Ana Sayfa Otomobil Lüks Spor Arabaların Motor ve Egzoz Sesi Neden Hoş?

Lüks Spor Arabaların Motor ve Egzoz Sesi Neden Hoş?

0
Lüks Spor Arabaların Motor ve Egzoz Sesi Neden Hoş?

Çoğunuz etrafta lüks spor araba (Ferrari, Bentley, Lamborghini…) gördüğünüzde muazzam sesler çıkardığına da dikkat etmişsinizdir. Pekala neden neredeyse istisnasız hepsi bu kadar hoş sesler çıkarabiliyorlar hiç düşünmüş müydünüz?

İlk olarak belirtmemiz gereken şey, bunun pazarlama kısmı. Bir spor arabayı spor yapan şeylerin başında sesleri gelir. Ucuz spor otomobillerin da seslerinin hoş olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu türlü düşünmekte haklısınız da, eksiksiz sesler çıkaran nispeten uygun spor araçlar da var. Lakin ortada göz gerisi edilmemesi gereken büyük farklar var ve size bunlardan biraz bahsedeceğim.

Öncelikle Ferrari Purosangue’in sesini dinleyerek başlayalım:

Çoğu lüks arabada bu ve gibisi sesleri duymamızdaki kimi etmenlerden bahsedelim artık.

Hepimizin hayallerini süsleyen o büyük motorlar:

Bu tiplüks ve sportifotomobillerin bu üslup sesler çıkarmasındaki öncelikli neden, kullanılan motorlarının büyük ve hacimli olmasıdır. Bu tip motorlara örnek vermek gerekirse E60 BMW M5’in Formula 1 motorlarından esinlenen 5.0 litre hacmindeki V10 motorundan bahsedebiliriz. Öncelikle aracın on adet silindire sahip olması, bizim günlük araçlarımızda duyamayacağımız bir “egzoz notası” sunuyor bize. Bunun yanında motorun yüksek hacminden ötürü sesin şiddeti de bir oldukça yüksek oluyor.

Adeta sanat yapıtı diyebileceğimiz egzoz sistemleri.

Lüks Spor Arabaların Motor Ve Egzoz Sesi Neden Hoş? - Yerli Portal

Bazı lüks araçların hacimli motorları olmasına karşın bu usul sesler çıkarmadığını da biliyoruz alışılmış ki. Birebir formda kimi lüks spor arabaların tahminen de “aşırı” diyebileceğimiz sesleri olabiliyor. Pekala hepsinde büyük motorlar olmasına karşın nasıl bu türlü bir ayrım olabiliyor? 

Aslında yanıtı kolay, egzoz sistemi. Trafikte gezen “standart” diye tabir edebileceğimiz araçlardan bile bazen çok sesler duyabiliyoruz. Bunun da tek sebebi, üzerlerinde bulunan egzoz sistemleridir. “Susturucu” ismini verdiğimiz egzoz bileşenlerinden arındırılan bu egzoz sistemleri, aşırı sesleri çıkarmalarına imkan sağlıyor. 

Lüks Spor Arabaların Motor Ve Egzoz Sesi Neden Hoş? - Yerli Portal

Ancak natürel ki bu yasa dışı, fabrikadan çıkan spor arabalarda aslında bu durum kelam konusu değil. Üreticiler duruma bağlı olarak egzoz üretiminde uzmanlaşmış dış markalarla (AKRAPOVIČ, REMUS, BORLA, SUPERSPRINT) anlaşarak araçlarına özel egzoz sistemleri ürettirebiliyorlar. Bunun yanında kimi üreticiler egzoz sistemlerini işinde uzman ses mühendisleri ve müzisyenlerle iş birliği içerisinde üreterek adeta konser niteliğinde egzoz sesleri sunabiliyorlar. Bu tip araçlardan örnek vermek gerekirse hiç elbet şahsi favorim olan Lexus LFA’yı sunarım. 

Lexus bu inanılmaz sesi 4.8 litre hacmindeki bu otomobile özel tasarlanmış “düzenli-ateşleme” yapan bir V10 motordan alıyor. Bu motor geliştirilirken Lexus, müzik enstrümanı ve motor üreticisi olan Yamaha ile birlikte çalıştı. Bu sayede inanılmaz devir çevirme kabiliyetine sahip şairane sesler çıkartan bir motor-egzoz sistemi ikilisi doğdu…

Bu yazımızda kimi lüks arabaların neden seslerinin bu kadar heybetli ve cazibeli olduğundan, standart araçlardan ne üzere farklarla bu sesleri elde ettiklerinden bahsettik. Bundan sonra yolda bir lüks spor araba gördüğünüzde sesinin neden bu kadar hoş olduğunu biliyor olacaksınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz