Ana Sayfa Yaşam Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Bugün Açıklanıyor

Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Bugün Açıklanıyor

0
Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Bugün Açıklanıyor

Ülkemizde aylardır dur durak bilmeden yükselmeye devam eden enflasyon hakkında bugün en beklenen günlerden birine daha geldik. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün saat 10.00’da mayıs ayı enflasyon bilgilerini açıklayacak. Daha evvel enflasyonun sert bir düşüşe geçeceği belirtilen mayıs ayı devri, ne yazık ki beklendiği üzere geçmedi.

Bugün açıklanacak enflasyon oranına dair beklentiler, bu ay da enflasyonda büyük bir yükseliş görebileceğimize işaret etti. İktisat uzmanlarının katıldığı tüm anketlerde enflasyon oranının hem aylık hem de yıllık bazda artmış olarak yansıması beklendiği görüldü. Ekonomistlerin beklentileri şu haldeydi:

Enflasyon, mayıs ayında da düşmedi

Mayıs Ayı Enflasyon Oranı Bugün Açıklanıyor - Yerli Portal

AA Finans Enflasyon Beklentisi Anketi’ne katılan 19 ekonomistin mayıs ayı ortalama enflasyon beklentisi aylık bazda %5,49 oldu. Bir evvelki ay %69,97 olan yıllık enflasyonun bu ay %77,72’ye yükseleceği de tabir edildi.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin enflasyon anketine katılan 21 kurumun aylık bazda ortalama enflasyon beklentisi %4,6; yıllık bazda ise %76,2 oldu. Mayıs ayı enflasyonu için en düşük beklenti aylık bazda %2,4, en yüksek beklenti ise %8,15 düzeyinde gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz