Ana Sayfa Otomobil Mercedes, Almanya’ya Çok Sayıda Rüzgar Türbini İnşa Edecek!

Mercedes, Almanya’ya Çok Sayıda Rüzgar Türbini İnşa Edecek!

0
Mercedes, Almanya’ya Çok Sayıda Rüzgar Türbini İnşa Edecek!

İklim değişikliklerinin korkutucu tesirleri süratle artmaya devam ederken farklı dallardan birçok şirket, daha sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atıyor. Karbon emisyonlarında kıymetli bir rol oynayan otomotiv sanayisi de bunlardan en çok dikkat çekeni. Üreticiler, 2030’lu yıllara kadar içten yanmalı motorlu araçları terk edip külliyen elektrikli modellere geçmeyi planlıyor.

Alman araba devi Mercedes-Benz de bu markalardan biri. Önümüzdeki yıllarda her segmentte elektrikli araba üretmek isteyen şirket, 2025 prestijiyle tüm yeni araç mimarilerini elektrikli modellere yöneltmeyi, 2030’a kadar da büsbütün elektrikli araçlara geçmiş olmayı hedefliyor. Bu bahisteki ataklarına devam eden üretici, artık de yeni planlarını açıkladı.

Mercedes, Almanya’ya çok sayıda rüzgar türbini inşa edecek

Mercedes, Almanya'Ya Çok Sayıda Rüzgar Türbini İnşa Edecek! - Yerli Portal

Mercedes-Benz, Kuzey Almanya’daki Papenburg kentindeki test parkuruna çok sayıda rüzgar türbini kuracağını açıkladı. Araba devi, yeni ‘rüzgar çiftliği’ ile birlikte 2025 yılına kadar şirketin Almanya’daki elektrik kullanımının %15’inden fazlasına tekabül eden 100 MW’lık güç çıktısı elde etmeyi amaçladığını kaydetti.

Yapılan açıklamalarda bölgeye tam olarak kaç türbinin inşa edileceğinden bahsedilmedi. Lakin 100 MW’tan fazlasını elde etmesi için şirketin 36’dan fazla türbine gereksinimi olduğunu söyleyebiliriz zira tek bir rüzgar tirbünü ortalama olarak 2,75 MW güç üretiyor.

Hedef 2039’a kadar büsbütün karbon-nötr olmak

Mercedes, Almanya'Ya Çok Sayıda Rüzgar Türbini İnşa Edecek! - Yerli Portal

Şirket bu atılımıyla daha yeşil bir gelecek oluşturmak için yaptığı şeylere bir yenisini daha ekledi. Almanya merkezli üretici, 2030’a kadar emisyonlarını yarı yarıya azaltmayı, 2039’a kadar ise büsbütün karbon-nötr olmayı planlıyor. Ayrıyeten, 2030’a kadar güç muhtaçlıklarının %70’ini yenilenebilir kaynaklardan karşılanması da Mercedes’in gayeleri ortasında bulunuyor.

Son olarak iklim gayelerinde şimdiden değerli gelişmeler kaydeden Mercedes, bu yıldan itibaren 100’den fazla lokasyonda bulunan tesisleri için yalnızca yenilenebilir kaynaklardan elektrik satın alacağını söz etti. Araba üreticisi, ek olarak 2022’nin başından beri de tüm üretim fabrikalarında karbon-nötr olmayı başarmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz