Ana Sayfa Popüler Bilim Nefes Tutarak Kendinizi Öldürmek Neden Mümkün Değildir?

Nefes Tutarak Kendinizi Öldürmek Neden Mümkün Değildir?

0
Nefes Tutarak Kendinizi Öldürmek Neden Mümkün Değildir?

Nefes tutarak kendinizi öldürmek -şaşırtıcı olmayan bir şekilde- mümkün değildir. Neyse ki beyninizin aydınlık tarafı karanlık tarafını bu mevzuda yenmeyi başarıyor.

Vücudumuzun gereksinimi olan gazlar hayati değer taşıdığı için bunların eksikliğinde can havli denen o refleks devreye giriyor. İşte açıklaması:

Nefesinizi tutarak kendinizi öldürmenize bedeniniz neden müsaade vermez?

Nefes Tutarak Kendinizi Öldürmek Neden Mümkün Değildir? - Yerli Portal

Havuz yahut denizde suyun altında nefesinizi tuttuğunuzda hissettiğiniz nefes alma iç güdüsünün gücünü hafife almayın. Kanınızda süratle yükselen karbondioksit ve süratle düşen oksijen oranından ötürü bu içgüdü tetiklenir. Bu içgüdü o kadar güçlüdür ki bir vakit sonra kendinizi iradeniz dışında nefes nefese kalmış olarak bulursunuz.

Nefesinizi uzun mühlet tutsanız bile birinci etap olarak kanınızda düşen oksijen düzeyinden ve yükselen karbondioksit bedellerinden dolayı bayılırsınız. Bayıldıktan sonra beyniniz olağan bir halde nefes almak için akciğerlerinize buyruk verecektir.

Olayı biraz daha kolaylaştırarak anlatalım:

Nefes Tutarak Kendinizi Öldürmek Neden Mümkün Değildir? - Yerli Portal

Bir kişi belirleyelim ve bu A bireyi olsun. A bireyi intihar etmek için nefesini tutmaya karar verir. Nefesini tutmakta son derece kararlı olan A şahsı, kararından vazgeçmeyeceğini düşünür.

Nefesini tuttuktan sonra olaylar şöyle gelişir:

  • A şahsı bayılıncaya kadar nefesini fiyat.
  • A şahsının vakit geçtikçe kanındaki oksijen düzeyi azalır.
  • A kişi bayılır. Artık irade sona erer ve irade dışı davranışlar bedende gerçekleşir.
  • A kişi olağan bir formda nefes almaya başlar.
  • A bireyi ölmez.

Sonuç olarak…

Nefes Tutarak Kendinizi Öldürmek Neden Mümkün Değildir? - Yerli Portal

Kandaki karbondioksit düzeyinin yükselmesi ve oksijen düzeyinin azalmasından ötürü meydana gelen bayılma durumundan ötürü, bir eşya yahut ortam yardımı olmadan nefesinizi tutarak intihar etmeniz mümkün değildir.

Bu içerik işin esprisiydi. Şayet intihar niyetiniz varsa yardım almaktan çekinmeyin ve derhal bir uzmanla görüşün. Bu fikrinizi güvendiğiniz biriyle paylaşın ve yardım alın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz