Ana Sayfa Mobil Messenger’a Uçtan Uca Şifreleme, ‘Tam Anlamıyla’ Geliyor

Messenger’a Uçtan Uca Şifreleme, ‘Tam Anlamıyla’ Geliyor

0
Messenger’a Uçtan Uca Şifreleme, ‘Tam Anlamıyla’ Geliyor

Verilerimizin güvenliği çağımızın en büyük güvenlik problemlerinden birisi olurken, birbirimize gönderdiğimiz bildiriler dahi bir formda korunmak zorunda kalıyor. Bunun sağlanması için günümüzde en büyük aracı teknolojilerden birisi ise uçtan uca şifreleme olarak geçiyor. Ancak bu teknoloji, Meta bünyesindeki WhatsApp’ta bulunurken, tıpkı şirketin bir öteki iletileşme uygulaması Messenger’da ‘tam anlamıyla’ bulunmuyordu.

Bugün ise o beklenen haber sonunda geldi. Facebook, paylaştığı yeni duyurusunda uzunca müddettir talep edilen uçtan uca şifreleme özelliğinin Messenger uygulamasında varsayılan olarak yer alacağını açıkladı. Şirket, özelliğin bu hafta prestijiyle ‘bazı şahıslarla yapılan’ sohbetlerde test edilmeye başladığını söz etti.

Tüm sohbetlerde uçtan uca şifreleme etkin olacak:

Messenger'A Uçtan Uca Şifreleme, 'Tam Anlamıyla' Geliyor - Yerli Portal

Uçtan uca şifreleme özelliği, aslında bugüne kadar Messenger’da bulunuyordu. Lakin özelliğin etkinleşmesi için kullanıcının bu özelliği kendisinin açması gerekiyordu. Kullanıcılar, sırf istedikleri sohbetlerde bu özelliği aktifleştiriyorlardı. Önümüzdeki günlerden itibarense özellik, tüm sohbetlerde otomatik olarak aktifleştirilmiş olacak ve kapatmak mümkün olmayacak.

Nedir bu uçtan uca şifreleme?

End-to-end encryption (E2EE) olarak anılan uçtan uca şifreleme, Bildirilerin sadece gönderici ve alıcı tarafından görüldüğü bir bağlantı sistemidir. Bu sistem, bu özelliğiyle birebir vakitte Facebook’un dahi sizin konuşmalarınızı görmesini engelliyor. Ancak tıpkı vakitte bilhassa kolluk kuvvetlerinin bildirilere ulaşamaması nedeniyle hükümetlerden de reaksiyon topluyor.

Uçtan uca şifreleme hakkında tüm ayrıntılara ulaşmak için:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz