Ana Sayfa Yaşam Maliye Bakanlığı, FTX Hakkında İnceleme Başlattı

Maliye Bakanlığı, FTX Hakkında İnceleme Başlattı

0
Maliye Bakanlığı, FTX Hakkında İnceleme Başlattı

Henüz geçtiğimiz günlerde dünyanın en büyük 3 borsası ortasında olan FTX, kripto para dünyasını şok eden bir formda bir anda batmıştı. Olay, kripto para kesimini sarsarken FTX’te yatırımı bulunan pek çok kullanıcı büyük kayba uğradı.

Bugün, batan borsa FTX hakkında Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı finansal istihbarat birimi Mali Cürümleri Araştırma Kurulu’ndan (MASAK) önemli bir açıklama geldi. MASAK, FTX.com’un bağlantılı olduğu gerçek ve hukuksal şahıslar nezdinde inceleme başlattı.

FTX.com ile ilişkili kişi ve kurumların hesapları için işlemler askıya alındı:

Maliye Bakanlığı, Ftx Hakkında İnceleme Başlattı - Yerli Portal

MASAK tarafından paylaşılan açıklamada FTX.com’un müşterilerine yönelik yükümlülüklerini yerine getiremediği konularına ait haberlere dikkat çekildi. Şura, açıklamasına şu biçimde devam etti:

“Bilindiği üzere, Hata Gelirlerinin Aklanmasının Ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Önlemler Hakkında Yönetmelik’te 01.05.2021 tarihinde yapılan değişiklikle kripto varlık hizmet sağlayıcılar, 5549 sayılı Cürüm Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun (5549 s. Kn.) ve ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak addedilmiştir. Kelam konusu kurumların ilgili mevzuat kapsamında yükümlü olarak belirlenmesinden bu yana Başkanlığımızca, bu yükümlülerin faaliyetleri Başkanlığımız misyon ve yetkileri çerçevesinde tahlil ve incelemeye tabi tutulmaktadır. Başka taraftan, basında çıkan haberlere bahis FTX.com ticari unvanlı global kripto varlık alım satım platformu ile bağlı olan ve ülkemizde faaliyet gösteren yükümlülerin süreç ve faaliyetleri, FTX.com’a ait haberler kamuoyu gündemine düşmeden daha evvel Başkanlığımızca dikkatle takip edilerek yakında izlenmiş ve gerekli önlemler acilen alınmıştır. Bu önlemler cümlesinden olmak üzere, FTX.com ticari unvanıyla faaliyet gösteren global kripto varlık alım satım platformunun bağlı olduğu gerçek ve hukukî şahıslar nezdinde, Başkanlığımıza kanun ve mevzuat uyarınca verilen misyon ve yetkiler çerçevesinde inceleme başlatılmış, bundan öteki kelam konusu bağlantılı kişi ve kurumların bankalar, elektronik para kuruluşları, kripto varlık hizmet sağlayıcıları vb. yükümlüler nezdindeki hesaplarına yapılan süreçler, 5549 s. Kn.’nun 19/A unsuru kapsamında askıya alınmıştır. Başkanlığımız incelemeleri acilen neticelendirilerek ilgili isimli ve idari mercilerle paylaşılacaktır.”

FTX Türkiye: “MASAK’a karşı vazife ve sorumluluklarımıza sadık kalarak hareket edeceğiz”

Neler yaşandı? Bu noktaya nasıl vardık?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz