Ana Sayfa Yaşam Kraliçe II. Elizabeth’in Cenazesi Nasıl Kokmuyor?

Kraliçe II. Elizabeth’in Cenazesi Nasıl Kokmuyor?

0
Kraliçe II. Elizabeth’in Cenazesi Nasıl Kokmuyor?

İzlediğiniz sinema yahut dizilerde ölen şahıslara makyaj yapıldığını illaki görmüşsünüzdür. Bu sahneler bizim için bir ölçü tüyler ürpertici görünse de birçok inançta ölen şahıslar, açık bir tabutta cenaze merasimine hazırlanmaya devam ediyor.  

Biliyorsunuz ki geçtiğimiz günlerde Kraliçe II. Elizabeth hayatını kaybetti. Birleşik Krallık’taki geleneklere nazaran ise ölen kral yahut kraliçenin cenazesi pek çok bölgeye götürülüyor ve günlerce dolaştırılıyor. Pekala nasıl oluyor da cenazeler uzun müddet devam eden merasimler sırasında kokmuyor ve hoş görünüyor? 

Bu bir meslek ve hatta bir sanat

Kraliçe Ii. Elizabeth'In Cenazesi Nasıl Kokmuyor? - Yerli Portal

Ölen şahıslara makyaj yapan ve onları cenaze merasimlerine hazırlayan kişiler‘morg makyaj sanatçısı’ yahut mortisyen olarak geçiyor. Bilhassa ABD’de çekilen dizi ve sinemalarda de bunun yapıldığını sıklıkla görüyoruz. ‘Cenaze makyajı’ ismi verilen bu uygulamadaki kimi formüller ise epey şaşırtan.

Üstelik sanatkarlar, sıradan bir makyaj yapmıyorlar ve aslına bakarsanız canlı bir beşere makyaj yapmaktan çok daha sıkıntı bir iş. Ölen şahısların yüzüne sadece allık yahut ruj sürmekle de kalmıyorlar. Pekala neler yapıyorlar? 

Öncelikle meyyit vücutların kokmaması ve çürümemesini nasıl sağladıklarından başlayalım. 

Kraliçe Ii. Elizabeth'In Cenazesi Nasıl Kokmuyor? - Yerli Portal

Vücudumuz biz öldükten sonra içeride kalan sıvı ve gazları dışarıya atmaya başlar. Açık tabutla düzenlenen bu cenaze süreçlerinde de öncelikle bu sıvı ve gazlara odaklanılır. Ölen kişinin ağız, burun, anüs ve (kadınsa) vajinasıçeşitli gereçlerle kapatılır. Akabinde ise bir nevi mumyalama süreci diyebileceğimiz adıma geçilir.

Ancak natürel ki burada Mısır firavunlarının mumyalanması üzere bir süreçten bahsetmiyoruz. Vücuttaki tüm kan çekilerek, yerine kimyasal bir sıvı enjekte ediliyor. Mumyalama (embalming) yahut tahnit sıvısı olarak geçen karışımlı sıvı, cildin daha sıkı ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur.  Bu sıvıların içinde yaygın olarak en çok kullanılan husus ise formaldehittir. Bununla birlikte tahnit olarak da bilinen bu yöntemi uygulamak için ise birçok ülkede sanatkarların ekstra bir evraka sahip olması gerektiğini belirtelim. 

Gelelim makyaj kısmına… 

Kraliçe Ii. Elizabeth'In Cenazesi Nasıl Kokmuyor? - Yerli Portal

Hassas görsel.

Görüntüde yer alan yüz, gerçek bir beşere ilişkin değildir.

Ölen şahısların bedenlerinde bazen çeşitli yanıklar yahut yaralar olabilir. Makyaj sanatkarları, evvel bu küçük yaraları kapatarak cildi makyaja hazırlar. Bunu yaparken de kimi sanatkarların tuvalet kağıdı ve protez diş yapıştırıcısı üzere enteresan malzemelere başvurduğunu görebiliyoruz. Makyajla kapatılamayacağı düşünülen sararma ve morluklarla karşılaşıldığında ise çeşitli sıvı enjeksiyonları yardımıyla cilt rengi nötrlenebiliyor.

Cilde yapılan makyajda ise ‘canlı’ göstermek gayesiyle daha parlak materyaller kullanılır. Fondöten üzere kapatıcılar ise genelde püskürtme fırçası yardımıyla uygulanır. Bunun sebebi ise enjekte edilen sıvılar dolayısıyla cildin çok sıkı olması ve püskürtülerek uygulanan materyallerin cilt görünüme daha doğal durmasıdır. Dudaklarda ise vefattan sonra yaşanan çökmenin gözle görülür olmaması için gerekli durumlarda balmumu üzere gereçlere başvurulabiliyor. 

Tabii bu kadarla kalınmıyor.

Kraliçe Ii. Elizabeth'In Cenazesi Nasıl Kokmuyor? - Yerli Portal

Birçok cenaze merasiminde ölen şahısların eline bir çiçek yahut farklı bir nesne konularak fotoğrafları çekilebilir. Bu sebeple makyaj sanatkarları, manikür ve pedikür yaparak el ve ayakları da küçük bir bakımdan geçiriyor.

Eğer kişi üzerinde bir otopsi gerçekleştiyse, kafatasında bu sürecin izleri kalabilir. Bunun için de vakit zaman peruk kullanılabiliyor. 

Peki açık tabutla düzenlenen cenaze merasimleri hangi inançlarda var?  

Kraliçe Ii. Elizabeth'In Cenazesi Nasıl Kokmuyor? - Yerli Portal

Birçoğunuzun iddia edeceği üzere açık tabutla cenaze merasimi düzenleyip, ölen bireylere makyaj yapmak çoklukla Hristiyanlık inancında görülen bir durum. En yaygın olduğu bölgeler ise ABD ve Kanada. Misal bir uygulama yeniden Japon kültüründe de mevcut. Lakin bu uygulamalar büsbütün isteğe bağlı, yani bir mecburilik kelam konusu değil. 

Ülkemizin yaygın inanışı olan İslam ise bu çeşit cenaze merasimlerini kesin bir lisanla yasaklıyor. Ölülerin yakıldığı Budizm, Hinduizm ve Yahudilik üzere inanışlarda da açık tabutla düzenlenen cenaze merasimlerini görmüyoruz. Ortodoks Museviler bunu kesin bir lisanlar yasaklıyor olsa da aslında ölülerin yakıldığı cenaze merasimlerinde buna pek de gerek olmadığını söyleyebiliriz. 

II. Elizabeth’in cenazesi ise kapalı bir tabutta günlerdir dolaşıyor.

Kraliçe Ii. Elizabeth'In Cenazesi Nasıl Kokmuyor? - Yerli Portal

Tabii ki kraliçenin cenazesinin bozulmaması için de tekrar tahnit usulünün kullanıldığını iddia etmek sıkıntı değil. Çünkü kraliyet ailesinde nesillerdir ölen şahıslar, vücutlarının sağlam kalması için mumyalanmış yani tahnit edilmiştir. 

II. Elizabeth’in cenazesinde ise bu durum biraz farklı. Zira Elizabeth’in içinde bulunduğu tabut, içi büsbütün kurşunla kaplı ahşap bir tabut. Bu sayede de kraliçenin vücudu hiçbir halde hava almıyor ve münasebetiyle da çürümesi yavaşlıyor. II. Elizabeth’in vücudu tüm bu süreçlerle birlikte yaklaşık 1 yıl daha bozulmadan kalabilecek.

Her ne kadar ölen kişi, yakınları tarafından son defa hoş bir formda hatırlanıyor olsa da bizce bu tip cenaze merasimleri hayli tüyler ürpertici. Pekala siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Sizce dehşetli mu yoksa düzgün bir şey mi?

Kaynaklar: Ranker 1, Ranker 2, Vox, Refinery29, OregonFuneral, Express

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz