Ana Sayfa Uzay NASA ve SpaceX, Hubble Uzay Teleskobu İçin Muahede İmzaladı

NASA ve SpaceX, Hubble Uzay Teleskobu İçin Muahede İmzaladı

0
NASA ve SpaceX, Hubble Uzay Teleskobu İçin Muahede İmzaladı

1990 yılında fırlatılan ve 30 yılı aşkın müddettir yeryüzünden 540 kilometre yükseklikte misyon yapan Hubble Uzay Teleskobu, bugüne dek uzayın pek çok gizemine ışık tutmamızda aracı oldu. Teleskobun yerini James Webb’in alması ve Hubble’ın emekliye ayrılması beklenirken, bugün NASA’dan değerli bir haber geldi.

Paylaşılan duyuruya nazaran NASA, Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX ile Hubble’ı daha yüksek bir yörüngeye çıkarmak için tahlil arayışına girdi. İki şirket ortasında bu kapsamda mutabakat imzalandı. Hubble için öngörülen hareketin gerçekleşmesi içinse SpaceX’in Dragon kapsülüne işaret edildi.

NASA, proje için kuruş harcamayacak:

Nasa Ve Spacex, Hubble Uzay Teleskobu İçin Muahede İmzaladı - Yerli Portal

NASA’nın duyurusuna nazaran Hubble’ın ömrünü uzatma fikri, SpaceX’in birkaç ay evvel yaptığı teklifle ortaya çıktı. NASA’nın başındaki isimlerden birisi olan Thomas Zurbuchen, kelam konusu teklifle ve yapılan mutabakatla birlikte Hubble’ın ömrünü uzatmak için NASA’nın maddi kaynak ayırmayacağını belirtti.

SpaceX’in NASA’ya sunulan bu misyonu Crew Dragon aracıyla yapma fikriyse, şirketin Polaris Program isimli özel uzay şirketiyle iştirakinden doğdu. Öte yandan Crew Dragon’da Hubble’a ekipman takılmasını ya da rastgele bir modifikasyon yapılmasını sağlayacak bir robotik kol bulunmuyor. Bu vazifenin nasıl gerçekleştirileceği şimdi net değil.

Hubble Uzay Teleskobu, James Webb’in tersine bünyesinde rastgele bir itici barındırmıyor. Teleskop, bu nedenle yerden yüksekliğinde ya da yörüngesinde hiçbir ayar gerçekleştiremiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz