Ana Sayfa internet Microsoft Uyardı: Hackerların Düzmece İş İlanlarına Dikkat!

Microsoft Uyardı: Hackerların Düzmece İş İlanlarına Dikkat!

0
Microsoft Uyardı: Hackerların Düzmece İş İlanlarına Dikkat!

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan siber akınlar sürat kesmeden birçok insanı etkilemeye devam ediyor. Artık ise teknoloji devi Microsoft tarafından yapılan bir açıklama, siber saldırganların teknoloji dalından insanları gaye aldığını ortaya koydu.

Yayınlanan bir blog gönderisinde, bilgisayar korsanlarının sahte iş teklifleriyle yazılım mühendislerini ve BT takviye işçilerini maksat aldığı belirtildi ve bölüm çalışanları uyarıldı. Şirkete nazaran bu bireyler, insanları kandırmak için açık kaynaklı yazılım ve uydurma toplumsal medya hesapları yoluyla aslında makûs maksatlı yazılım hücumlarına yol açan uydurma iş tekliflerini kullanıyor.

Lazarus hacker kümesi, LinkedIn üzerinden uydurma iş ilanlarıyla teknoloji çalışanlarını maksat alıyor

Microsoft Uyardı: Hackerların Düzmece İş İlanlarına Dikkat! - Yerli PortalT

Microsoft’un güvenlik ünitelerinden analistlere nazaran Kuzey Kore ile bir kontağı olan Lazarus hacker kümesi, phishing (oltalama) yolunu kullanıyor. Biraz daha açacak olursak taarruzlarıyla son vakitlerde yaptıkları öbür taarruzlarla da ismini duyduğumuz küme, truva atına dönüştürülmüş açık kaynaklı uygulamaların yanı sıra tanınan iş platformu LinkedIn aracılığıyla teknoloji bölümündeki insanlara tuzak kuruyor.

Microsoft, gönderide yaşananlar için şunları söyledi: “Saldırganlar teknoloji, savunma, medya ve cümbüş şirketlerinde iş alım vazifelileri olarak çalıştıklarını gösteren sahte profiller oluşturuyor. Gayeleri da amaçlarını LinkedIn’den uzaklaştırmak ve berbat emelli yazılımlarını göndermek için uçtan uca şifreli iletileşme uygulaması WhatsApp’a yönlendirmek.” Şirkete nazaran küme, bunun akabinde da maksatlarının hassas bilgilerini çalmaya çalışıyor.

Microsoft Tehdit İstihbarat Merkezi (MSTIC) tarafından yapılan ikazda, hacker kümesinin ABD, Birleşik Krallık, Hindistan ve Rusya’daki medya, savunma, havacılık ve bilişim dalındaki çalışanları amaç aldığı da yer aldı. Birebir saldırganlar bu yıl içerisinde birkaç sefer daha büyük şirketleri amaç alan akınlar ile karşımıza çıkmıştı. Ek olarak Lazarus, 2014 yılında birçok şirket belgesinin Sony’e gerçekleştirilen akının da ardındaydı. Kümenin 2009 yılından beri faaliyet gösterdiği varsayım ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz