Ana Sayfa Donanım Meta’nın Uygun Fiyatlı VR Gözlüğü Quest 3 Ortaya Çıktı

Meta’nın Uygun Fiyatlı VR Gözlüğü Quest 3 Ortaya Çıktı

0
Meta’nın Uygun Fiyatlı VR Gözlüğü Quest 3 Ortaya Çıktı

Sanal gerçeklik denildiğinde akla birinci gelen 2 markadan biri olan Oculus markası, 2014 yılında Meta (o zamanki ismiyle Facebook) tarafından satın alınmıştı. Bu satın alımın akabinde Meta Quest 2 isimli bir VR gözlük tanıtılmış ve Meta, sanal gerçeklik donanımı piyasasındaki rakibi HTC’ye büyük bir darbe vurmuştu.

Hatırlarsanız Meta’nın uzun vakittir hakkında dedikodusu yapılan “Üst sınıf” sanal gerçeklik (VR) ve arttırılmış gerçeklik (AR) gözlüğü Quest Pro, daha tanıtılmasına aylar varken kanlı canlı bir biçimde ortaya çıkmıştı. Bugün ise VR gözlükler hakkında dengeli yorumlarıyla bilinen bir YouTuber, Meta’nın nispeten uygun fiyatlı VR gözlüğü olan Quest 3’ün tasarımını ve teknik ayrıntılarını paylaştı.

Quest 2 ve Quest Pro karışımı olacak

Meta'Nın Uygun Fiyatlı Vr Gözlüğü Quest 3 Ortaya Çıktı - Yerli Portal

Teknoloji ve bilhassa de VR gözlükleri konusunda görüntüler çeken SadlyItsBradley kanalının sahibi olan Bradley Lynch, yayınladığı son görüntüsünde Meta’nın yeni VR gözlüğü Quest 3’ün CAD çizimlerine ve teknik ayrıntılarına ulaştığını açıkladı. Lynch tıpkı vakitte geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan Quest Pro’nun da CAD çizimlerini haziran ayında yayınlamıştı ve çizimler neredeyse büsbütün gerçek çıkmıştı.

Bradley’nin açıklamalarına ve gösterdiği çizimlere bakacak olursak Quest 3, tasarımsal açıdan her ne kadar Quest 2’ye çok benziyor olsa da gözlüğün iç kısmında kullanılan lenslerin açılarından tutun kullanılan ekran tipine kadar neredeyse her şey Quest Pro’ya benziyor. Bu da Quest 3’ün aslında yeni jenerasyon Quest Pro’ya misal bir tecrübe sunacağı manasına geliyor. Lakin natürel dizaynlara baktığımızda Quest 3’ün daha küçük bir bataryaya sahip olması, lenslerin ekran çözünürlüğünün kesin olarak belirtilmemesi ve boyut olarak daha büyük ve ağır durması Quest Pro’yu Quest 3’ten ayıracak ayrıntılar.

Quest 3’ün lens kısmına baktığımızda ise “pankek” olarak isimlendirilen ve hafif açılı olan lenslerin kullanılmış olması dikkat çekiyor. Bu lensler, formu sayesinde kullanıcıların daha geniş bir görüş açısına sahip olmasını sağlıyor. Tekrar birebir halde lensler tıpkı Quest Pro’daki üzere 21 derece açıyla pozisyonlandırılmış. Bu da gözlüğün takıldığında daha rahat hissettirmesini sağlıyor.

Bradley, yaptığı açıklamada “aldığı bilgilere göre” gözlüğün henüz tanıtılmamış bir Snapdragon XR2 Gen 2 VR çipiyle birlikte geleceğini belirtti. Ayrıyeten Meta Quest 3 VR gözlüğünde Quest Pro’da olan yüz ve göz takibi sistemi bulunmayacak. Meta Quest 3’ün 2023 yılı içerisinde tanıtılması bekleniyor.

Bradley Lynch’in yayınladığı Quest 3 videosu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz