyet ya da pasaport
  • Kurum üst seviye yetkilisi tarafından imzalanmış resmî yazı

Kep Adresi Ne Demek, Nasıl Kep Adresi Alınır? - Yerli Portal

KEP adresi örnekleri:

 • gerçekkişiadısoyadı@kurumadı.hs03.kep.tr
 • gerçekkişiadısoyadı[email protected]ı.hs03.kep.tr
 • tüzelkişiadı@kurumadı.hs03.kep.tr
 • kurumçalışanı@kurumadı.hs03.kep.tr
 • kurumçalışanı[email protected]ı.hs03.kep.tr

Resmi e-posta alım ve gönderim süreçlerinde kullanacağınız KEP adresiniz genel olarak bu halde oluşturulacaktır. KEP adresiniz üzerinden aldığınız ve gönderdiğiniz tüm e-postalar resmi doküman niteliği taşıyacağı için KEP adresinde de kişinin, hükmî kişinin ya da kurumun tam isminin kullanılması öneriliyor. Farklı isim ve adres durumlarında dokümanın geçerliliği bile kuşkuya düşebilir.

KEP adresini kimler kullanmak zorunda?

Sıradan vatandaşlardan hiçbirinin KEP adresi kullanma zorunluluğu yoktur. Dijital olarak olmasa da bu çeşit doküman paylaşımlarını resmi bir hukuksal kanıt olarak kullanmak için pek çok farklı usul vardır. Fakat anonim şirketlerin, limited şirketlerin ve öteki şirketlerin Elektronik Tebligat Yönetmeliği kapsamında dijital paylaşımlarını KEP adresi üzerinden yapmaları zaruridir.

KEP adresine nasıl girilir?

Buradaki ilişki üzerinden PTT KEP giriş sayfasını açtıktan sonra KEP adresinize SMS ile, elektronik imza ile, taşınabilir imza ile ya da e-Devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz. KEP adresinize giriş yaptıktan sonra e-posta gönderebilir, gelen e-postalarınızı görebilir ve geçmiş tarihli kayıtlı e-postalarınızı görüntüleyebilirsiniz.

Tüm e-postalarınızın resmi birer türel doküman niteliği taşımasını sağlayan KEP adresi ne demek, ne işe fayda, nasıl alınır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bahis hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. PTT resmi internet sitesi üzerinden KEP sistemi hakkında çok daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz