Ana Sayfa Yaşam Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz?

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz?

0
Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz?

Scottish Fold cinsi kediler, özel bir cins oldukları için yaşadıkları meseleler da öteki kedilere nazaran daha farklıdır. Genelde görüntüleri için beşerler onları sahiplenerek meskenlerinde beslemek isteyebiliyor. 

Sırf tatlı oldukları için onları tercih edenler, bu kedilerin yaşadıkları hastalıkların boyutunu bilse mutlaka onları sahiplenmek istemezler. Pekala nedir bu hastalıklar? İşte bu sorunun karşılığı için veteriner Onur ve Ece Candan ile görüşerek kendilerine bu kedilerin özelliklerinin ne olduğu ve neden sahiplenilmemeleri gerektiği üzerine kimi sorular sordum. 

İşte Onur ve Ece Candan’ın verdiği yanıtlar…

Scottish Fold kedileri, British Shorthair kedilerinden bazılarının, doğum esnasında kulaklarının kırık kıvrımlı biçimde olması ile ortaya çıkan özel bir tıp.

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

Ece Candan ve sürekli eklem ağrısı çektiği için acılı yüz sözü olan kedi

Bu ırk, 1960 yılında ortaya çıkmıştır. Kulaklarının kırık şekilde olması, genetik bir mutasyonun ortaya çıkardığı bazı kolajenlerin eksikliği sonucunda kıkırdakların tam gelişememesinden kaynaklanır.

Bu çeşit, genel olarak yumuşak huylu, sevecen ve konut bireyleri ile iyi anlaşır. Ekseriyetle gri, beyaz ve krem renkte olurlar. Ortalama kedilere nazaran, daha büyük gözleri vardır. Dişi kediler 3 kilo, erkek kediler ise 5 kilo civarında olabilir. Bu cinsin ortalama ömür mühleti, 10 ila 15 yıl ortasındadır.

İnsanlar bu kedileri sahiplenmek istiyor zira bu kediler daha bebekken kırık kulakları sayesinde çok şirin görünüyor.

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

Ece Candan kedinin burun delikleri çok küçük olduğu için sıkıntı nefes aldığını gösteriyor

Ki ilk tercih sebebi de daima bu olmuştur. Maalesef genetiklerinden ötürü birçok hastalığa yatkın olduklarını birden fazla insan bilmiyor. Anca veteriner hekimlere gidince öğreniyorlar. Yaklaşık 10-15 yıl evvel İran kedileri üzere cins kediler ülkemizde çok popülerdi. Tüy bakımının zorlukları ve birtakım kronik hastalıkları nedeniyle artık çok az insan İran kedilerini sahipleniyor.

Her Scottish Fold kronik hastalıklara sahip olmaz. Lakin hastalığı olanların sahipleri, bazen bu duruma üzüldükleri için kedilerinin tedavilerini yaptırmayabiliyor.

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

Ece Candan kucağında ayağının ardında ekstra bir ayak halinde kütle çıkan kediyi tutuyor

Bu hayvanların, kimi hastalıklarının tedavisi sürekli ilaç kullanımını gerektiriyor. Bu nedenle bu durum sahiplerine maddi ve manevi zorluk oluşturabiliyor. Mesela bizim kliniğimizde hastalıklı olan her on Fold sahibinden üçü, maalesef kedilerinin tedavisini yaptırmıyor. Bu nedenle bizlerde daima bu kedilerin durum takibini yapamıyoruz. Az de olsa bazı kedi sahipleri kedilerini sokağa terk edebiliyor. Sokağa terk edilen kediler ya kısa müddette bulunup kliniklere getiriliyor ya da eve alıştıkları için ne yazık ki sokakta hayatta kalmayı başaramıyor.

Eğer bu kedilerin kronik bir hastalığı yok ise olağan bir kediden farkları yok ve çok şirinler.

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

Görsel: Walkerville Vet, Görselde kedinin eklem problemlerine dikkat çekilmek isteniyor

Ancak kliniğimize gelen her 10 kediden 3’ü veya 4’ünde sorun çıkıyor. Kronik sorunu olan kedilerin de esasen daima veteriner denetiminde olması gerekiyor.

Scottish Fold dışında en çok sorun görülen kediler, yeniden cins kediler.

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

Görsel: Fetch Pet Insurance

Mesela melez sokak kedilerinde, rastgele bir genetik sorun görülme oranı, cins kedilere nazaran çok çok daha az. Her cins kedide kendine has bir problem olabiliyor. Misal İran kedilerinde böbrek yetmezliği, Sfenks kedilerinde cilt meseleleri, Siyam kedilerinde diyabet sorunu olabiliyor. Natürel ırkı farklı olan her kedide bir hastalık olacak diye bir kural yok. 

Bu kedilerin ensest münasebete zorlandıkları söylentisi gerçek değil.

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

Görsel: News Week

Scottish Fold kedilerinin çiftleşmesi konusundaki durum, bu cinslerin birbiriyle çiftleştirilememesidir. Yani iki Fold kedi çiftleştiğinde, yavrularının sakat, meyyit ya da eklem ve kıkırdak sorunu ile doğma ihtimali çok artıyor.

Pet shop’larda hayvan satışının yasaklanmasını destekliyoruz. 

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

Görsel: Cat United

Fakat beşerler, artık nereden hayvan sahiplenecekler? Sözde pet shop’lardaki kataloglardan kedileri beğenip sahiplenecekler. Bu durum bizce havyan refahı için hiçbir halde hami değil. Avrupa ülkelerindeki gibi hayvan sahiplenme konusunda daha radikal kurallar getirilmeli. Örneğin hayvan bakılacak yerin metrekaresi, meskendeki küçük çocuk sayısı (maalesef küçük çocuklar kedilere bazen önemli ziyanlar verebiliyor), ailenin maddi durumu, hayvanın yıllık veteriner takibinin yapılabilecek durumda olması üzere etkenlere bakılmalı.

Maalesef internetten hayvan satışları ile ilgili ne bir tedbir alınıyor ne de bir yaptırım uygulanıyor.

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

Görsel: Lipstick Alley

Dikkat ederseniz, birden fazla sahiplendirme ilanına ‘ücretsizdir’ ibaresi yazılıyor, telefon ile görüştüğünüzde ya bir ücret ya da abartı ölçülerde mama almanız isteniyor. Bilhassa sosyal medyada bu durum daha yaygın.

Biraz söylemesi sıkıntı fakat bu ırkların sahiplenilmemesini tavsiye ediyoruz.

Neden Bir Scottish Fold Sahiplenmemelisiniz? - Yerli Portal

LinkedIn

Bu kedilerde kalp sorunları, diyabet, çoklu eklem meseleleri, diş ve ortodontik (dil yapısı ile ilgili) meseleler, burun deliklerinde daralmaya bağlı teneffüs meseleleri üzere kronik hatta her vakit denetim ve tedavi gerektiren hastalıkların olması mümkündür. Evet dış manzaraları çok şirin, birden fazla yerde biblo kedi olarak da geçer bu kediler. Ama birçoklarının biblo üzere durmasının nedeni, hareket ettiklerinde duydukları eklem ağrılarıdır. 

Gördüğünüz üzere uzmanlar yalnızca cins ve hoş görünüyor diye bu hayvanların sık tercih edilmesini yanlışsız bulmuyor. Zira bu kedileri sevmek için sahipleneyim düşüncesi bir yandan onların daha fazla acı çekmesini sağlayabiliyor.

Veterinerlere Instagram ve TikTok üzerinden ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz