Ana Sayfa Yaşam KYK Kredi Borçları İçin Yeni Düzenleme Açıklandı

KYK Kredi Borçları İçin Yeni Düzenleme Açıklandı

0
KYK Kredi Borçları İçin Yeni Düzenleme Açıklandı

Son günlerde ülkemizdeki öğrencilerin en büyük gündemlerinden birisi olan KYK kredi borcu hakkında bugün beklenen açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın akabinde KYK kredi borçları için yapılacak düzenlemeyi paylaştı.

Kredi geri ödemeleri, rastgele bir enflasyon farkı ya da faiz farkı olmaksızın alınan kredi üzerinden belirlenecek. Yani öğrenciler, yalnızca aldıkları fiyatta krediyi geri ödeyecek. KYK kredisinden faydalanan toplam 881 bin öğrenciden 26 milyar TL ödeme alınmamış olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması:

“Son periyotta enflasyonun istek edilmeyen sayılara yükselmesi istenmeyen sayıların ortaya çıkmasına neden oldu. Gençlerimizi bu yükün altında bırakamazdık. Kredi geri ödemelerinin alınan sayısı üzerinden ödenmesine karar verdik.Ana para geri alınacak.”

Ne olmuştu?

Kyk Kredi Borçları İçin Yeni Düzenleme Açıklandı - Yerli Portal

Geçtiğimiz günlerde üniversite tahsilinde KYK kredisinden faydalanan öğrenciler, borçlarının üretici fiyat endeksine bağlı olmasından kaynaklı olarak yüksek borçlarla karşılaşmıştı. 40 bin TL kredi alan öğrenciler, 150 bin TL’ye varan borçlarla karşılaşmıştı.

Konu toplumsal medyada yankı bulduktan ve öğrencilerden reaksiyon topladıktan sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gençlik ve Spor Bakanı’ndan bahse yönelik düzenleme yapılacağına dair açıklama gelmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz