Ana Sayfa Yaşam Lara Croft: Tomb Raider ile Tanıştığımız Angkor Vat Tapınağı

Lara Croft: Tomb Raider ile Tanıştığımız Angkor Vat Tapınağı

0
Lara Croft: Tomb Raider ile Tanıştığımız Angkor Vat Tapınağı

Dünya üzerinde kültürel değeri ve insanlığa kattığı bedel ile günümüze kadar süregelen pek çok eşsiz eser var. Bu yapıtlardan yedisi “Dünyanın Yedi Harikası” olarak bilinse de daha pek çok eşsiz eser de UNESCO tarafından müdafaa altına alınarak gelecek nesillere aktarılıyor.

Bugün sizlerle birlikte, UNESCO tarafından müdafaa altına alınan, farklı üretimlerle karşılaştığımız ve pek çok sefer görmemize karşın fark edemediğimiz Angkor Vat’tan bahsedeceğiz.

Yapımı 30 yıl süren ve dünyanın en büyük tapınağı olan Angkor Vat, tıpkı Ayasofya üzere iki farklı inanca hizmet etmiş bir yapı olarak biliniyor.

Lara Croft: Tomb Raider Ile Tanıştığımız Angkor Vat Tapınağı - Yerli Portal

162 hektarlık alanı ile Sanayi Devrimi’ne kadar dünyanın en büyük şehri olarak bilinen, geçmişte Khmer İmparatorluğu’na Yaśodharapura ismiyle başşehirlik yapan ve Türkçeye Tapınak Kenti olarak çevirebileceğimiz Angkor Vat (Wat), günümüzde Kamboçya ve dünya için kültürel pahası çok yüksek bir merkezdir.

Angkor Antik Kenti sınırları içerisinde imali 1115 yılında başlayan tapınakların inşa süreci, lisana kolay tam 30 yıl sürmüştü. 1145 yılında tamamlanan tapınaklar, o günün inanç sistemi mucibince Hindu tapınakları olarak tasarlandı. Daha sonra da Budist tapınakları olarak tekrar düzenlendi.

Bu devasa tapınağın inşası için, Mısır Piramitleri’nden bile daha fazla taş kullanıldı.

Lara Croft: Tomb Raider Ile Tanıştığımız Angkor Vat Tapınağı - Yerli Portal

Kral II. Suryavarman tarafından inşa edilen ve 400 kilometrekarelik bir alanı kapsayan, toplam 39 farklı tapınaktan oluşan Angkor Vat için varsayım edebileceğiniz üzere çok önemli bir materyal kullanılmıştı.

39 tapınakta kullanılan taş ölçüsünü öğrenmek isterseniz şayet, çok kolay bir kıyas yaparak bu sayıyı gözünüzde canlandırabilirsiniz. Mısır’daki piramitler hepimizin bildiği ve tüm dünyanın gözlerini kamaştıran yapılardır o denli değil mi? İşte Mısır Piramitleri’ndeki tüm taşların sayısı bile Angkor Vat’taki taşların sayısından daha azdır. Angkor Vat’ın inşa sürecinde her biri ortalama 1,5 ton ağırlığında 10 milyon taş kullanılmıştır.

Dünya için eşsiz bir eser olan Angkor Vat, gelecek kuşaklara de aktarılmak üzere 30 yıldır UNESCO tarafından muhafaza altında tutuluyor.

Lara Croft: Tomb Raider Ile Tanıştığımız Angkor Vat Tapınağı - Yerli Portal

  • Daha evvel görmemiş olanlar için, Kamboçya bayrağı

Kamboçya için harikulâde bir kıymete sahip olan ve hatta Kamboçya bayrağında da silüeti bulunan Angkor Vat, 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine eklendi ve muhafaza altına alındı.

Her ne kadar dünya, Angkor Vat’ı 1858 yılında Fransız tabiat bilimci Henri Mouhot’ın yazdığı “Siyam, Kamboçya ve Laos Krallıklarına Yolculuk” kitabı ile tanısa da Angkor Vat, asıl ününü Angelina Jolie’li Lara Croft: Tom Raider ile yakalamıştı.

Farkında olmadan hepimiz Angkor Vat’ı ziyaret ettik, oralarda eğlendik; hem de pek çok kez!

Lara Croft: Tomb Raider Ile Tanıştığımız Angkor Vat Tapınağı - Yerli Portal

2001 yılında vizyona giren ve Angelina Jolie’nin başrolde olduğu Lara Croft: Tomb Raider sinemasının birtakım sahneleri Angkor Vat’ta çekilince buraya adeta bir turist akını yaşandı. Turist akını sayesinde turizmi canlanan Kamboçya, Jolie’ye Kamboçya vatandaşlığı davetinde bulundu ve ayrıyeten kendisine kültür elçisi unvanı verdi.

Film sahnelerinin çekildiği Ta Prohm Tapınağı, günümüzde pek çok kişi tarafından artık Tomb Raider Tapınağı olarak anılmaktadır. Ayrıyeten neredeyse herkesin en az bir kez oynadığı Temple Run oyununun birtakım sahneleri de Angkor Vat’a aittir. Yeniden birebir halde Tomb Raider oyununun kimi serilerinde de Angkor’dan sahneler görünmektedir.

Filmin Angkor Vat’ta geçen kısımlarından bir sahne:

Peki ya sizler Angkor Vat hakkında neler düşünüyorsunuz? Lara Croft: Tomb Raider izlerken ya da Temple Run oynarken daha evvel hiç Angkor Vat’a gittiğinizi fark etmiş miydiniz?

Kaynaklar: 1 / 2 / 3 /

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz