Ana Sayfa Yaşam Kolaya Siyah Rengini Veren Şey Nedir? (Hayır, Böcek Değil)

Kolaya Siyah Rengini Veren Şey Nedir? (Hayır, Böcek Değil)

0
Kolaya Siyah Rengini Veren Şey Nedir? (Hayır, Böcek Değil)

Dünya üzerinde en çok tüketilen meşrubat ne diye sorsak, muhtemelen sizler de markadan bağımsız olarak kola dersiniz. Ülkemiz dahil tüm dünyada tüketilen bir şey olan kola, pek çok soruyu da beraberinde getiriyor. Bir içeceğin tüm dünyada çabucak hemen herkes tarafından tüketiliyor olması ve çok uzun yıllardan beri piyasada yer alması beraberinde hakikat yahut yanlış pek çok soruyu akıllara getiriyor.

Bugün sizlere akıllara gelen bu soruların en ünlülerinden birini cevaplayacağız. Kolaya siyah rengini veren şeyin ne olduğunu daha evvel hiç düşündünüz mü? Sayısız komplo teorilerine mevzu olan, içerisinde böcek olduğu, fare kanı bulunduğu yahut aslında renginin yeşil olduğu argüman edilen kolanın o herkesin bildiği siyah rengini veren şey ne olabilir? Haydi gelin kolaların renginin nereden geldiğini daha yakından görelim.

Kolaya siyah rengini veren şey ne?

Kolaya Siyah Rengini Veren Şey Nedir? (Hayır, Böcek Değil) - Yerli Portal

Kolaya siyah rengini veren şeyin “Cochineal” isimli böcek tipi olduğuna dair pek çok tez ortada dolaşıyor. Bu bahse açıklık getirmek isteyen Coca-Cola, resmi web sayfasından eserlerinin içerisinde böcek olmadığını raporla sundular. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın sunduğu rapora nazaran de kolanın içerisinde bu böcekten yer almıyor. Pekala madem böcek bulunmuyor kolaya siyah rengini veren şey ne?

Kolaya Siyah Rengini Veren Şey Nedir? (Hayır, Böcek Değil) - Yerli Portal

Coca-Cola’nın resmi açıklamasına nazaran kolanın rengini veren şey karamel. Buna ek olarak su, şeker yahut fruktoz-glukoz şurubu, karbondionsit, asitliği düzenleyici fosforik asit ve doğal aroma vericilerle birlikte kafein bulunuyor. Yani buradan kolanın siyah rengini veren hususun karamel olduğunu görmüş oluyoruz. Yalnızca renklendirici değil tıpkı vakitte tat için de kullanılan karamel, aslında şekerin yavaşça ısıtılması sonucunda eriyerek moleküllerin tepkisi girmesiyle oluşan bir yiyecek. Şekerin bir formu olan karamel sayesinde kola üzere içeceklerin siyah olması sağlanabiliyor.

Kolaya Siyah Rengini Veren Böcek Olarak İsmi Çıkan ‘Cochineal’ Gerçekte Hangi Maksat İçin Kullanılıyor?

Kolaya Siyah Rengini Veren Şey Nedir? (Hayır, Böcek Değil) - Yerli Portal

Her ne kadar Coca-Cola üzere firmalar ürünlerinde “Cochineal” kullanmadıklarını söyleseler de pek çok eserde bulunan kırmızı hususun ezilmiş böceklerden elde edildiğini söylemeliyiz. Bu böceklerdeki “karminik asit” denilen unsur, böceğin bedeninden ve yumurtalarından çıkartılıyor. Kırmızı boya elde edilmek için kullanılan bu husus, alüminyum ve kalsiyum tuzları ile karıştırılıyor. Yiyecek sanayisi başta olmak üzere kumaş ve kozmetik eserlerde de sık sık kullanılan bu unsur, birtakım durumlarda alerjik tepkilere neden olabiliyor.

Her ne kadar ismi kolalarla anılmış olsa da kola firmaları içeceklerinde bu böceği kullanmadıklarını söylüyorlar. Bunun yerine renk veren unsurun şekerin farklı bir formu olan karamel olduğunu belirtiyorlar. Bugün sizlere kolaya siyah rengini veren hususun ne olduğunu açıkladık. Pekala sizin bu bahis hakkında kanılarınız nelerdir? Yorumlarda buluşalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz