Ana Sayfa Otomobil Kesime Damgasını Vuran Araba Üreticilerinin Birinci ve Son M

Kesime Damgasını Vuran Araba Üreticilerinin Birinci ve Son M

0
Kesime Damgasını Vuran Araba Üreticilerinin Birinci ve Son M

Otomobil bölümü her geçen gün biraz daha gelişiyor ve bugün üst seviye olarak kabul edilen özellikler, epeyce kısa bir müddet içerisinde standart hale gelebiliyor. Bunun nedeniyse iddia edebileceğiniz üzere teknolojiye ulaşmanın hiç olmadığı kadar kolaylaşmış olması. Halbuki bundan 10 yıl evvel bu türlü miydi? Artık sizlerle, okurken “Yok artık!” diyeceğiniz bir zaman seyahatine çıkacağız.

Bu içeriğimizde, birtakım araba markalarının ürettikleri birinci arabalarla son modellerinden bahsedeceğiz. Bakalım şirketler, bölüme girdikleri birinci yıllarda hangi özelliklere sahip arabalar üretiyorlardı ve şimdilerde nereye vardılar? Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan markaların birinci ve son arabalarına daima birlikte bakalım.

İşte tanınan araba markalarının birinci ve son modelleri

Mercedes-Benz

Böyle bir listeye koyabileceğimiz birinci marka elbette Mercedes-Benz. Çünkü şirket, dünyanın birinci arabası olarak kabul edilen Benz Patent Motorwagen’i geliştirdi. Bölümdeki bu kadar esaslı olan şirketin son duyurduğu araba ise Mercedes-AMG One isimli hiper araba oldu. Bu harika araçta Formula 1 teknolojileri kullanılıyor.

Ford

Henry Ford, Mercedes’ten 10 yıl sonra Quadricycle Runabout isimli arabasını piyasaya sürmüştü. Şirket şimdilerdeyse elektrik ihtilalini önemsiyor ve ikonik modeli Mustang’in hem SUV hem de elektrikli versiyonu Mustang Mach-e ile rakiplerinin dizlerini titretiyor.

Volkswagen

Volkswagen, İkinci Dünya Savaşı’nın patlak verdiği devirlerde çalışmalarına başlamış lakin şartlar nedeniyle çeşitli projeleri iptal etmişti. Lakin Beetle, Volkswagen’in makus talihini yıkmayı başardı. Şirketin en yeni modellerinden Taigo ise Beetle ile karşı karşıya bile getirilemez.

Honda

Japon araba devi Honda’nın dala girişi N600 isimli modelle başlamıştı. Şirketin en yeni modeli ise HR-V isimli SUV.

Fiat

Fiat da tarihin birinci araba üreticilerinden bir tanesi. Fiat 4HP ile bölüme giren şirket, artık ülkemizin bir numarası. Fakat Fiat, farklı ülkelerde 124 Spider gibi etkileyici modeller üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Hyundai

Hyundai, aslında birinci olarak Cortina isimli bir araba üretimi yaptı. Fakat bu araba Ford için üretilmişti ve Ford logosuyla piyasaya sürüldü. Haliyle şirketin birinci arabası olarak Pony’yi kabul etmek gerekiyor. Güney Koreli şirket, günümüzde ise lüks sedanlar, SUV’lar ve ticariler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Toyota

Toyota, 1930’lu yıllarda Model AA olarak isimlendirdiği klasik bir arabaya sahipti. Şirket geçtiğimiz günlerde ise kendine hayran bırakan 2023 Camry Nightshade Special Edition ile karşımıza çıktı.

BMW

1938 yılında 3/15 olarak isimlendirdiği birinci modelini piyasaya süren BMW, geçtiğimiz günlerde ise sırf 1000 adet üreteceği M4 CSL ile karşımıza çıktı.

Volvo

İsveç araba devi Volvo, ÖV4 olarak isimlendirdiği arabayla girdiği bölümde popülaritesini sürdürüyor. Şirketin XC serisi SUV modelleri artık elektrik motoruyla üretiliyorlar.

Peugeot

Peugeot da araba dalının esaslı isimlerinden bir tanesi. 1800’lü yıllarda Serpollet isimli ilkel arabasıyla karşımıza çıkan şirket, şimdilerde lüks sedanlar ve SUV’lar üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Ferrari

İtalyan araba devi Ferrari’nin bölüme girişi 1947 125 S ile olmuştu. Şirket şimdilerdeyse apayrı bir konumda. Ferrari’nin son modellerinden bir tanesi ise ultra güçlü spor arabası Daytone SP3.

Lamborghini

1960’lı yıllarda piyasaya sürdüğü 350GTV isimli modelle ismini duyuran Lamborghini’nin son modellerinden bir tanesi Sian Roadster. Şirket, çeşitli konsept araçlar üzerinde de çalışıyor.

Renault

İlk defa 1898 yılında Voiturette 1CV isimli bir ilkel araba modeli duyuran Renault, birkaç ay evvel Austral olarak isimlendirdiği SUV modelini tanıttı. Elektrik devrimi, Renault’un da kapısını çalmış durumda.

Audi

Şimdilerde piyasaya sürdüğü her modelle gönüllerde taht kuran Audi, sektöre Type K ismini verdiği bir arabayla giriş yapmıştı. Şirket şimdilerde ise e-tron olarak isimlendirdiği elektrikli sedanlarla tüketicileri mest ediyor.

Citroen

1900’lü yılların birinci çeyreğinde Type A isimli arabasını tanıtan Citroen’in en yeni modeli ise e-C4. Bu araba, birkaç ay içerisinde Türkiye’ye gelecek.

Nissan

Sektöre birinci girişini Datsun ismiyle yapan Nissan da birinci araba üreticiler ortasında yer alıyor. Yıllar içerisinde öteki araba üreticileri üzere ihtilal geçiren Nissan’ın son modeli ise Pathfinder Rock Creek.

Skoda

Skoda da kesimin eskilerinden. Birinci defa Type A ile karşımıza çıkan Skoda, şimdilerde lüks sedan modeli SuperB’nin elektikli versiyonunu satmaya çalışıyor.

Seat

1950’li yılların başında 1400 olarak isimlendirilen model ile dala giriş yapan Seat, şimdilerse ise hibrit motor seçeneği de sunan Tarraco üzere modellere odaklanmış durumda. Üstte, geniş bir hayran kitlesi olan Leon’un atasını görüyorsunuz.

Opel

Dikiş makineleri üretirken araba işine giren Opel, 1902 yılında ilk arabasını piyasaya sürdü. Şirket şimdilerde çağdaş SUV modelleriyle dikkat çekiyor.

Mitsubishi

Mitsubishi 1917 yılında Model A ile piyasaya girmiş olsa da Lancer, bu markanın herkes tarafından bilinmesini sağladı. Şimdilerde Lancer olmasa da Eclipse Cross üzere yeni kuşak SUV modelleri, şirketi hayatta tutuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz