Ana Sayfa Donanım NVIDIA ile Oluşturulan Üç Boyutlu Hayvanlar

NVIDIA ile Oluşturulan Üç Boyutlu Hayvanlar

0
NVIDIA ile Oluşturulan Üç Boyutlu Hayvanlar

NVIDIA’nın hem dizayncıları hem de kendini tanıtmak için başlattığı haftalık yaratıcı içerik serisinin bu haftaki konuğu üç boyutlu hayvan sanatkarı Massimo Righi oldu. Sinema sanayisinde yirmi yıllık tecrübeye sahip ödüllü bir 3D sanatkarı olan Righi, en uygun yaratıcı yayınlardan çok sayıda “Ayın Tasarımcısı” mükafatı ve unvanı aldı. Ayrıyeten Autodesk, Discovery Channel, Google, Netflix ve Dünya Yırtıcı Ömür Fonu (WWF) üzere kurumlarla da çalışıyor.

İllüstrasyonlarımda, belli bir hayvanın ikonik imgesini ya da en azından bununla ilgili kişisel fikrimi göstermeye çalışıyorum. Bu dizaynlar, çocukluk hayallerimin, gerçek hayat tecrübemle bir karışımı olarak ortaya çıkıyor.” diyerek kendini anlatan Righi, “Kaplan Yılını Beklerken” isimli dizaynında da bu mottoyla hareket etti. Gelin daima birlikte, NVIDIA GPU’lar kullanılarak oluşturulan o üç boyutlu hayvan dizaynlarına ve bu dizaynların nasıl oluşturulduklarına bakalım.

İşte gerçeğinden ayırt edilemeyen birtakım tasarımlar

Nvidia Ile Oluşturulan Üç Boyutlu Hayvanlar - Yerli Portal

Righi’nin yaratıcı çizimleri, GeForce RTX 3080 GPU tarafından desteklenen bir Lenovo dizüstü bilgisayarda Autodesk Maya’da başladı. Bir temel model oluşturuluyor ve UV’yi açarak başlıyor, 3 boyutlu ağı 2 boyutlu bilgilere çevrilerek etrafına 2 boyutlu bir dokunun sarılabilmesi ile temel model oluşturuyordu. Righi sonra kaplanı daha ince detaylarla şekillendirmek için ZBrush‘ta özel fırçalar kullandı. Fotoğraflar ve özel fırçaların bir karışımıyla Righi, Maya’ya dönmeden ve 3D modele yeni dokular uygulamadan evvel fotoğraf detaylarını netleştirmek için bir düzineden fazla GPU hızlandırmalı özellikten biri olan AI (Yapay Zeka) dayanaklı Geliştirme Detayları teknolojisini kullanarak Adobe Photoshop‘ta ana dokuları oluşturdu.

Nvidia Ile Oluşturulan Üç Boyutlu Hayvanlar - Yerli Portal

Righi, Maya içindeki XGen interaktif groom-editor ile oluşturulan ayrıntılı, gerçekçi kürkle son derece fotoğrafa yakın bir görünüm elde etmeye öncelik verdi. Righi, “Başlamadan evvel, kaç tane kürk tarifine gereksinimim olacağına karar verebilmem için kürk akışını incelemek çok değerli. Örneğin kaplan, ana gövde, baş, yanaklar ve bıyık üzere 10 tanımlama ile yapılıyor.” diyor. Righi, kılavuzları manuel olarak yerleştirmek ve şekillendirmek için spline primitives de (serbest el çizimi için bir prosedür sağlayan evvelden tanımlanmış şekiller) kullandı.

Nvidia Ile Oluşturulan Üç Boyutlu Hayvanlar - Yerli Portal

Sanatçı, istenen çıktıyı elde edene kadar gerçek vakitli olarak inceleyip test etti. Akabinde milyonlarca spline primitives dizaynından oluşan kürkü meydana getirdi. Bu süreç GeForce RTX 3080 GPU ile 6 kat hızlandırılarak, vakitten tasarruf etmesini sağladı. Model uygun bir yerdeyken Righi, farklı tasarım kümelerini birbirine bağlamak için Blendshapes kullanarak sahneyi 3 boyutlu olarak canlandırdı. Righi, küçük detayları hakikat yapmak, gerçekçi hareketin özünü yakalamanın ehemmiyetini şöyle anlatıyor: “Doğru halleri elde etmek ve her ayrıntıyı şekillendirmek için vakit ayırmanız ve çalışmanız gerekiyor.

Righi sahne aydınlatmasını test etmeye başladı. Burada, GPU hızlandırmalı imaj alanı, inanılmaz derecede pürüzsüz, etkileşimli 3 boyutlu modelleme sağladı ve bu durum GeForce RTX 3080 GPU kullanmanın bir öbür avantajlarından biri oldu. Righi, sisteminin yetişmesini beklemek zorunda kalmadan aydınlatma, gölgeler, animasyonlar ve daha fazlasını gerçek vakitli olarak inceleyebildi.

Nvidia Ile Oluşturulan Üç Boyutlu Hayvanlar - Yerli Portal

Son işlemeler dışa aktarmaya hazır olduğunda, varsayılan Autodesk Arnold oluşturucuyla AI (yapay zeka) düzeltme, entegre grafiklere sahip karşılaştırılabilir bir üniteye kıyasla Righi’nin GPU hızlandırmalı dizüstü bilgisayarında 6 kata kadar daha süratli dışa aktaran inanılmaz derecede fotogerçekçi işlemeler üretildi. Pekala sonuç ne miydi? İşte üstte gördüğünüz tasarım…

Nvidia Ile Oluşturulan Üç Boyutlu Hayvanlar - Yerli Portal

Righi’nin daha fazla çalışmasını görmek için ArtStation‘daki portföyü ve 3 boyutlu eserleri incelenebilir. NVIDIA Studio ise Facebook, Twitter ve Instagram‘dan takip edilebilir. Studio YouTube kanalındaki eğitimlere erişilebilir ve NVIDIA Studio bültenine abone olunarak güncellemelerden haberdar olunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz