Ana Sayfa Yaşam Moskova’nın Kent Efsanesi: Çok Saklı Metro-2 Sınırı

Moskova’nın Kent Efsanesi: Çok Saklı Metro-2 Sınırı

0
Moskova’nın Kent Efsanesi: Çok Saklı Metro-2 Sınırı

Metro denince akla birinci gelen ülkelerden biri katiyen Rusya, şehir ise alışılmış ki onun başşehri Moskova’dır. Moskova metrosu üzerine sinemalar, kitaplar ve hatta oyunlar bile yazılmıştır. Olağan ki komplo teorileri ve kent efsaneleri de…

Devasa Moskova metrosunun şahaneliğini konuşmaya gerek bile yok. Bu türlü hem kültür hem de tarih için kıymetli olan bir yapı hakkında da halkın efsaneler türetmesi kaçınılmaz. Bu yazımızda Moskova metrosunun kelamda bâtın olan Metro-2 hattına göz atacağız.

Sovyet devrinin paranoyasından ortaya çıkmış bir kent efsanesi: Metro-2 sınırı.

Moskova’nın Kent Efsanesi: Çok Saklı Metro-2 Sınırı - Yerli Portal

(Sözde Metro-1 çizgisinden Metro-2 çizgisine ayrılan ray çizgisi ve tünel)

Bizim bildiğimiz görkemli Moskova metrosunun ismi, bu efsaneyi lisana getirenlerin nezdinde Metro-1’dir. Teoriye nazaran 1935 yılında açılan ve 11 kilometreyi kapsayan 13 duraklı Metro-1 sınırı halk için inşa edilirken Sovyetler Birliği’nin başkanı Joseph Vissarionovich Stalin, dünyanın geri kalanından bâtın olmasını planladığı bir metro sınırı daha inşa ediyordu.

Halk ortasında Metro-2 sınırı olarak geçen bu özel çizgi, halk tarafından ulaşım için kullanılmayacaktı. Yerin 50 ila 200 metre altında yer alan bu çizgi, Kremlin ile Rusya’nın Federal Güvenlik Hizmetleri merkezini, devlet havaalanı Vnukovo-2’yi, ‘Ramenki’ ismi verilen yeraltı şehrini ve ulusal değer taşıyan öteki birkaç pozisyonu birbirine bağlıyordu.

Bu ‘gizli’ metro sınırının ABD Savunma Bakanlığı tarafından ortaya çıkarıldığı argüman edilen bir haritası bile mevcut.

Moskova’nın Kent Efsanesi: Çok Saklı Metro-2 Sınırı - Yerli Portal

Metro-2’nin varlığına dair en somut delil, 1991’de ABD Savunma Bakanlığının yazmış olduğu bir raporda karşımıza çıkıyor. Raporda Moskova ve banliyölerinin altından geçen ve değerli pozisyonları birbirine bağlayan geniş bir ulaşım ağından bahsediliyor. Söylenilene nazaran bu yeraltı ağı, olası bir nükleer savaş durumunda Sovyet hükûmetinin yeraltından da faaliyet göstermesine imkan sağlıyor.

Hatta Rus bir YouTuber, Metro-2 sırlarını Ukrayna’ya sızdırdığı için tutuklanmıştı.

Moskova’nın Kent Efsanesi: Çok Saklı Metro-2 Sınırı - Yerli Portal

Rus halkı ortasında Metro-2’nin varlığına dair söylentiler epey yaygın. Rus vatandaşları, Metro-2 sınırının Sovyet rejiminin paranoyasının ve keyfine düşkünlüğünün bir yapıtı olarak ortaya çıktığını düşünüyorlar. Hatta Diggers isimli bir yeraltı keşif kümesi, Metro-2’nin tünellerini avuçlarının içi üzere bildiklerini argüman ediyorlar.

2020 yılında ‘urbanturizm’ isimli bir kaşif YouTuber, Moskova metrosunda çektiği kısımlardan ötürü Rusya hükûmeti tarafından tutuklandı. 800.000 takipçili YouTuber’ın tutuklanma sebebi ise Moskova metrosunun sırlarını Ukrayna’ya satması. Rus yetkililere o periyot bu tutuklamayla ilgili Metro-2 çizgisi hakkında sorular sorulduğunda kendileri ‘devlet sırrı’ diyerek bir yorumda bulunmayı reddettiler. Rus YouTuber, 2020 yılından beri inaktif.

Peki olayın aslı ne? Hakikaten Metro-2 sınırı diye bir sınır var mı?

Moskova’nın Kent Efsanesi: Çok Saklı Metro-2 Sınırı - Yerli Portal

(Metro-2 çizgisinde yer aldığı sav edilen Ramenki yeraltı kentinin kelamda havalandırma bacaları)

Şu an için Sovyetler Birliği periyodunda halktan ve dünyadan kapalı tutulan bir metro çizgisinin varlığına dair en net delil, bahsettiğimiz üzere Rusya’nın baş düşmanı olan ABD’den çıkma. Halk tarafından Metro-2 olarak isimlendirilen bu çizgi, dünyanın her yerindeki metrolarda olduğu üzere inşaatına başlanmış ve yarıda bırakılarak terk edilmiş birkaç tünelden ibaret de olabilir, sahiden var da olabilir.

‘Var olabilir’ dememizin en büyük sebeplerinden biri de ABD’nin sunduğu delil değil, bahsettiğimiz Rus YouTuber’ın tutuklanması olayında Rus yetkililerin Metro-2 sınırında ‘devlet sırrı’ tabirini kullanması. Münasebetiyle kesin olarak kanıtlanana kadar takdiri size bırakıyoruz. Siz ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz