Ana Sayfa Sektörel Nike, Sanal Ayakkabı Alabileceğiniz Mağazasını Tanıttı

Nike, Sanal Ayakkabı Alabileceğiniz Mağazasını Tanıttı

0
Nike, Sanal Ayakkabı Alabileceğiniz Mağazasını Tanıttı

Geleceğin internetini şekillendirmesi beklenen metaverse’e olan yatırımlar sürat kesmeden devam ediyor. O denli ki bu bahiste atılımlar sırf teknoloji devlerinden değil, başka bölümlerden de büyük şirketler katılıyor. Dünyanın en büyük spor aksesuarı markalarından biri olan Nike da bunlardan biriydi.

ABD merkezli dev şirket, geçtiğimiz aylarda NFT ve metaverse işine girdiğini resmen duyurmuştu. Sanal mağazalarda sanal eserler satmayı planlayan marka, NFT ayakkabılar üretmesiyle bilinen RFKT Studios’u satın alarak bu mevzudaki birinci adımı atmıştı. Nike, artık ise metaverse konusundaki ataklarını genişleterek bir sanal mağaza ve satış platformu açtığını duyurdu.

Nike, sanal ayakkabı alabileceğiniz platform kurdu

Nike, Sanal Ayakkabı Alabileceğiniz Mağazasını Tanıttı - Yerli Portal

Alanında önder pozisyonda bulunan şirket, yeni platforma .Swoosh ismi verildiğini aktardı. Açıklamalara nazaran bu platformda sanal ayakkabılar üzere Nike’ın eserleri bulunacak. Dev marka, bu atılımıyla kullanıcıların tasarımcılarla işbirlikleri yapabileceğini, özel etkinliklere erişebileceğini ve satışlardan çıkar sağlayabileceğini belirtirken güçlü bir Web3 topluluğu yaratmayı amaçladığını da ekliyor.

Buna ek olarak yeni platformda Nike sanal eserlerinin satılabileceği de belirtiliyor. Şirket bu husustaki departmanı olan Virtual Studios’un başındaki isim Ron Faris de bahse ait şu tabirleri kullanıyor: “Platform, topluluğumuzun geleceği bizimle birlikte oluşturmasını sağlayacak. Burada Nike’ın sanal eserlerini toplayabilir yahut satabilirsiniz. Ayrıyeten yarattığınız sanal eserlerle gerçek hayattaki etkinliklere katılabilirsiniz.” Buna ek olarak Faris, ileride platformda müsabakalar düzenlenleneceği, kazananların da tasarımcılarla birlikte eserler oluşturabileceğini belirtiyor. Bu şahısların eserlerin satışından para kazanabileceği de ekleniyor.

Nike’ın sanal eserleri yakında oyunlara gelebilir

Nike, Sanal Ayakkabı Alabileceğiniz Mağazasını Tanıttı - Yerli Portal

RTFKT’in ürettiiği bir sanal ayakkabı

Buna ek olarak, satılan sanal eserlerin RTFKT’nin avatarlarına giydirilebileceği de aktarılıyor. Faris, emellerinin önümüzdeki vakitlerde sanal Nike eserlerini video oyunları üzere yerlerde de giyilebilir yapmayı planlnadığını aktarıyor. Yani anlayacağınız, yakında tıpkı gerçek hayatta olduğu üzere sanal dünyadaki karakterlerimiz de bu şekil markaların eserlerinden giyebilecek. Ayrıyeten, satışlara çabucak başlanmayacağı, sürecin ağırdan alınacağı, zira insanların metaverse konusunda eğitilmesi gerektiği de şirket tarafından söz ediliyor.

Nike, .Swoosh’u oluştururken geçtiğimiz yılın sonunda satın aldığı RFKT ile birlikte çalıştı. Bu çalışma da Nike’ın sevilen eserlerinin sanal versiyonlarının oluşturulmasını sağladı. Açıklamalara nazaran platform şu an için beta basamağında. Bu da büsbütün kullanıma açılmadığı, seçili kullanıcılar için önümüzdeki günlerde erişilebilir olacağı manasına geliyor.

Henüz rastgele bir şeyin satılmadığı platformda birinci koleksiyonun ocak ayında çıkacağını son olarak da ekleyelim. Şirkete nazaran kullanıcılar, Nike’tan olağan bir ayakkabı alır üzere kredi kartıyla .Swoosh’tan alışveriş yapabilecek, bu satışlar da blok zinciri üzerinde garanti altına alınacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz