Ana Sayfa Yaşam Milyonlarca Dolar Hırsızlık Yapan E-Ticaret Çete Çökertildi

Milyonlarca Dolar Hırsızlık Yapan E-Ticaret Çete Çökertildi

0
Milyonlarca Dolar Hırsızlık Yapan E-Ticaret Çete Çökertildi

İnternet hayatımıza girdiğinden bu yana tüm dünyamız sanal bir dünyaya gerçek evriliyor. Durum böyleyken de maalesef ki yaşadığımız birtakım ıstıraplarla da internet dünyasında daha sık müsabakaya başladık. Bunların en başında da dolandırıcılık ve siber cürümler gibi bahisler geliyor.

Kötü gayeli bireylerin gayesi ise her geçen gün daha fazla büyüyor. Bireylerin yaptıkları bu aksiyonların ise birtakım durumlarda oldukça enteresan ve şaşırtan sonuçları olabiliyor. Geçtiğimiz günlerde de benzeri bir dolandırıcılık haberi ABD’den gelmişti. Biliyoruz ki bu haberleri duymaya hepimiz bir oldukça alıştık. Lakin bu sefer durum biraz daha farklı. Gelin, haberin ayrıntılarına birlikte bakalım.

Tanıdığımız bir isim olan Akasya Yaşaroğlu, ABD’de dolandırıcılıkla yargılanacak

Milyonlarca Dolar Hırsızlık Yapan E-Ticaret Çete Çökertildi - Yerli Portal

Önceki günlerde, maalesef ki artık duymaya ‘alıştığımız’ dolandırıcılık haberlerine bir yenisi eklendiğinden bahsetmiştik. New York’ta çok sayıda mağazadan yaklaşık 3.8 milyon dolarlık eser çalındı. Aksiyonu gerçekleştiren çete, çaldıkları eserleri e-Bay üzerinden satışa sundu. Buraya kadar her şey olağan bir dolandırıcılık öyküsüne benziyor olabilir. İşlerin karıştığı nokta ise ‘satış’ kısmı oldu.

Birçoğunuzun görünce hatırlayacağınız, bir devir ünlü bir Türk televizyon kanalında da sunuculuk yapmış bir isim tam da bu noktada devreye giriyordu: Akasya Yaşaroğlu. Yaklaşık 41 üyesi bulunan çetede Yaşaroğlu, eserlerin e-Bay üzerinden satış süreçlerinden ve EBT kartlardan sorumluydu. EBT kartlar, aslında çok farklı bir maksada hizmet ediyor olsa da (temel besin muhtaçlıklarının karşılanması için para yüklenmesi gibi) çete bu kartları eserlerin satış evresinde kullanıyordu.

Yaşaroğlu ve çetenin başka 41 üyesini ele veren de bu EBT kartlar oldu. Gazeteci Rona Doğan, yaptığı açıklamayla Yaşaroğlu’nun kamu faydasına verilen bu kartları yasa dışı bir biçimde kullanmış olduğunun tespit edildiğini ve hakkında gerekli cezai süreçlerin başlatıldığını belirtti.

E-ticaret sitesi üzerinden yapılan bu satış süreçlerinin incelenmesinin akabinde Yaşaroğlu’nun 3. derece dolandırıcılıkla suçlandığı aktarıldı. Çetenin öbür üyeleriyle birlikte gözaltına alınan Yaşaroğlu, hüküm giymesi durumunda 7 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz