Ana Sayfa Yaşam L-Arjinin Nedir, Ne İşe Fayda? Faydaları ve Ziyanları

L-Arjinin Nedir, Ne İşe Fayda? Faydaları ve Ziyanları

0
L-Arjinin Nedir, Ne İşe Fayda? Faydaları ve Ziyanları

Vücudumuz tıkır tıkır işleyen bir makine üzere ve pek çoğumuz bu makinenin kıymetli modüllerini bilmiyoruz. Mesela bizim için son derece kıymetli olan proteinin oluşumu için gerekli bir amino asit olan L-Arjinin daha evvel duymuş muydunuz? L-Arjinin olmasa bedenimizde protein oluşumu kelam konusu bile olamazdı ve hatta böyle bir amino asidin eksikliği durumunda pek çok sıhhat sorunu yaşardık.

Elbette bu kadar kıymetli bir amino asidi beden kendi kendine üretiyor. Bununla da kalmıyor, tükettiğimiz pek çok besinden da L-Arjinin alıyoruz. Fakat bazen, bilhassa atletlere doğal yolla aldıkları amino asit ölçüsü kâfi gelmiyor ve ek destek olarak alıyorlar. Pekala bu durum ne kadar sağlıklı? L-Arjinin nedir, ne işe fayda gelin biraz yakından bakalım ve ortaya çıkardığı ziyanları ve faydaları tüm detaylarıyla görelim.

İçindekiler

L-Arjinin aslında nedir?
L-Arjinin ne işe fayda?
L-Arjinin içeren besinler
L-Arjininin yararları nelerdir?
Göğüs ağrısı üzerindeki faydaları
Hipertansiyon üzerindeki faydaları
Hamilelik sırasındaki faydaları
Erektil disfonksiyon üzerindeki faydaları
Dolaşım üzerindeki faydaları
L-Arjininin ziyanları nelerdir?
Ek L-Arjinin desteği kullanırken dikkat etmeniz gerekenler
L-Arjinin kilo aldırır mı?
Sonuç: Ek L-Arjinin destek kullanmalı mıyız?

L-Arjinin Nedir, Ne İşe Fayda? Faydaları Ve Ziyanları - Yerli Portal

İlk olarak, L-Arjinin aslında nedir?

L-Arjinin, proteinlerin yapısını oluşturan 20 temel amino asitten bir adedidir. Memeli hayvanlarda protein oluşumu için olmazsa olmaz bir amino asittir. Vücudumuz doğal olarak bizim için gerekli L-Arjinin ölçüsünü üretir. Bunun yanı sıra pek çok farklı hayvansal besinden da bu amino asidi alabiliriz. Tüm bunların kâfi gelmediği durumlarda ek olarak L-Arjinin desteği alınabilir. Birçok sportmen performans artışı için ek L-Arjinin desteği kullanmaktadır.

L-Arjinin ne işe fayda?

L-Arjinin, proteini oluşturan en temel amino asitlerden bir adedidir yani L-Arjinin yoksa proteinin de bir manası yoktur. L-Arjinin amino asidinin başka bir değerli tesiri de kan damarlarımızı açması ve genişletmesidir. Bu özelliği nedeniyle kalp hastalıklarında ve erektil disfonksiyon üzere rahatsızlıklarda tedavi maksatlı kullanılmaktadır. 

L-Arjinin Nedir, Ne İşe Fayda? Faydaları Ve Ziyanları - Yerli Portal

L-Arjinin içeren besinler:

 • Balık
 • Kırmızı et
 • Kümes hayvanları
 • Soya
 • Kepekli tahıllar
 • Baklagiller
 • Süt ürünleri

L-Arjinin amino asidi içeren besinlerden kimileri bu formda. Aslında bu listeye baktığımız vakit görüyoruz ki proteini bol olan besinler doğal olarak L-Arjinin da içeriyor. Yani sistemli olarak doğal yollardan protein tükettiğiniz vakit, protein içerisinde bulunan tüm amino asitlerle birlikte L-Arjinin de almış oluyorsunuz.

L-Arjininin yararları nelerdir?

L-Arjinin Nedir, Ne İşe Fayda? Faydaları Ve Ziyanları - Yerli Portal

Göğüs ağrısı üzerindeki yararları:

Kalp rahatsızlıkları, damar rahatsızlıkları ya da farklı bir rahatsızlık nedeniyle sık sık göğüs ağrısı yaşayan şahıslar üzerinde yapılan araştırmalarda tertipli L-Arjinin kullanımının ve tüketiminin göğüs ağrısının şiddetini azaltarak hayat kalitesini arttırdığı görülmüştür. 

Hipertansiyon üzerindeki yararları:

Hipertansiyon yani yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar, ara sıra da olsa tansiyonu çok yükselenler, diyabetliler ve akciğer sorunu yaşayanlarda epeyce yüksek olan kan basıncının nizamlı L-Arjinin kullanımı ve tüketimi sonrası düştüğü ve dengelendiği görülmüştür.

Hamilelik sırasındaki yararları:

Gebelik sürecinde ortaya çıkan yüksek tansiyon üzerinde olumlu tesire sahip olan L-Arjinin, birebir vakitte bu yüksek tansiyona bağlı olarak ortaya çıkabilen preeklampsi isimli bir rahatsızlığa da yeterli gelmektedir. 

Erektil disfonksiyon üzerindeki yararları:

Erektil disfonksiyon ya da halk ortasında bilinen ismiyle cinsel iktidarsızlığın en temel nedeni penis damarlarının daralması ve kanla dolarak şişememesidir. L-Arjinin amino asidi kan damarlarını genişletme özelliğine sahip olduğu için tedavi sürecinde kullanıldığı vakit uygunlaştırıcı tesire sahiptir.

Dolaşım üzerindeki yararları:

Pek çok farklı nedene bağlı olarak bedenimizdeki kan damarları daralabilir ya da farklı formlarda tıkanabilir. Bu durum, sirkülasyon bozukluklarına neden olur. Tedavi sürecinde ek olarak kullanılan L-Arjinin amino asidi desteğinin kan dolanımını düzenlediği görülmüştür. 

L-Arjinin Nedir, Ne İşe Fayda? Faydaları Ve Ziyanları - Yerli Portal

L-Arjininin ziyanları nelerdir?

L-Arjinin, proteinin içinde bulunan doğal bir amino asit olduğu için genel olarak inançlı kabul edilir ve zararsızdır. Lakin en sağlıklı şeyi bile ziyan yapan, onun kullanım ölçüsüdür. Vücudunuz üretiyor, besinle alıyorsunuz, yetmiyor bir de ek olarak alıyorsanız ziyanı olacaktır. Yanlışsız tüketim dozu hekiminiz tarafından belirlenecektir. Ek olarak alınan L-Arjinin desteği şu tesirleri gösterebilir;

 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Şişkinlik
 • Gut hastalığı
 • Baş ağrısı
 • Alerjik tepkimeler
 • Astım semptomlarında artış

Ek L-Arjinin desteği aldığınız vakit ortaya çıkan bu reaksiyonlar çok da değerli görülmeyebilir. Lakin eğer yakın vakitte kalp krizi geçirdiyseniz, alerjik bir bünyeniz varsa, astımınız varsa, uçuğunuz varsa ek L-Arjinin desteği kullanmadan evvel kesinlikle uzman bir tabibe istişareyi ihmal etmeyin.

Ek L-Arjinin desteği kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlarla birlikte kullanmayın.
 • Kan basıncını düşüren ilaçlarla birlikte kullanmayın.
 • Diyabet ilaçlarıyla birlikte kullanmayın.
 • Kalp ve göğüs ağrısı ilaçlarıyla birlikte kullanmayın.
 • Erektil disfonksiyon ilaçlarıyla birlikte kullanmayın.

L-Arjinin amino asidinin bedene muhakkak tesirleri vardır. Zati bu etkiyi gösteren bir ilaç kullanıyorsanız bir de üstüne L-Arjinin desteği alırsanız ortaya çok daha güçlü bir tesir çıkacaktır ve maalesef sonucunda kalıcı sıhhat problemleri bile oluşabilir. 

L-Arjinin Nedir, Ne İşe Fayda? Faydaları Ve Ziyanları - Yerli Portal

L-Arjinin kilo aldırır mı?

Proteinin temel yapı taşlarından bir tanesi olan L-Arjinin amino asidi hem kilo aldırır hem de kilo verdirir. Fakat yalnızca ek L-Arjinin desteği kullanmak büsbütün faydasızdır. Kilo verme ya da kilo alma gayesiyle sistemli olarak yaptığınız spor ve diyet tertibine doğal L-Arjinin de ekleyerek çok daha sağlıklı bir halde kilo alıp verebilirsiniz.

Sonuç: Ek L-Arjinin destek kullanmalı mıyız?

L-Arjinin, hem bedenimiz tarafından üretilen hem de doğal olarak besinlerden alabileceğimiz bir amino asit olduğu için ek olarak L-Arjinin desteği almanız önerilmiyor. Ancak bir sıhhat probleminiz varsa, aldığınız yahut ürettiğiniz L-Arjinin kâfi gelmiyorsa ya da profesyonel bir sporcuysanız, burası çok kıymetli, hekiminize danışarak ek L-Arjinin desteği alabilirsiniz. Gerekli dozu hekiminiz ayarlayacaktır.

Proteinin temel yapı taşlarını oluşturan amino asitlerden bir tanesi L-Arjinin nedir, ne işe fayda gibi merak edilen soruları yanıtlayarak L-Arjininin faydalarından ve zararlarından bahsettik. Anlattıklarımız sadece bilgilendirme hedeflidir. Mevzu hakkındaki en yanlışsız ve size özel bilgiyi en yakın sıhhat kuruluşuna başvurarak uzman bir doktordan almanız gerektiğini unutmayın. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz